romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zbourejte vepřín v Letech a postavte pomník, žádají někteří europoslanci a evropští intelektuálové

2.10.2015 20:26
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR

Více než sedm desítek europoslanců, členů národních parlamentů a aktivistů z 22 evropských zemí podepsalo výzvu k odstranění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního romského tábora.Odstranění prasečáku v Letech se stalo společným tématem letošního mezinárodního Pochodu romské hrdosti Roma Pride.

"Různí čeští politici slibují odstranění prasečáku už dlouhých 23 let, jejich slibům nikdo rozumný nemůže věřit. Chceme k této kauze a k popírání romského holokaustu v České republice přitáhnout mezinárodní pozornost a vyvinout tlak na Českou vládu, aby tuto mezinárodní ostudu konečně začala řešit," vysvětlil koncept Roma Pride 2015 Miroslav Brož, koordinátor sdružení Konexe.


"Přítomnost prasat, špíny a odporného zápachu, který se zde line, hanobí vzpomínku na zesnulé a poškozuje jejich důstojnost stejně jako důstojnost pozůstalých," píše se v textu výzvy.

K jeho autorům patří mimo jiné bývalý francouzský ministr zahraničí a zakladatel humanitární organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner, italský nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo nebo někdejší šéf španělské diplomacie Miguel Ángel Moratinos.

Podle petice je neutěšený stav lokality v Letech odrazem pronásledování a diskriminace, jimž Romové v Evropě čelí dodnes.

Velkokapacitní vepřín by proto měl být nahrazen "místem paměti a sdílení." Kromě toho žádají autoři výzvy také podporu výzkumu s cílem nalézt všechna těla obětí koncentračního tábora, aby se jim dostalo zaslouženého pohřbu.

Problém není ve financích

Potřebné peníze by údajně neměl být problém sehnat. "Stačilo by například použít část ze stovek milionů eur z evropského rozpočtu určených na začleňování Romů, které každý rok zůstávají v Bruselu, protože o ně členské státy nebo místní úřady nepožádaly," tvrdí autoři výzvy. Podle nich však schází politická vůle konat.

Petice je adresována českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, předsedovi Evropské komise Jean-Claudeovi Junckerovi a předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi.

Pod výzvu se podle organizátorů akce podepsalo 73 europoslanců a členů národních parlamentů z 22 zemí. Mezi signatáři jsou vedle poslanců i intelektuálové, starostové, umělci a aktivisté v boji proti rasismu ze tří desítek zemí.

Česká vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že vepřín z Let zmizí. V minulosti to jako svou prioritu už označilo několik kabinetů. Ovšem současný premiér Sobotka loni uvedl, že ani jeho vláda patrně nenajde peníze na výkup vepřína.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Od roku 2010 je v Letech zpřístupněno pietní místo.

DOKUMENT

Přečteno: 1133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo