romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočníky z Duchcova se během napadení snažili zastavit jiní Romové. Jeden z útočníků se veřejně omluvil

Duchcov, Praha, 28.5.2013 11:38, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Případ brutálního napadení manželů z Duchcova má překotný vývoj v podobě několika novinek. Dva Romové, muž a žena, se postupně snažili útočníkům jejich počínání rozmluvit. Útočníci nejsou ve vazbě. Jeden ze strážníků napadeným údajně nepomohl ve chvíli, kdy o to usilovali. Ve středu má v Duchcově proběhnout protiromská demonstrace. A konečně, duchcovská starostka naházela všechny "nepřizpůsobivé" do jednoho pytle, jak to před ní již učinili jiní politici.

Vyšetřování na svobodě

Jak server Romea.cz již informoval, v Duchcově došlo v noci z pátku na sobotu k brutálnímu napadení dvou manželů, kteří skončili v nemocnici. Jak prokazují kamerové záznamy městské policie, pěstmi a kopanci na dva manžele zaútočila skupina pěti Romů. Nejagresivnější byla jedna z žen. "Křičeli na nás: Zasraný gadžové! Řekl jsem jim, aby si nás vůbec nevšímali. No a začalo to," popsal incident napadaný muž. O detailech ale mluvit nechtěl. "Podepsal jsem polici prohlášení o mlčenlivosti, dokud běží vyšetřování," dodal.

Celý incident vyvolal s klackem v ruce nejmladší z útočníků, teprve šestnáctiletý Rom. Záběry ho také zachytily, jak v jednu chvíli na ležící ženu skočil a dupl. "Lituju toho. Byl jsem opilý. Chtěl bych se omluvit, za všechny bych se chtěl omluvit... Víte co, zkazil jsem si život, čekám dítě. Rodiče z toho nejsou nadšení, musím sekat latinu, nesmím ven," svěřil se serveru iDnes.cz.

Z videa městské policie plyne i to, že pětici útočníků se snažili zastavit dva jiní Romové, napřed žena a poté i muž, který na místo dorazil až v průběhu útoku. "Já jsem tam přiběhnul, to je taky vidět na tom záběru, já jsem ty mladý roztrhnul a odhodil jsem je," řekl tento muž televizi Nova.

VIDEO

Město následně posílilo hlídky strážníků, totéž učinila i policie. Přestože šlo o nevybíravý brutální čin, podezřelí nejsou ve vazbě. "Všechny podezřelé vyšetřujeme na svobodě," sdělil serveru Romea.cz Daniel Vítek, teplický policejní mluvčí.

Podle něj policie zadržela tři muže a dvě ženy ve věku od 16 do 44 let. "Obvinili jsme je z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a výtržnictví. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim vězení od tří do deseti let, mladistvému pak poloviční trest," dodal Vítek.

Útočníci také zlomili ruku cyklistovi

Podle informací zdroje z Duchcova, který si nepřál být jmenován, jsou útočníci z bohaté romské rodiny, která ve městě vlastní tři domy a nedávno se vrátila z Velké Británie. "V tu noc vyvolaly v ulicích celkem čtyři hádky. Ta rodina je uzavřená a s okolím nijak nekomunikuje. Někteří její členové jsou dlouhodobě arogantní a bezohlední k ostatním," sdělil zdroj serveru Romea.cz. Na ověření těchto informací z dalších zdrojů redakce pracuje. 

Jedno z dalších extempore těchto útočníků popsal Teplický deník. Dva mladíci, kteří se na útoku na manžele podíleli, se tu samou noc o něco dříve snažili ukrást cyklistovi motokolo. Při pokusu o krádež se i v tomto případě uchýlili k násilí a zlomili majiteli ruku. I tento muž skončil v nemocnici.

Strážník prý nepomohl

Je velice zarážející to, že když dvojice hledala pomoc na nedaleké služebně městských strážníků, ochrany se nedočkala, informuje tvrdí Nova na svém serveru Tn.cz. "Bušila na dveře, ale neotevřeli jí. Nikdo nevylezl," prozradila matka zmlácené ženy.

Strážník, který na služebně byl, pouze přivolal jinou policejní hlídku. Ta dorazila i se záchrankou až po několika minutách. Žena pak skončila v nemocnici. "Bolí ji krční páteř a pod vlasy má modřinu. Ale psychicky je na tom hrozně špatně protože to pořád vidí, má strach," řekla matka napadené ženy. To, že strážník nepostupoval správně, si zřejmě uvědomují i jeho nadřízení, toto pochybení už ho totiž stálo místo.

Napadené manžele navštívil okresní policejní ředitel Petr Sytař se starostkou Duchcova Jitkou Bártovou. Policie manželům poskytla svého psychologa. "Rodina je na tom špatně, jde spíše o psychický než fyzický problém. Dvojice uvádí, že šla klidně městem, nikoho neobtěžovala. Útoku nepředcházel žádný dialog," řekla starostka. Z videa je však patrné, že před útokem proběhla hádka. Žena se manžela snažila marně přemluvit, aby se přestal hádat a odešel z místa pryč.

Proti romským agresorům

Na duchcovském hlavním náměstí se ve středu večer uskuteční demonstrace "proti romským agresorům". Informuje o tom server iDnes.cz.

"Demonstraci svolávají fyzické osoby," uvedla starostka Jitka Bártová. Sama chtěla uspořádat setkání obyvatel, kde by společně s policií místním přiblížila, jaká opatření radnice po incidentu přijala. Lidé ji však ohlášením demonstrace předešli. Starostka proto alespoň varovala před rozdmycháváním protiromských vášní.

Jitka Bártová však k rozdmýchávání vášní sama napomohla. Na hlavní stránku městského webu umístila paušalizující prohlášení:

"V pátek 17.5. v pozdních večerních hodinách došlo v duchcovské ulici Bří Čapků k brutálnímu napadení manželského páru. Pachatelé byli zadrženi a vše řeší Policie České republiky. Vedení města vysílá jednoznačný signál směrem k nepřizpůsobivým a zákon porušujícím osobám. Jsme připraveni využít veškerých možností k ochraně zdraví a majetku svých občanů a k postihování nepřizpůsobivých a agresivních jedinců. Dojde k posílení hlídek městské policie a společnému nekompromisnímu postupu všech odborů MÚ Duchcov. Řady duchcovských policistů posílí příslušníci krajské pořádkové jednotky."

Město zavedlo kontroly u všech Romů, bez ohledu na to, jestli se něčeho dopustili, či nikoli. "Do té čtvrti teď chodí ve větším rozsahu na kontroly sociálka, stavební odbor, terénní pracovníci i hasiči. Chceme dát jasně najevo, že takové chování trpět nebudeme," poznamenala k tomu Bártová.

VIDEO CELÉHO ÚTOKU

Přečteno: 18017x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo