romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezigenerační spor na Slovensku. Romské strany ve volbách nekandidují, mladí jsou na kandidátkách majoritních stran

12.12.2015 23:42
Strana romské unie na Slovensku a Strana romské koalice půjdou do příštím slovenských parlamentních voleb společně. Dohodli se na tom 22. 8. 2015 v Košicích, kde lídři podepsali koaliční smlouvu. Strany nakonec kandidátku nepodaly... (FOTO: Facebook.com)
Strana romské unie na Slovensku a Strana romské koalice půjdou do příštím slovenských parlamentních voleb společně. Dohodli se na tom 22. 8. 2015 v Košicích, kde lídři podepsali koaliční smlouvu. Strany nakonec kandidátku nepodaly... (FOTO: Facebook.com)

Do parlamentních voleb, které se na Slovensku uskuteční počátkem března 2016 ohlásily svou kandidaturu i romské politické strany. Během tohoto léta spojily své síly Strana romské koalice v čele s předsedou Gejzou Adamem a Strana Romské unie na Slovensku s předsedou Františkem Tankem. Zajímavé je, že strany společnou kandidátku na poslední chvíli stáhly. Důvodů, proč se to stalo, může být hned několik.

První důvod může být akutní nedostatek finančních prostředků. Pravděpodobnější je však neochota investovat do vlastní politické budoucnosti. Na Slovensku platí, že strany či koalice, které chtějí kandidovat v parlamentních volbách, musí složit tzv. volební kauci 17 tisíc eur na účet zřízený Ministerstvem vnitra. Současně platí i to, že volební kauci ministerstvo po volbách vrátí pouze té straně, která získala alespoň dvě procenta z celkového počtu platných hlasů. Romské politické strany se dlouhodobě pohybují pod touto hranicí. Gejza Adam ani František Tanko pravděpodobně nechtěli pouze riskovat, že se jim peníze nakonec nevrátí. Kauce, které se nevracejí, směřují do státního rozpočtu.

Dalším důvodem, proč romští lídři náhle stáhli svou společnou kandidátku, může být jejich odmítnutí majoritními politickými stranami. I dnes panuje přesvědčení z 90. let o tom, že romští lídři jsou ochotni spojovat své síly pouze krátce před volbami. Je zvykem nabízet v zákulisí svůj voličský potenciál majoritním stranám za odměnu. Naštěstí, mnoho stran takové obchodování s "romskými hlasy" dnes už zásadně odmítá. Jednak proto, že starší generace romských lídrů ukázala, že po 26 letech je jejich voličská základna doslova nulová. A také proto, že pro majoritní politické strany je dnes výhodnější nabídnout místo na kandidátce mladé generaci romských lídrů, kteří mají dobrou pověst a nejsou zatížení vlastní minulostí.

V souvislosti ze vstupem mladých Romů na kandidátky majoritních stran nedávno Gejza Adam pro média prohlásil, že podle něj nefunguje, když schopni a vzdělaní Romové kandidují za majoritní strany. Adam i Tanko zároveň pro média dodali: "Odmítáme se tříštit a mást tak romské voliče. Nedopustíme, aby se při každých volbách zneužívala špatná sociální situace a nevědomost Romů. Nebudeme podporovat ty, kteří léta svůj národ prodávali jiným pro svůj osobní prospěch.“

K tomuto prohlášení obou pánů připomeňme, že první romský poslanec, který byl zvolen do Národní rady v novodobé historii samostatnosti Slovenska je Peter Pollák, který kandidoval za neromskou politickou stranu Prostý lidé a nezávislé osobnosti (OlaNO). A je jasné, že tento úspěšný model následují dnes už i další. Do březnových voleb 2016 kandiduje poprvé v historii Slovenska nejvíce Romů na kandidátkách neromských politických stran: Štefan Vavrek za Most-Híd, Ivan Rác za Křesťansko-demokratické hnutí (KDH), Eduard Čonka, Jan Herák a Peter Pollák za Obyčejné lidí a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Ivan Hriczko za SÍŤ a Silvia Hricková za stranu Jsme rodina.

Prostě to, že Strana romské koalice a Strana romské unie stáhly na poslední chvíli společnou kandidátku do březnových parlamentních voleb, souvisí především s dlouhodobou absencí politického myšlení, jakési základní strategie a odpovědnosti jejich lídrů. A je stejně jasné, že takto definovanou etnickou politiku dlouhodobě neodmítají jen jejich potenciální voliči, ale i nastupující generace Romů s politickými ambicemi. Jde o nutný a tak potřebný mezigenerační spor ve kterém mladší začínají být zkušenější a dosluhující generace romských lídrů začíná konečně táhnout "za kratší konec".

Přečteno: 1337x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Komentář, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo