romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gabriela Havlůjová k projevu předsedy ČSBS během terezínské tryzny: Mým jménem nehovoří

17.5.2016 10:40
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno

Jako členka Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno musím reagovat na projev předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky, který jménem nás všech - členů ČSBS – zazněl během oficiálního projevu při Terezínské tryzně 15. 5. 2016.

Vodička požádal o ochranu hranic před uprchlíky a vyzýval k ochraně naší kultury jako reprezentant ČSBS. Není to poprvé, co zneužil své postavení a použil nás, členy, jako štít při prezentaci svých vlastních názorů.

První kritika z našich řad zazněla, když veřejně podpořil v prezidentské kampani jménem ČSBS současného prezidenta ČR Miloše Zemana, aniž by širší členská základna mohla zaujmout své stanovisko. Přesto, nepoučen, znovu vystoupil s projevem, ve kterém se zásadně vymezil k současné mezinárodní situaci a navíc k tomu použil xenofobní a stereotypní názory, které jsou v dnešní době tak nebezpečné.

Jeho projev rovněž mohl budit dojem, že se jedná o názor všech lidí, které zastupuje. Nikoliv. Ostře se vymezuji proti výrokům Jaroslava Vodičky a ihned jsem požádala o projednání jeho projevu na zasedání Ústředního výboru ČSBS 17. 5. 2016. Český svaz bojovníků za svobodu totiž není pouze bývalým Svazem protifašistických bojovníků, ale svým názvem jasně naznačuje, že naše snahy a aktivity mají širší zaměření – samozřejmě i boj proti rasismus a xenofobii.

Předseda ČSBS by měl být vzorem pro nás, řadové členy a zároveň by si měl uvědomit, že zastupuje stále ještě řadu hrdinů a přeživších 2. světové války, rovněž sestry a bratry, kteří se často nacházeli v podobných podmínkách jako dnešní uprchlíci. Živě si vybavuji slova jedné z našich členek na naší kladenské schůzi, kdy ve svých 90. letech a po prožitých třech letech v koncentračním táboře řekla, že ji mrzí, že není mladší a nemá více sil – že by hned u sebe doma ubytovala jednu z rodin, která utíká před válkou.

Předseda ČSBS zneužil svého postavení i Terezínské tryzny k prezentaci výroků, se kterými se neztotožňuji a proto dodávám – mým jménem nehovoří. Chtěla bych poděkovat za slova vrchního zemského rabína Karola Sidona, tak komentátora Terezínské tryzny na České televizi, Michala Frankla ze Židovského muzea v Praze za jejich kritický komentář k projevu Jaroslava Vodičky.

Gabriela Havlůjová je historička a doktorandka na FFUK. Působí jako předsedkyně OV ČSBS Kladno, tento komentář je však jejím osobním názorem
Gabriela Havlůjová
Přečteno: 2778x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Názory, Rasismus, Židé, Terezín, Válka, genocida, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo