romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Přerově budou pochodovat neonacisté. Na ohlášenou protiakci zve slušné lidi platforma Blokujeme!

Přerov, 18.9.2013 16:01, (ROMEA)
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Dvoukilometrový pochod Přerovem mají v plánu pravicoví extremisté, kteří v sobotu dorazí do města na ohlášenou demonstraci. Trasa vede i kolem romských lokalit. Organizátoři měli naplánován pochod přímo centrem menšinové komunity, zhatila jim to ale oprava zdejších komunikací. Policie, která nemá s obdobnými akcemi dobrou zkušenost, se na ni chystá ve stejném rozsahu jako při předchozích demonstracích. Do ulic vyjedou policisté na koních a nad Přerovem bude opět létat vrtulník. Protiakci v Přerově chystá platforma Blokujeme!.

Proti neonacistům

Platforma Blokujeme! chystá ohlášené protestní pokojné shromáždění s kulturním programem a proslovy, které proběhne v sobotu 21. září od 14 hodin v parku na náměstí Františka Rasche, tedy nedaleko předpokládané trasy pochodu. Z Brna bude vypraven autobus s předpokládaným odjezdem v 11 hodin od Muzea romské kultury, Bratislavská 67. Kdo má zájem, může se hlásit na e-mailu jedemdoprerova@centrum.cz.

Na dopravu mohou zájemci přispět na transparentní účet partnerského sdružení Konexe: č. 2500271703/2010. Předpokládaná cena za autobus činí 8 000 korun - pokud se sejde 40 platících cestujících, na jednoho připadá částka 200 Kč. Do zprávy pro příjemce napište "Autobus Brno-Přerov". Můžete samozřejmě přispět i vyšší částkou nebo v případě, že tuto dopravu nevyužijete, umožní to odcestovat do Přerova i sociálně slabším lidem.

Pochod extremistů

Exteemisté se sejdou ve 14:00 na náměstí TGM. "Pochod by měl poté jít Kratochvílovou ulicí, Komenského ulicí a Havlíčkovou do Čechovy ulice a poté směrem k Hypernově. Projít by měl Tovární ulicí, poté zatočí do Denisovy ulice, projde Ztracenou ulicí a poté přes Šířavu a Žerotínovo náměstí na ulici Wilsonovu," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Trasa pochodu je podstatně delší než při květnové akci, měří odhadem přes dva kilometry. Organizátoři měli původně naplánováno, že půjdou Kojetínskou ulicí a kolem Škodovy ulice, což je největší přerovská romská lokalita. V místě se však frézuje vozovka, plány tak museli pozměnit a u nádraží se pouze stočí. Přesto půjdou podle zástupců města lokalitami, kde by mohly nastat problémy.

Organizátoři zářijový pochod nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země", přičemž očekávají účast zhruba stovky lidí. Pochod "slušných občanů" magistrátu ohlásil neonacista Pavel Sládek Matějný, bývalý exponent Dělnické strany sociální spravedlnosti, který nyní působí v bojůvce, která si říká Čeští lvi.

Neonacisté nejsou slušní lidé

Pavel Sládek Matějný je za České lvi organizátorem několika demonstrací z poslední doby, z nichž ty poslední, v Duchcově a v Českých Budějovicích, skončily fiaskem - přišlo jen pár lidí. Byl to on, kdo nedávno vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů v Duchcově, během protiromské demonstrace. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl a extremisté se chvíli potom vrhli proti policistům.

Matějný je znám z mnoha extremistických akcí, například i ze setkání DSSS s německými neonacisty. Mimo jiné byl vyfocen i při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem, a to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." (Viz titulní foto k článku.) Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu nedávno pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

České lvy odmítlo nedávno ministerstvo vnitra registrovat jako občanské sdružení. Důvodem bylo, že jde o tzv. sdružení nedovolené, protože se zabývá činností, která je protiústavní či nezákonná. Nedovolené sdružení zákon o sdružování (č. 83/1990 Sb.) definuje v paragrafu 4 takto:
Nejsou dovolena sdružení:
a) jejichž cílem je popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, rozněcovat nenávist a nesnášenlivost z těchto důvodů, podporovat násilí, anebo jinak porušovat ústavu a zákony;
b) která sledují dosahování svých cílů způsoby, které jsou v rozporu s ústavou a zákony;
c) ozbrojená nebo s ozbrojenými složkami; za taková se nepovažují sdružení, jejichž členové drží nebo užívají střelné zbraně pro sportovní účely nebo k výkonu práva myslivosti.

Protiromské pochody

Přerovská radnice musí kvůli akci znovu připravit trasu pochodu, ve spolupráci s technickými službami odklidí například kontejnery. Obyvatele z ulic na trase pochodu informovalo město a strážníci informačními letáky.

Extremisté  naposledy Přerovem táhli s transparenty 1. května. Do města dorazilo kolem 300 účastníků, akce se obešla bez problémů. V roce 2011 jich bylo 200 a o dva roky dříve se demonstrace účastnilo zhruba 700 lidí. Akce tehdy skončila bitkou s policií.

Přečteno: 1297x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, Demonstrace, Pochod, Platforma Blokujeme!, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo