romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Duchcově se střetla policie s extremisty, zadrženo 22 lidí

Duchcov, 22.6.2013 20:07, (ROMEA (AKTUALIZOVÁNO))
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013  konal protiromský pochod pořádaný extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti - DSSS. Policie musela zasahovat proti agresivním neonacistům (FOTO: Romea.cz)
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013 konal protiromský pochod pořádaný extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti - DSSS. Policie musela zasahovat proti agresivním neonacistům (FOTO: Romea.cz)

V Duchcově na Teplicku přerostl mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v pouliční střety s policisty. Agresivní neonacisté napadli policisty a vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté. Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, který měl tržné zranění hlavy. Předvedeno bylo podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové 22 lidí.

Situaci v Duchcově jsme celý den sledovali on-line:

Na mítink DSSS přišlo zhruba 1000 příznivců strany a obyvatel Duchcova, nedaleko nich se sešlo zhruba 250 Romů a jejich zastánců. Shromáždění DSSS začalo asi v 15:15 projevem předsedy strany Tomáše Vandase před budovu rozbořeného starého nádraží, kterou ozdobili vlajkami a transparenty. Vandas přirovnal situaci v Duchcově ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy v ulicích demonstrovaly tisíce lidí a zasahovali tam i policejní těžkooděnci včetně vodního děla a jízdní policie.

Zásah byl nutný i dnes v Duchcově. Před 16:00 se radikálové vydali na plánovaný pochod městem, někteří z nich hned na začátku pokusili prolomit policejní kordón, aby se dostali k Romům. Policie ale obě skupiny od sebe udržela. Pochodující se poté odklonili z plánované trasy a začali házet kameny a lahve na policisty, kteří následně proti nim zasáhli.

Neonacisté během první vlny násilí cíleně zaútočili na fotoreportéra týdeníku Reflex stanislava Krupaře. "Jeden z extrémistů, který měl na hlavě kuklu, na mě cíleně zaútočil asi ze čtyř metrů. Hodil po mně skleněnou lahev od Coca-coly, která mě trefila do hlavy. Okamžitě jsem se sesunul na zem. Hodně to krvácelo, mám roztržené obočí, na místě mě ošetřila jedna žena a na chirurgii v Duchcově mi to zašili třemi stehy. Uvidíme do zítřka, jestli z toho nebude otřes mozku," popsal pro server Reflex.cz  fotoreportér Reflexu Stanislav Krupař, který tak bohužel sám na vlastní kůži zažil brutalitu pochodujících neonacistů. Dodal, že prázdné lahve měli extrémisté po kapsách cíleně, a že policie podle něj podcenila jejich připravenost a vybavení. Reflex na svých stránkách také zveřejnil prosbu o pomoc s nalezením útočníka - i s jeho fotkami v kukle.

Lidé se po prvním zásahu policie rozeběhli do parku a nechtěli pokračovat po ohlášené trase pochodu, policisté proti těm, kteří házeli kameny i odpadky, použila vodní dělo a slzný plyn. Menší část se nakonec vrátila na náměstí poblíž místa, kde byli Romové a skandovali "Puste nás na ně!". Poté se ještě jednou vydali na pochod městem a znovu se střetli s policisty. Kolem 18:00 hodiny se už lidé začali rozcházet, policie část z nich doprovodila až na vlakové nádraží.

Pohyb lidí po městě sledovali od dopoledne téměř na každém rohu policejní hlídky včetně antikonfliktního týmu. Na příjezdu do města policisté zabavili 38 zbraní včetně nářadí, nožů, tyčí či baseballové pálky.

Policie večer upřesnila zranění jednotlivých účastníků akce. "Během bezpečnostního opatření byli zraněni dva policisté a tři civilisté. Oba zranění těžkooděnci z pořádkových jednotek byli zasaženi letícími kameny (jeden do žeber a jeden do ruky). Jeden z civilistů byl zraněn hozenou rozbuškou, další kamenem, jeden z novinářů utrpěl tržnou ránu na hlavě," uvedla policejní mluvčí Jana Matonohová.

Celkem bylo policií předvedeno 22 osob, z toho 7 pro přestupky, většinou se jednalo o neuposlechnutí výzvy nebo přestupek proti občanskému soužití. "Tři osoby byly zadrženy pro podezření z trestného činu napadení úřední osoby a výtržnictví," dodala Matonohová.

Na příjezdových komunikacích do města policisté kontrolovali, zda lidé přijíždějící do Duchova nemají u sebe zbraně nebo předměty, které lze použít jako zbraň. Podle shromažďovacího zákona totiž účastníci shromáždění nesmějí mít u sebe zbraně, výbušniny nebo i předměty, jimiž lze ublížit na zdraví nebo hrozit násilím. "Policisté během soboty zajistili celkem 35 předmětů, které mohly sloužit jako zbraň. Mezi nimi např. basebalové pálky, obušky, palice, nože," uvedla Jana Matonohová.

"Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla novinářům před demonstrací policejní mluvčí Poláčková. Vlajka levicového hnutí Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visela u podia na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár. Po tomto útoku v Duchcově nálada přerostla v protesty několika stovek lidí na konci května. Právě na místě útoku sdružení Konexe pořádalo shromáždění za lepší sousedské vztahy, kde vystupovali místní písničkáři a kapely.

Noc ze soboty na neděli byla po předchozích střetech podle mluvčí policie Jany Matonohové bezproblémová. Strážníci v souvislosti s radikály strážníci nezaznamenali. "Měli jen dva výjezdy kvůli rušení nočního pořádku, to je ale standard," uvedla starostka Duchcova Jitka Bártová. Pravicoví extrémisté zřejmě ve městě nezpůsobili žádné větší škody. "Zatím vím jen o poškození policejního auta, které zasáhly kameny," zmínila Bártová. Podle ní se už podařilo uklidit i nepořádek, který zůstal po sobotních protestech. "Místy zůstaly jen střepy," dodala. 

Protiromské nepokoje vyvolal útok na manželský pár už na konci května. Tehdy se na shromáždění svolaném kvůli květnovému napadení sešlo na hlavním duchcovském náměstí několik stovek lidí. Po oficiálním skončení akce asi 300 z nich vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové.

Na pořádek ve městě během bezpečnostního opatření dohlíželo více než 600 policistů. Nejvíc, zhruba 400, bylo policistů z pořádkových jednotek. Další byli policisté z obvodních policejních oddělení, dopravní policisté a kriminalisté. Byli to nejen policisté z Ústeckého kraje, ale i posily z dalších krajů. Důležitou roli podle policie opět sehrál i policejní antikonfliktní tým. Celé odpoledne město z výšky monitoroval policejní vrtulník.

VIDEO

Přečteno: 4003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, DSSS, Demonstrace, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo