romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivanka Mariposa Čonková: PovstaNIE proti fašismu nejen v Bánské Bystrici

Praha, 23.12.2013 1:27, (ROMEA)
PovstaNie 19. 12. 2013 v Praze a  Brně
PovstaNie 19. 12. 2013 v Praze a Brně

Bánská Bystrica prožila šok. V přímé volbě hejtmana zvolila neofašistu Mariána Kotlebu. Několik desítek lidí učinilo symbolické povstaNIE na Vítězném náměstí v Praze, aby řekly "NIE! " fašismu na Slovensku i v celé Evropě. Solidaritu projevily i další města v České republice, na Slovensku a v dalších zemích. Organizátorům z platformy Blokujeme! se pomalu daří vytvářet širokou anti-rasistickou a anti-fašistickou platformu.

"Jsme v šoku," to říkají lidé v Bánské Bystrici mají-li se vyjádřit ke zvolení Kotleby. V šoku je také občanská společnost a lidsko-právní zákony se otřásají v základech. Kotleba, jako vůdce již zakázané politické strany Slovenská pospolitost, čelil několikrát obviněním souvisejícím se šířením rasové nenávisti, popíráním holocaustu a velebením fašistického Slovenského štátu a jeho představitelů. Při čtvrtinové volební účastni mu jeho neofašistická rétorika přinesla neuvěřitelných 71 397 hlasů.

Bánská Bystrica není sama

Platforma Blokujeme! vznikla během tzv. horkého léta 2013, kdy Českou republiku zachvátila vlna protiromských neonacistických pochodů. Byla silnou podporou komunit v době krize a motivovala je k tomu, aby projevily občanskou statečnost a veřejně se postavily rasismu.

"Fašizující Evropa je vážným ohrožením svobody a demokracie. Nesnášenlivost, kterou v sobě lidé nosí vůči okolí získává politickou moc a začíná vládnout. Vidím v tom veliké nebezpečí a proto jsem se připojila k povstaNIE," uvedla jedna z obyvatelek Bánské Bystrice.

Spolu s Bánskou Bystricí povstala kromě Prahy i Ostrava, Brno, Ústí nad Labem, Olomouc, Bánská Šťavnica, Žilina, Košice, Trnava, Vídeň a ve Velké Británii Derby. V Bratislavě proběhlo povstaNIE v den, kdy Kotleba převzal svůj úřad. Ve všech těchto městech hořeli svíčky povstaNIE, jako symbol svobody a solidarity.

Potřebujeme mediální podporu lidských hodnot

PovstaNIE je důležité, protože tvoří veřejnou občanskou opozici fašismu. K tomu, aby mohlo vyvažovat celoevropskou rasistickou atmosféru by potřebovalo mnohem větší pozornost velkých medií. Byl to jejich úkol, který nezvládly! Fašismus je totalitární a požírá (stejně jako kapitalismus) vybudovanou demokracii a svobodu. Jeho projevy a dopady v Čechách sledujeme a výsledky své práce představíme výstavou na přelomu ledna a února.

"Největší mediální úspěch jsme zaznamenali ze strany slovenského deníku SME, který o nás informoval. Považuji to za důkaz toho v jak závažné situaci se ocitáme," dodala k otázce mediální podpory Miriam Kanioková, koordinátorka povstaNIE.

Slovenská media informovala o povstaNIE ve větší míře než ta česká. Odvysílaná reportáž na TV Markíza přiblížila povstaNIE i těm lidem, kteří by se o něm jen těžko dověděli. V těchto okamžicích je význam medií mnohem dalekosáhlejší než jen informovat. Mohou skutečně přispět a nebo naopak podpořit fašismus ve veřejném prostoru. Tato odpovědnost je jim dána a je na nich jak se s ní vypořádají.

VIDEO

Přečteno: 1447x
 

Kam dál:

Štítky:  

Platforma Blokujeme!, Blokujeme!, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Fašismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo