romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gyulla Banga: Sociální pracovnice z Litvínova by měla dostat okamžitou výpověď

Praha, 17.9.2013 15:24, (ROMEA)
Komando sociálních pracovnic a strážníků městské policie vniklo večer 11. 9. 2013 do bytů převážně romských rodin v Litvínově. Sociální pracovnice na snímku vyhrožovalo jedné z rodin odebráním dětí, potom co muž v bytě odmítl dechovou zkoušku na alkohol a testy na drogy. Vše na kameru natáčel Jan Vraný - nikoli poprvé. (FOTO: YouTube.com)
Komando sociálních pracovnic a strážníků městské policie vniklo večer 11. 9. 2013 do bytů převážně romských rodin v Litvínově. Sociální pracovnice na snímku vyhrožovalo jedné z rodin odebráním dětí, potom co muž v bytě odmítl dechovou zkoušku na alkohol a testy na drogy. Vše na kameru natáčel Jan Vraný - nikoli poprvé. (FOTO: YouTube.com)

Právě před chvílí jsem si podruhé pustil video, které vesele obíhá různé servery. Mladá „sociální pracovnice“ za doprovodu městské policie nejspíš provádí šetření v rodinách, jiný důvod mě nenapadá.

V Litvínově, možná v celých severních Čechách to mají vše jinak, než v Praze. Nejspíš mají noční příplatky za svou práci (sláva, že by konečně došlo na zrušení tabulkových platů?), vystudovaní absolventi sociálních škol mají asi jiné stanovy než v Praze a městská policie je nejspíš nadřazena policii státní.

V podstatě vše již napsal pan David Poživil, s jeho obsahem se naprosto ztotožňuji a se vším souhlasím.

Takže, tedy pěkně od začátku. Sociální šetření v rodinách ve večerních hodinách? K tomu musí být nějaký důvod, tak dejme tomu, že se jedná o „problémovou rodinu“, která je pod dohledem OSPOD. V pořádku, orgán má právo provést šetření, ale ve večerních hodinách, za asistence městské policie a navíc vše točit na kameru?

Ovšem jak je vidět, pracovnice OSPOD (zrovna tak příslušníci městské policie) nejspíš vůbec neznají zákony. Co je to za otázky? Je doma pan x? Co je komu do toho, jestli je dospělý člověk doma? A ještě se ptát, kde se právě vyskytuje? To snad nemyslí vážně? Podrobit se dechové zkoušce ve vlastním bytě? To si jako nemůže někdo doma vypít alkoholický nápoj? Co je komu do toho?

Žádný orgán nemá na takové jednání právo, každá rodina v severních Čechách může být rizikově ohrožena bez ohledu na to, zda se jedná o romskou rodinu, nebo jinou. Už jen proto, že je to kraj s vysokou nezaměstnaností. To ale neznamená, že mohou dělat akce takového typu, nejsem právník, ale to jsme už někde jinde.

To, co předvedla „sociální pracovnice“ na kameře, je na okamžitou výpověď!

A přesně, jak napsal pan Poživil, to, co předvedla „sociální pracovnice“ na kameře, je na okamžitou výpověď! Etický kodex jí opravdu nic neříká a to už vůbec nemluvím o tom, jaké má komunikační schopnosti. Takový člověk tam vůbec nemá co dělat, pokud chce dělat takovou práci, měla by se nejspíš vrátit znovu do školy a chodit na praxi.

Tohle bylo závažné selhání z její strany, měla by si uvědomit, že ona tam byla jako pracovnice orgánu, nikoliv jako ta, co chce rozhodovat, kdo bude vedený jako „ nedůvěryhodný“ nebo dokonce rozhodovat o tom, které děti budou odebrány.

Každému, kdo se trochu vyzná v oboru, je naprosto jasné, jaký byl skutečný důvod návštěvy v rodině.

Ukázat svou moc, dát najevo, že oni jsou něco víc, buzerace, ponížení a nahnat obavy, nic jiného. Jistě, nemohu také vynechat fakt, že to jsou romské rodiny, to je také podstatný faktor, co si budeme povídat.

Takhle má vypadat „nulová tolerance“? A chodí takhle navštěvovat také gádžovské rodiny?

Takhle má vypadat „nulová tolerance“? A chodí takhle navštěvovat také gádžovské rodiny? Kdy uvidíme také záznam, kdy orgány takhle šetří v gádžovských rodinách?

Pokud si někdo myslí, že návštěvy v jiných, tedy neromských rodinách, jsou bezproblémové a všichni bez řečí splní, co po nich sociální pracovníci chtějí, tak je na velkém omylu.

Jsem přesvědčen, kdyby takhle vlezli ke gádžům, výsledek by byl, naprosto správně, stejný.

Kdo vlastně stojí za projektem zvaný „nulová tolerance“? Kdo to zaplatil? To bude asi někdo, jako je Řápková, předpokládám.

Ono se ale není čemu divit, podle některých zrovna ona léta okrádá stát o nemalé částky, bere peníze, na které nemá vůbec nárok, evidentně zaplacený titul jí dodnes nikdo nebyl ani schopný odebrat. A takový člověk seděl v parlamentu, kde měl vytvářet zákony. Lze se poté podivovat, že někdo vymyslí takový projekt?

Bohužel, co se týče sociálních služeb a především platových podmínek v tomto sektoru, jsme sto let za opicemi a ještě asi dlouho budeme.

V oboru není dostatečná kvalita. Pokud ano, platové podmínky ty opravdu kvalitní pracovníky donutí pracovat v jiném oboru.

Hold, poté se nedivme, že tak důležitou práci dělá taková osoba, jako ta, kterou jsem viděl na kamerovém záznamu.

Je to pouze další typická ukázka toho, jak nesmyslně funguje stát, nebo spíš lidé, kteří ho řídí. Řeší, kdo sedí před domem a jak dlouho, jestli někdo čmárá na chodníky, jestli tamta rodina nesvítí příliš nad poměry a jiné debility.

Rodiny, které jsou ale opravdu ohrožené a potřebují kvalitní pomoc, jsou často přehlíženy. Anebo orgány zakročí, ovšem to už je většinou pozdě.

A není jich málo, bude jich přibývat, bohužel.

Přečteno: 4213x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Litvínov, Sociální, Bydlení, ŠikanaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo