romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gabriela Havlůjová k projevu předsedy ČSBS během terezínské tryzny: Mým jménem nehovoří

17.5.2016 10:40
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno
Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu, Kladno

Jako členka Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno musím reagovat na projev předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky, který jménem nás všech - členů ČSBS – zazněl během oficiálního projevu při Terezínské tryzně 15. 5. 2016.

Vodička požádal o ochranu hranic před uprchlíky a vyzýval k ochraně naší kultury jako reprezentant ČSBS. Není to poprvé, co zneužil své postavení a použil nás, členy, jako štít při prezentaci svých vlastních názorů.

První kritika z našich řad zazněla, když veřejně podpořil v prezidentské kampani jménem ČSBS současného prezidenta ČR Miloše Zemana, aniž by širší členská základna mohla zaujmout své stanovisko. Přesto, nepoučen, znovu vystoupil s projevem, ve kterém se zásadně vymezil k současné mezinárodní situaci a navíc k tomu použil xenofobní a stereotypní názory, které jsou v dnešní době tak nebezpečné.

Jeho projev rovněž mohl budit dojem, že se jedná o názor všech lidí, které zastupuje. Nikoliv. Ostře se vymezuji proti výrokům Jaroslava Vodičky a ihned jsem požádala o projednání jeho projevu na zasedání Ústředního výboru ČSBS 17. 5. 2016. Český svaz bojovníků za svobodu totiž není pouze bývalým Svazem protifašistických bojovníků, ale svým názvem jasně naznačuje, že naše snahy a aktivity mají širší zaměření – samozřejmě i boj proti rasismus a xenofobii.

Předseda ČSBS by měl být vzorem pro nás, řadové členy a zároveň by si měl uvědomit, že zastupuje stále ještě řadu hrdinů a přeživších 2. světové války, rovněž sestry a bratry, kteří se často nacházeli v podobných podmínkách jako dnešní uprchlíci. Živě si vybavuji slova jedné z našich členek na naší kladenské schůzi, kdy ve svých 90. letech a po prožitých třech letech v koncentračním táboře řekla, že ji mrzí, že není mladší a nemá více sil – že by hned u sebe doma ubytovala jednu z rodin, která utíká před válkou.

Předseda ČSBS zneužil svého postavení i Terezínské tryzny k prezentaci výroků, se kterými se neztotožňuji a proto dodávám – mým jménem nehovoří. Chtěla bych poděkovat za slova vrchního zemského rabína Karola Sidona, tak komentátora Terezínské tryzny na České televizi, Michala Frankla ze Židovského muzea v Praze za jejich kritický komentář k projevu Jaroslava Vodičky.

Gabriela Havlůjová je historička a doktorandka na FFUK. Působí jako předsedkyně OV ČSBS Kladno, tento komentář je však jejím osobním názorem
Gabriela Havlůjová
Přečteno: 2780x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Názory, Rasismus, Židé, Terezín, Válka, genocida, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo