Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Žhářský útok ve Vítkově rozpoutal v roce 2009 největší vlnu romských demonstrací proti neonacismu

18. dubna 2019
Čtení na 1 minutu

Žhářský útok na romskou rodinu, který se odehrál v noci z 18. na 19.dubna 2009 ve Vítkově na Opavsku, a při kterém byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, rozpoutal dosud největší romskou demonstraci proti neonacismu a rasismu.

Akce, které se konaly ve 13 městech v České republice a Torontu v Kanadě, se zúčastnilo na 3000 Romů.

Ve většině měst proběhl protest v klidu. Policie naprosto selhala v Chomutově, kde Romové museli demonstraci kvůli útoku neonacistů seskupených kolem Dělnické strany, Národního odporu a Autonomních neonacistů ukončit.

V Praze shromáždění, které zorganizovali signatáři výzvy “Dost”, začalo společnou modlitbou na schodech kostela Cyrila a Metoděje. Podpořili ho také zástupci nevládních organizací, církve i politického života. Objevil se mezi nimi i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Brně akci spolu s dalšími organizoval Karel Holomek. Hrozícímu střetu s průvodem fanoušků fotbalového klubu 1. FC Brno zabránila policie.

Ve Vítkově se demonstrace konala jen několik stovek metrů od domu, na který neonacisté zápalnými lahvemi zaútočili. Mezi účastníky přišla i Anna Siváková, Natálčina maminka. V té době ještě nebylo jasné, jestli dívka závažná zranění přežije.

Shromáždění se uskutečnila i v Liberci a Jablonci nad Nisou. Přes provokace neonacistů z Dělnické strany k žádným incidentům nedošlo. Provokacím se nevyhnula ani demonstrace v Plzni, obešla se však rovněž bez přímých střetů. Poklidně proběhla akce v Náchodě, Pardubicích, Olomouci a Hodoníně, demonstraci v Litvínově podpořil tehdejší ministr v demisi Michael Kocáb. Narušit se neonacistům z Dělnické strany, Národního odporu a Autonomních nacionalistů povedlo shromáždění v Ostravě, i tam je však zpacifikovala policie, která je z místa setkání vytlačila.

Při demonstracích lidé podepisovali petici odsuzující nárůst neonacismu v České republice. Součástí byla také charitativní sbírka, jejíž výtěžek měl pomoci postižené rodině k zajištění bydlení a pozdější lékařskou péči.

FOTOGALERIE


Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon