romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivan Gabal a Karel Čada: K nárůstu vyloučených lokalit přispěla krize, ale hlavní vinu nese naše společnost

6.11.2015 9:05
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz

Proč dochází k nárůstu vyloučených lokalit, proč roste počet lidí, kteří v nich žijí? Analýzu problému přináší text sociologa a poslance Ivana Gabala a jeho kolegy ze společnosti GAC Karla Čady v Hospodářských novinách.

Gabal s Čadou připomínají výsledky letošního průzkumu vyloučených lokalit: Počet ghett se během posledních deseti let téměř zdvojnásobil a žije v nich až o 50 tisíc víc lidí. A konstatují: „Vzestupný trend nepochybně ovlivnila ekonomická krize a nárůst počtu lokalit i vyloučených spoluobčanů lze částečně připsat i detailnější identifikaci sociálně vyloučených lokalit. Dominantní vliv lze však neoddiskutovatelně připsat nastavení, účinnosti a cílevědomosti veřejných politik.“

Neboli: Jsou tu jistě vnější faktory a také máme jemnější sociologické nástroje, nicméně hlavní vinu neseme jednoznačně sami.

Ve vzdělání jdeme opačnou cestou než vyspělý svět

Autoři konstatují, že jedním z hlavních problémů, který ovlivňuje sociální vyloučení, je vzdělání. A v této oblasti náš vzdělávací systém selhává: Generace, která v ghettech vyrůstala po roce 1989, dosáhla horšího vzdělání než generace jejich rodičů. „Je tím narušeno vzdělanostní paradigma moderního světa, kde se vzdělanostní úroveň generaci od generaci zvyšuje,“ hodnotí autoři.

A dodávají, že problém českého školství ilustruje ještě jeden podstatný poznatek průzkumů: České děti nebaví škola téměř nevíc ve srovnání ekonomicky vyspělých zemí skupiny OECD.

Stát nemá zájem o kvalitní projekty

Gabal s Čadou připomínají, že úspěšnost ve škole dětem komplikuje i časté stěhování, které je dáno nutností hledat dostupné bydlení. A dodávají: „V současnosti se v politice bydlení mírně blýská na lepší časy. Vláda má koncepci sociálního bydlení a některé radnice samostatně hledají modely, jak sociální bydlení poskytnout. Zkušenost však velí neradovat se předčasně. Dobře našlápnuto mělo před pár lety i ministerstvo školství, než veškeré reformní snahy skončily působením dvou minulých ministrů.“

Podle autorů žádný reformní program naopak ještě ani neexistuje v oblasti zaměstnání. A o slibné projekty některých neziskových organizací, obcí nebo škol není na celostaátní úrovni zájem.

„Politiky státu pěstují svou zavedenou a pohodlnou administrativní rutinu. Ti, kteří se snaží jít za hranice těchto rutin a administrativních jistot, na svých postech dlouho nevydrží. Této praxi nakonec podlehla i slibně se vyvíjející Agentura pro sociální začleňování, která se příliš zaměřila na práci v terénu a méně na práci v úřadu. Státní politiky jsou nejen bez kontaktu s lokální zkušeností, ale i zahraničními příklady dobré praxe. Tato situace pak spolehlivě brání tomu, aby tvůrci politik přicházeli z inovativními a promyšlenými nástroji na řešení“, tvrdí Ivan Gabal a Karel Čada.

Celý text si můžete přečíst zde

Karel Čada, Ivan Gabal
Přečteno: 1330x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyloučená lokalita, Vzdělávání, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo