romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústí nad Labem odmítlo spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Rozhodnutí podpořila i petice některých místních Romů

9.7.2018 16:45
Zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem (Ilustrační FOTO: repro Youtube.com)
Zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem (Ilustrační FOTO: repro Youtube.com)

Zastupitelstvo města Ústí nad Labem odmítlo na svém zasedání spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Pro spolupráci hlasovali pouze dva zastupitelé hnutí Pro! Ústí. Proti spolupráci vznikla i petice organizována některými Romy z Ústí nad Labem.

Náměstek Madar ke spolupráci s Agenturou: Potřebujeme prachy, ne analýzy

 "Nejsem s tím materiálem úplně ztotožněn," řekl na úvod předkladatel přihlášky a náměstek primátorky Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO). "Domluvili jsme se s místními obyvateli, Romy, že město ten problém, který existuje, umí vyřešit samo. Agentura nabízí jen měkké peníze, ale my pořebujeme tvrdé peníze na nákup nemovistostí," řekl Madar. "Za sebe budu navrhovat, že nesouhlasíme k přistupení k Agentuře," dodal na závěr svého úvodního slova náměstek Jiří Madar.

"Agentura nabízela pomoc městu z dlouhodobého hlediska, například s řešením problému ubytoven. Město by dostalo možnost nahlížet situaci zvenčí. Pohled odjinud často pomůže posunout věci dál," okomentoval pro server Romea.cz odmítnutí spolupráce David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

"Představitelé obcí na spolupráci s námi obvykle nejvíce oceňují schopnost řešit problémy konkrétní lokality založené na důkladné vstupní analýze, zkušenostech z jiných obcí a osobním setkávání našich konzultantů se všemi zapojenými institucemi a organizacemi v místě. Opatření, na kterých by panovala shoda s dalšími partnery, pak mohly být financovány z evropských prostředků," dodal Beňák.

Agenturu pro sociální začleňování hájil na zastupitelstvu Michal Kratochvíl, vedoucí Regionálního centra západ se sídlem v Ústí nad Labem. Ten odmítl, že by podpora agentury nebyla potřebná, protože zájem spolupracovat s agenturou má desítky měst. Michal Kratochvíl pak argumentoval i možností získat finační prostředky pro město. "Opravil bych pana náměstka, že nemáme možnost získat investiční prostředky. Dokážeme získat i investiční balíčky pro město," dodal na zasedání zastupitelstva Kratochvíl.

"V minulém volebním období tady působila agentura a ta zkušenost byla naprosto šílená," připomněl zastupitel za ČSSD Pavel Dlouhý. Agentura pro sociální začleňování v Ústí působila od roku 2008 do roku 2012.

RADA MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM

  • Věra Nechybová (UFO), primátorka města Ústí nad Labem
  • Jiří Madar (UFO) 1. náměstek primátorky
  • Pavel Dufek (UFO), 2. náměstek primátorky
  • Květoslava Čelišová (KSČM), členka Rady
  • Lukáš Konečný (UFO), člen Rady

"Po dvou letech nám předložili analýzu, kde bylo doporučení, že si máme objednat u subdodavatele analýzu a že máme postavit barák za 25 milionů, kde bude komunitní centrum. nepřinesli z Prahy ani korunu a bylo to k ničemu. Naštěstí vaše předchůdce pak rozprášili a to bylo v pořádku," zaútočil na agenturu pro sociální začleňování Dlouhý, který pak kritizoval postup přihlšování k agentuře. "Pokud musíme dávat přihlášku, pak jí budete vyhodnocovat, bodovat a pak hlasovat jestli jo nebo ne, tak to jděte někam," řekl doslova zastupitel za ČSSD.

Kratochvíl pak přiznal chyby v minulosti, ale uvedl že nyní je situace jiná.

Náměstek primátorky Jiří Madar kritizoval podmínky použití investičních finančních prostředků. "Podmínky znamenají, že vyloučené lokality budeme stěhovat do hezkých čtvrtí. Potřebujeme, abychom mohli kupovat nemovistosti ve vyloučených lokalitách a rekontruovat je. Nepotřebujeme analýzy, potřebujeme prachy," uvedl doslova v další diskuzi Madar.

Petice proti agentuře od některých Romů, kteří spolupracují s UFO

Irena Moudrá Wünschová z Pro! Ústí naopak uvedla, že analýzy jsou potřeba. "Není pravda, že to umíme vzládat. To se ukazuje dnes, kdy je ve měste vyhlášeno opatření obecné povahy," uvedla Moudrá.

Další zastupitelé však měli podobný názor jako náměstek. "Agentura pro sociání začleňování si přišla udělat čárku, že spolupracuje s městem. Potřebujem reformu celé agentury, která se dostala do role pozorovatele a tím to skončilo. My nepotřebujeme pozorovatele, potřebujeme konkrétní lidi a akce, abychom začli město měnit," uvedl například Martin Mata, který byl zvolen do zastupitestva za hnutí ANO v roce 2014 a stal se druhým náměstkem pro oblast financí a rozpočtu. Funkci zastával do června 2015, kdy došlo k rozpadu místní buňky ANO a někteří zastupitelé za ANO odvolali svého vlastního primátora. Primátorkou se pak stala Věra Nechybová, která byla také dříve v ANO. Média pak psala o puči v Ústí nad Labem. Mata zůstal jako nezařazený.

"Jsou tady zástupci petičního výboru. I to je výsledkem práce agentury, že Romové sami jsou proti vám," připomněl Mata petici občanů.

"Dnes dorazila petice, aby se nepodpořila spolupráce s Agenturou a obsahuje desítky, možná více než sto podpisů," uvedla už na začátku jednání primátorka Věra Nechybová (UFO). Na zastupitelstvu vystoupil zástupce petičního výboru Tibor Gaži.

"Apelujeme na zastupitele jako pracující romská komunita znalá města i místních poměrů, aby znovu město nazatahovalo do nesmyslných a nic nepřinášejících projektů. Uvědomte si, že neživíte jenom ty nepřizpůsobivé, ale všechny parazitující neziskovky, které z jejich nepřizpůsobivosti těží nemalé peníze. Nejsou náhodu jen další obchodníci s chudobou, kteří se schovávají z masku pomoci," přečetl na zastupitelstvu Tibor Gaži a byl odměnen potleskem. Gaži pak ještě doplnil, že souhlasí s tím, co říkal zastupitel Martin Mata.

"Děkuji za vaši aktivní spolupráci, za podněty při pomoci s řešením napříkad té skládky ve Sklářské. Jsem ráda, že se tady našla parta lidí, kterým jde o tohle město, chtějí něco dělat a umí komunikovta s někým, s kým to my neumíme moc dobře. Je fajn, že se mezi vámi takoví našli a že to funguje," pochválila Gažiho a další členy petičního výboru primátorka Nechybová.

"Jsem hrozně rád, že se podařilo zaktivizovat místní Romy a spolupráce někam vede. Za to patří poděkování panu Cibrikovi a panu Gažimu," děkoval v průběhu jednání petentům i náměstek Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO).

Miker: Romové spolupracující s UFO se nechali zaprodat za pár šupů

Právě za UFO se Tibor Gaži chystá kandidovat v podzimních komunálních volbách. Někteří Romové a aktivisté však právě spolupráci UFO s těmito Romy ostře kritizuje. "Podrývají naší práci, nechali se zaprodat za pár šupů a chudé Romy na ubytovně nazývají parazity. To je opravdové svinstvo, to není romství," uvedl doslova v rozhovoru pro romskou internetovou televizi Jozef Miker. "Zastrašují chudé lidi a měli by se za sebe stydět," dodal Miker.

Miker narážel i na událost během jednání zastupitelstva. Když se po několika hodinách diskuze stočila i k aktuální problematice ubytoven a sociálních dávek, chtěli vystoupit i někteří Romové z uzavíraných ubytoven. Ti však od svého záměru ustoupili, protože se prý báli promluvit v přítomnosti Romů, kteří iniciovali petici proti spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování a úzce spolupracují s hnutím UFO primátorky Nechybové a náměstka Madara.

Že by se obyvatelé ubytoven báli vystoupit odmítá Jan Cibrik, který je jedním ze signatářů petice proti agentuře a spolupracuje se současným vedením města. "Nebáli se. To říká pan Brož a pan Miker," uvedl v rozhovoru pro server Romea.cz Jan Cibrik.

Přečteno: 2330x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Agentura pro sociální začleňování, Integrace, Politika, Bydlení, Ukončení provozu ubytoven v Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo