romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Merkelová: Evropa je bohatá a musí se postarat o lidi v ohrožení života. Zvládne to.

28.8.2015 8:02
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

Německá kancléřka Angela Merkelová se na včerejší tiskové konferenci ve Vídni vyjádřila ke zprávě o nalezení několika desítek mrtvých uprchlíků v Rakousku. Prohlásila také, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit.

"Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni," řekla Merkelová k tragické smrti uprchlíků nalezených v chladírenském voze u rakousko-maďarské hranice. "Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu," dodala.

Merkelová také řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí a že také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. "Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla," řekla kancléřka.

Kancléřka Angela Merkelová už minulý týden v rozhovoru pro stanici ZDF řekla, že přijetí stovek tisíců imigrantů je sice pro Německo velkou výzvou, ale že země není uprchlickou vlnou ochromena. Podle Merkelové je zvládnutí současné uprchlické krize dalším „velkým evropským projektem“ a ukáže se v něm, zda je Evropa opravdu schopna koordinované akce.

Němečtí politici ovšem právě v této věci Evropskou unii ostře kritizují – její reakce na migrační vlnu je podle nich pomalá a nedostatečně koordinovaná. "Váhavost Evropské unie je neúnosná," prohlásil minulý týden německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

Další vysocí němečtí politikové, jako je například vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

Müller také požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur, v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra.

Dalším problémem, který by Evropské komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. "V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu," dodal Gerd Müller.

Přečteno: 606x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Uprchlíci, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo