romea - logo
23. září 2021 (čtvrtek)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosář Františka Kostlána: Merkelová je skvělá, české zbraně Islámskému státu, útok na Romy, puberťák a Evropan

19.8.2016 16:50
František Kostlán.  Foto: Archiv Romea.cz
František Kostlán. Foto: Archiv Romea.cz

Přinášíme další glosář, který se volně vyslovuje k vybraným událostem proběhnuvšího týdne.

Populismus populistům

Uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Na předvolebním shromáždění své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v severoněmeckém městě Neustrelitz to řekla kancléřka Angela Merkelová. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.

K tomu není třeba moc dodávat. Paní Merkelová - i německý prezident Joachym Gauck - patří k těm několika málo světovým státníkům, kteří vidí dopředu, znají souvislosti a nepotřebují ke své kariéře populismus, protože body získávají tím, že druhým nabízejí promyšlenou cestu. Merkelová svou politiku staví na zachování evropských hodnot - humanity, pohostinnosti, důstojnosti, svobody. Proto dává přednost pomoci válečným uprchlíkům před xenofobními výkřiky, jak to mají ve zvyku čeští populisté v čele se Zemanem, Chovancem či Babišem.

Merkelová neumí populisticky pokřikovat, zatímco Zeman a spol. jsou mistři povrchnosti a ohýbání páteře před momentální náladou davu. Merkelová má pevný názor, stojí si za ním a tím imponuje voličům, Zeman a spol. jako ti chameleoni mění každý čtvrtek názor i na podstatné věci a ještě se tím veřejně chlubí. Brrrrrrrrrrrr.

Mým prezidentem je pan Joachym Gauck.

Už je to tady…

V noci z pondělí na úterý napadla skupina útočníků zápalnými lahvemi jeden z největších romských táborů ve francouzské Marseille. Několik Romů bylo zraněno a sedm, včetně čtrnáctiletého dítěte, muselo být převezeno do nemocnice. Už v pondělí se Romové stali terčem výhrůžek. Další menší útok se odehrál z úterý na středu. Zápalné lahve útočníci vhodili do haly, kde se nacházelo asi 100 osob. Romové měli i střelná poranění. Že bylo slyšet střelbu, potvrdili policii i svědci. Po útoku byli zadrženi tři útočníci.

Bylo jasné, že poté, kdy opadne uprchlická vlna, přijdou na řadu opět Romové a lidé z dalších menšin. Nenávist páchne mocí, je stále přítomna, nevybouřená, chtivá živého masa, chce se dostat do arény a schlamstnout vše, co jí stojí v cestě.

Netrvalo to příliš dlouho, asi rok a půl, kdy bojové plemeno české veřejnosti, zuřivě vrčelo na lidi, kteří k nám přicházeli z války, raněni na těle i na duši. Nyní se na lov vrací klasická „lovná zvěř“ - honci se zápalnými lahvemi v tlapách přibíhají v plné síle a nikdy se nenasytí.

Dobrá zpráva ze Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) z části vyhověl stížnosti romského chlapce na postup slovenských orgánů činných v trestním řízení. Rozhodl, že nedostatečně vyšetřily policejní násilí, kterému měl stěžovatel před šesti lety čelit, čímž porušily jeho garantované právo na ochranu před nelidským anebo ponižujícím zacházením anebo trestáním podle článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Případ policejního násilí vůči romskému chlapci, ke kterému došlo v roce 2010 na policejní stanici v jedné z obcí u Košic, nebyl podle evropského soudu dostatečně vyšetřen.

Na tomto případu můžeme vidět, že evropské instituce jsou i k dobrému. Tento romský chlapec by se na Slovensku či v jiné postkomunistické zemi těžko dovolával svého práva, to mu zajistil až soud ve Štrasburku.

Střední a východní Evropa bohužel tím postkomunismem stále trpí. Navenek to vypadá v pořádku, obal máme stejný jako třeba Rakušané, ovšem pod obalem se tísní společnost s prošlou spotřební lhůtou. Lidé se v ní k sobě chovají bezohledně, nemají soucit ani empatii, vlastní prospěch je jim nade vše. A lidem z nenáviděné menšiny mohou provést cokoli za potlesku místních institucí.

Proto tu máme Evropu, která nám poví: nevadí, až se ti podaří přehoupnout přes pubertu, až dorosteš, zesílíš a získáš zkušenosti, stane se z tebe Evropan.

České zbraně Islámskému státu

Jak upozornil investigativní novinář Jaroslav Spurný v Respektu, za posledních deset let stoupl vývoz zbraní z České republiky na pětinásobek. Z hodnoty představující přibližně tři miliardy korun na téměř patnáct miliard korun v loňském roce. To loňské číslo je hodně kvalifikovaný odhad obchodníků se zbraněmi. A co je zajímavé, skoro pětina zbraní nebo munice vyvezené z Česka končí podle oficiálních čísel v Saúdské Arábii. V zemi, která má mimořádný náboženský a politický zájem v oblasti, v níž vznikl Islámský stát, končí více českých zbraní a munice než v USA, Rusku a Německu dohromady.

Snad můžeme s morální jistotou vyslovit, že české firmy patří k těm, kdo vyzbrojují tzv. Islámský stát - a je jedno, jestli tak činí přímo, či nepřímo přes Saudskou Arábii či kohokoli jiného, tak jako tak za to mají svých dvaatřicet stříbrňáků. Tím bychom měli „potravní řetězec“ kompletní:

  • Obchodníci se zbraněmi, včetně České republiky, dodají zbraně fanatikům z tzv. Islámského státu.
  • Tzv. Islámský stát našimi zbraněmi v arabském světě povraždí, na koho jen pohlédne, a v Evropě, i našimi zbraněmi, předvádí svá parádní čísla z teroristického slabikáře.
  • Státy tomu přihlížejí, moudře o tom rokují a moudře se rozhodují, že do toho nebudou vojensky zasahovat vůbec (USA, EU), válka prý tak nějak skončí sama od sebe, nejpozději do padesáti let, tak proč se honit. Nebo pomohu jen tomu, kdo v regionu vraždí nejmasověji a kdo s válkou začal (Rusové prezidentovi Bašáru Asadovi). Příklad z posledních dnů: Syrští opoziční aktivisté na internetu zveřejnili video ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. Město rozbombardovalo ruské letectvo.
  • A nyní přichází jeden z vrcholů současné evropské kultury: z dlouhotrvající války, v níž hlavní slovo hrály i naše zbraně, přicházejí váleční uprchlíci. A my je necháme utopit v moři či hnít v uprchlických táborech a detencích (vězeních). K nám je nepustíme, zabrali by nám příliš mnoho prostoru, příliš mnoho místa. Kde bychom pak vyráběli nové zbraně na prodej?
Přečteno: 1625x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Islám, Terorismus, Rasismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo