romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V anketě Český slavík uspěla skupina Ortel, která je spojována s neonacisty

29.11.2015 9:33, (AKTUALIZOVÁNO 14:20)
Záběr s videoklipu skupiny Ortel Mešita (FOTO: Repro YouTube.com)
Záběr s videoklipu skupiny Ortel Mešita (FOTO: Repro YouTube.com)

V hudební anketě popularity Český slavík uspěla skupina Ortel, která je spojována s krajní pravicí, extremisty a neonacisty. Skončila v kategorii skupiny na druhém místě. Její frontman Tomáš Ortel se pak v kategorii zpěváci stal třetím nejpopulárnějším. Ocenění si zpěváci, zpěvačka a hudební skupiny převzali v sobotu večer ve Státní opeře v Praze.

"Furt si myslíme, že sem nepatříme, ale fanoušci mají asi jiný názor, děkujeme všem, kteří nám drželi palce," řekl Ortel při přebírání ceny za kapelu. Současně označil kritiku kapely, která ve svých textech často vystupuje proti menšinám a v poslední době využívá strachu lidí z islámu, za "štvavou kampaň". "Kvůli očerňování naší kapely měli naši fanoušci snahu nás sem poslat," řekl ČTK Ortel.

Zakladatel skupiny Ortel, Tomáš Ortel, je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88. Číslice 88 jsou neonacistický kryptogram pro pozdrav heil Hitler. V kapele Ortel však tento neonacista vystupuje umírněně. "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," upozornil již dříve publicista Vojtěch Libich.

V klipu Mešita míří na zpěváka dva maskovaní muži připomínající džihádistu Johna. Kapela má i podporu krajní pravice a extremistů. Její skladba Hadr se stala hymnou dnes už zakázané neonacistické Dělnické strany. Antisemitská Národní demokracie v čele s Adamem B. Bartošem vyzvala své příznivce, aby skupině posílali hlasy do ankety.

Po oznámení výsledků extremisté z DSSS nebo Národní demokracie skupině na Facebooku gratulovali. Začala se však objevovat i drsná kritika pořadatelů soutěže a jejího hlavního sponzora společnosti Mattoni. Uživatelé například sdílí tradiční symbol společnosti - orlici s nápisem Mattoni. Orlice však na obrázcích drží ve svých drápech hákový kříž.

Gratulujeme skupině Ortel k hezkému druhému místu.„Chtěli bysme poděkovat všem, kdo hlasy poslali, protože jsme...

Posted by Milan Popelka on 28. listopad 2015

„Skupina Ortel ani interpret Tomáš Ortel pravidla ankety Český Slavík Mattoni neporušují. K tomuto závěru pořadatel došel na základě aktuální právní analýzy i vyjádření experta na extremismus. Podle odborníků se Ortel pohybuje na rozmezí, ale nikdy ne za hranicí,“ napsal za společnost Mattoni serveru Lidovky.cz Pavel Novák.

„Není úlohou generálního partnera hodnotit jednotlivé interprety, pokud je jejich umístění v souladu s pravidly ankety a se zákony České republiky. Mattoni nevyjadřuje podporu žádnému z interpretů konkrétně, ale pouze dlouholetou podporu celé české hudební scény,“ doplnil Novák.

Pořadatel soutěže agentura Musica Bohemica dnes v prohlášení na svých stránkách uvedla, že stejně jako každý rok po skončení hlasování posoudili, zda hlasování pro všechny interprety proběhlo v souladu se zveřejněnými pravidly. "I když u některých lze říci, že se jejich tvorba pohybuje na hraně přípustného, neshledali jsme jednoznačný důvod do hlasování zasáhnout. V tomto duchu vyzněl také rozbor právní kanceláře, který jsme si nechali vypracovat, i konzultace se znalcem. To samozřejmě neznamená, že se jako pořadatel ankety ztotožňujeme s některými názory prezentovanými v textech, nebo jiných projevech hudebníků," stojí v prohlášení. Pořadatelé dále podotýkají, že anketa nevytváří populární hudbu, je pouze jejím odrazem a odráží nálady lidí v naší společnosti.

Českého slavíka už po čtyřicáté získal Karel Gott, současně se stal Absolutním slavíkem 2015 a dostal i speciálního Platinového slavíka. Vítězství v kategorii zpěvačka obhájila Lucie Bílá, která se z prvenství radovala už po osmnácté. Nejpopulárnější kapelou je už podesáté skupina Kabát.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů letos zaslalo do ankety Český slavík přes 140.000 lidí.

Přečteno: 2266x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anketa, Neonacismus, Extremismus, Populismus, Xenofobie, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo