romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Další pokus o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Elena Gorolová vyzvala poslance k podpoře zákona

8.2.2021 19:30
Elena Gorolová
Elena Gorolová

Elena Gorolová dnes vyzvala poslance a poslankyně, aby zařadili na jednání poslanecké sněmovny a pak schválili návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem. O zařazení zákona na pořad jednání se mělo hlasovat již několikrát, ale nikdy k tomu zatím nedošlo. Návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání již více jak rok. Podle Gorolové jde o jednu z posledních možností zákon v tomto volebním období projednat.

"Je nás asi přes 200 a nejde jen o romské ženy. Byla bych ráda, kdyby konečně došlo k odškodnění protiprávně sterilizovaných žen," vyzvala Gorolová poslance ve videu nahraném na internetu.

VIDEO

Podporu sterilizovaným ženám vyjádřila v říjnu 2020 i ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která se s nimi setkala.

Návrh zákona podpořila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která rovněž již dříve žádala poslance, aby návrh zákona projednali a podpořili. Podle Šimůnkové je zákon v tuto chvíli jedinou možností, jak se takto postižené ženy mohou domoci spravedlnosti, neboť na soud se již obrátit nemohou.

Na toto bezpráví přitom poukazoval i tehdejší ombudsman Otakar Motejl, který ve své zprávě z roku 2005 popsal případy, kdy byly sterilizace žen provedené bez jejich souhlasu, případně se souhlasem uděleným za takových okolností, že jej nelze považovat za souhlas skutečný a informovaný. Tyto ženy dodnes nebyly odškodněny, mnohé se potýkají se závažnými zdravotními problémy, některé již nejsou mezi námi. Právní cestou se už nelze bránit z důvodu promlčení případu.

"Připravený zákon je poslední možností, jak může stát po dvaceti letech alespoň trochu toto bezpráví napravit. Nedobrovolné sterilizace byly jedním z nejhorších zásahů do osobní integrity člověka, jakých se náš stát v minulosti dopustil. Ráda bych proto požádala poslance, aby na právě probíhající schůzi projednali v prvním čtení návrh tohoto zákona. Tyto ženy si to zaslouží," vysvětlila dříve v tiskové zprávě Šimůnková.

Státní politikou v Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizací. Během platnosti této směrnice docházelo pak k systematické sterilizaci romských žen bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti. Vyhláška byla zrušena v roce 1993.

Podle Eleny Gorolové nucené sterilizace neskončily se zrušením právních předpisů, ale pokračovaly i několik let poté, poslední případ nedobrovolně sterilizované romské ženy je znám z roku 2007. Česká vláda v čele s Janem Fischerem nad těmito praktikami vyjádřila v roce 2009 politování.

Přečteno: 962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, poslanec, Poslanecká sněmovna, zákon, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo