romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gabriela Havlůjová k projevu předsedy ČSBS během terezínské tryzny: Mým jménem nehovoří

17.5.2016 10:40
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno

Jako členka Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno musím reagovat na projev předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky, který jménem nás všech - členů ČSBS – zazněl během oficiálního projevu při Terezínské tryzně 15. 5. 2016.

Vodička požádal o ochranu hranic před uprchlíky a vyzýval k ochraně naší kultury jako reprezentant ČSBS. Není to poprvé, co zneužil své postavení a použil nás, členy, jako štít při prezentaci svých vlastních názorů.

První kritika z našich řad zazněla, když veřejně podpořil v prezidentské kampani jménem ČSBS současného prezidenta ČR Miloše Zemana, aniž by širší členská základna mohla zaujmout své stanovisko. Přesto, nepoučen, znovu vystoupil s projevem, ve kterém se zásadně vymezil k současné mezinárodní situaci a navíc k tomu použil xenofobní a stereotypní názory, které jsou v dnešní době tak nebezpečné.

Jeho projev rovněž mohl budit dojem, že se jedná o názor všech lidí, které zastupuje. Nikoliv. Ostře se vymezuji proti výrokům Jaroslava Vodičky a ihned jsem požádala o projednání jeho projevu na zasedání Ústředního výboru ČSBS 17. 5. 2016. Český svaz bojovníků za svobodu totiž není pouze bývalým Svazem protifašistických bojovníků, ale svým názvem jasně naznačuje, že naše snahy a aktivity mají širší zaměření – samozřejmě i boj proti rasismus a xenofobii.

Předseda ČSBS by měl být vzorem pro nás, řadové členy a zároveň by si měl uvědomit, že zastupuje stále ještě řadu hrdinů a přeživších 2. světové války, rovněž sestry a bratry, kteří se často nacházeli v podobných podmínkách jako dnešní uprchlíci. Živě si vybavuji slova jedné z našich členek na naší kladenské schůzi, kdy ve svých 90. letech a po prožitých třech letech v koncentračním táboře řekla, že ji mrzí, že není mladší a nemá více sil – že by hned u sebe doma ubytovala jednu z rodin, která utíká před válkou.

Předseda ČSBS zneužil svého postavení i Terezínské tryzny k prezentaci výroků, se kterými se neztotožňuji a proto dodávám – mým jménem nehovoří. Chtěla bych poděkovat za slova vrchního zemského rabína Karola Sidona, tak komentátora Terezínské tryzny na České televizi, Michala Frankla ze Židovského muzea v Praze za jejich kritický komentář k projevu Jaroslava Vodičky.

Gabriela Havlůjová je historička a doktorandka na FFUK. Působí jako předsedkyně OV ČSBS Kladno, tento komentář je však jejím osobním názorem
Gabriela Havlůjová
Přečteno: 2811x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Názory, Rasismus, Židé, Terezín, Válka, genocida, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo