romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

DSSS přijde o peníze zřejmě až v roce 2018, krajní pravice letos dostane ještě 600 tisíc eur

26.7.2016 9:48
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)
Společná fotografie členů APF. Zcela vpravo Erik Lamprecht, místopředseda DSSS a uprostřed Tomáš Vandas, předseda DSSS. (FOTO: webové stránky APF)

Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti by měla přijít o dosavadní dotace z Evropské unie. Podle informací, o kterých jsme na Romea.cz psali v dubnovém článku, se DSSS stala součástí celoevropské strany Aliance pro mír a svobodu, jejíž činnost je finančně podporována Evropským parlamentem. DSSS tak čerpala část zdrojů právě z instituce, která je podle rétoriky DSSS příčinou šíření "multikulturního teroru" a jíž je třeba urychleně opustit. Šéf DSSS Tomáš Vandas přitom paradoxně sedí přímo v předsednictvu APF.

Podle nedávných informací Lidových novin však vandasovci i další extremisté z jiných zemí o finanční dotace nejspíš v horizontu roku a půl přijdou. Zásluhou generálního tajemníka Evropského parlamentu Klause Welleho dojde ke zpřísnění pravidel udílení evropských grantů, jejichž novou podmínkou bude mj.to, aby byly celoevropské politické strany reprezentovány 22 europoslanci, zatímco APF sdružující 10 okrajových ultrapravicových stran má v současnosti pouhé čtyři. V předloženém návrhu se argumentuje právě okrajovostí těchto stran: „Hrstka politiků schopná vyjadřovat politickou vůli občanů unie na základě extrémně omezené a nereprezentativní základny stěží ospravedlňuje finanční podporu z rozpočtu EU,“ uvádí Klaus Welle.

Změny grantových pravidel však zřejmě začnou platit až v roce 2018. To mj. znamerná, že APF letos od EU získá grantový balíček v celkové hodnotě 600 tisíc eur. Sám Vandas považuje změnu pravidel pro granty Evropského parlamentu, která by vyšachovala extremisty, za účelovou. Podle něj se APF na kampani ke krajským volbám v Česku bude finančně podílet. „Tento týden letím do Bruselu, kde se o podpoře bude jednat. Počítáme se zapojením aktivistů z jiných zemí,“ uvedl pro Lidové noviny.

DSSS, která je pohrobkem někdejší ultrapravicové Dělnické strany, rozpuštěné před šesti lety, se nově aktivizuje v rámci nadcházející podzimní volební kampaně. Její předseda stihl už například označit Romy za parazity.  „Především musíme skoncovat s politikou zvýhodňování parazitů, různých nemakačenků, všech těch, kteří zneužívají sociální systém, především z řad cikánského etnika, “ uvedl doslova ve svém videu, zveřejněném zkraje července. 

Přečteno: 1007x
 

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, EU, Dotace, ultrapraviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo