romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ostravě provokovali neonacisté, do ulic vyšlo na protest 500 Romů

Ostrava, 29.10.2013 10:42, (ROMEA)
V Ostravě na Prokešově náměstí se 28. října 2013 uskutečnila akce nazvaná Protest proti porušování práv slušných občanů ČR, kterou pořádali neonacisté. Po skončení projevů se skupina vydala na pochod městem k nedaleké ubytovně v Sokolské ulici. Po několika stech metrech byli zastaveni kordonem těžkooděnců. (FOTO: ČTK)
V Ostravě na Prokešově náměstí se 28. října 2013 uskutečnila akce nazvaná Protest proti porušování práv slušných občanů ČR, kterou pořádali neonacisté. Po skončení projevů se skupina vydala na pochod městem k nedaleké ubytovně v Sokolské ulici. Po několika stech metrech byli zastaveni kordonem těžkooděnců. (FOTO: ČTK)

Asi 200 až 300 extremistů, kteří se účastnili protiromské demonstrace v Ostravě, se po jejím skončení okolo 15:00 pokusilo dostat ke dvěma ubytovnám pro sociálně slabé v centru města. Policie je ale vždy včas zastavila. Dav, ve kterém byla především mládež, se před 17:00 rozešel, když se mu nepodařilo dojít na Náměstí Svatopluka Čecha. Tam měli svou nahlášenou akci Romové . Vše se obešlo bez konfliktů.

SITUACI JSME SLEDOVALI ON-LINE

V Ostravě policisté během pochodu skupin neonacistů zadrželi celkem tři osoby, dvě z nich se dopustily přestupku, který byl vyřešen blokovou pokutou. Jeden je pravděpodobně podezřelý z trestného činu a zůstal v rukou policie. ČTK o tom informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Účastníci akce na Prokešově náměstí, nazvané Protest proti porušování práv slušných občanů ČR, se po skončení vydali k nedaleké ubytovně v Sokolské třídě. Skupina ušla jen několik stovek metrů a zastavil je kordon těžkooděnců.

Dav se pak rozdělil a jeho část se ulicemi vydala k ubytovně v Cihelní ulici, kde se chtěli pokusit zaútočit na Romy. Policejní jednotky na to ale byly připravené a policisté v helmách a se štíty skupinu zastavili v kolejišti nedaleko Cihelní ulice. Odtud se už zbývající skupinky pokusili dostat neúspěšně do Ostravy-Přívozu. Na Náměstí Svatopluka Čecha. Tam od 14:00 demonstrovala proti rasismu několik stovek převážně Romů. Asi 50 odpůrců rasismu se vydala před jednou z ostravských ubytoven v Sokolské ulici, kam směřoval pochod neonacistů. Kolem půl páté se pak vrátili na náměstí Svatopluka Čecha.

"Jsme tady doma," začali Romové skandovat, když se účastníci druhé akce dostali na dohled. Dav Romů se rozrostl asi na pět stovek a vydal se na pochod zpátky do Sokolské ulice. Hrtska neonacistů před Romy utekla. Průvod Romů, který skandoval hesla "Češi pojďte s náma", "Stop rasismu", "My jsme tady doma" nebo "My chceme žít", došel až k Sokolské ulici k ubytovně, kde jej zablokovali těžkooděnci. Pak se vrátil zpátky na náměstí Svatopluka Čecha a Romové se kolem půl šesté v klidu rozešli.

Na podporu Romů v Ostravě a dalších městech se v podvečer na Staroměstském náměstí v Praze sešlo přes 50 účastníků celoevropské konference UNITED for Intercultural Action, která se v těchto dnech koná v Praze. Několikaminutové provolávání hesel proti extremismu završili po 17:00 minutou ticha před Staroměstskou radnicí kolem transparentu "OSTRAVA, STOP NAZI MARCH".

Demonstrace zaměřené proti menšinám se dnes v zemi uskutečnily na více místech. Plzeňskou částí Bory prošlo na protest proti multikulturní společnosti několik desítek radikálů, v Českých Budějovicích se protiromské demonstrace zúčastnily asi dvě desítky lidí.

VIDEO


Přečteno: 2411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Demonstrace, Pochod, Neonacismus, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo