romea - logo
28. března 2020 (sobota)
svátek má Soňa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Kdo plýtvá má za pět?

Praha, 7.1.2015 11:15, (ROMEA)
Michal Komárek
Michal Komárek

Plýtvají Romové jídlem? Vyhazují jídlo bez ohledu na to, že jsou bez práce, závislí na sociálních dávkách, že mají paterčata nebo prostě spoustu dětí a „my“ se jim snažíme pomáhat, jak můžeme? Není to tak, že plýtvají vlastně „našim“ jídlem, protože si ho kupují za sociální dávky z “našich“ daní? A co si budeme nalhávat – „my“ na tom leckdy taky nejsme zrovna nejlíp...

Podobnou a mnohde jistě i ostřejší debatu rozpoutal rozhovor s Klárou Vítkovou-Rulíkovou v MF Dnes, ve kterém se zmiňovala mimo jiné o tom, že romská rodina s paterčaty plýtvá jídlem. Je vyhazování „starého“ jídla kulturním zvykem, který Romové opravdu dodržují bez ohledu na to, v jaké bídě žijí? Bez ohledu na odpovědnost vůči rodině, natož společnosti? Úvahu na toto téma napsala pro server Romea.cz Adéla Gálová a diskusi budeme na serveru dále sledovat.

Představa, že rodina do značné míry závislá na sociálních dávkách a pomoci druhých vyhazuje jídlo je bezpochyby znepokojující a pobuřující. Oprávněně. Jistě – kulturních zvyků a tradic je dobré si vážit. Není třeba společně s Tomio Okamurou znechucovat muslimům modlitby „venčením prasátek“, a není třeba považovat ženu v hidžábu za potenciální teroristku. Má to ale svoje meze. Ostatně společnost se v průběhu dějin řady tradic zbavuje a tato schopnost svědčí o tom, že je schopna svoje dějiny kriticky nahlížet. To je jedna rovina diskuse.

V té druhé jde o to, zda Romové opravdu tu tradici masově dodržují a jídlem plýtvají. Zda tady nejde především o dílčí a možná zkreslenou informaci z jednoho rozhovoru a následnou paušalizaci, živenou bulvárem a rasisty. A teoretickými úvahami o kulturních tradicích. Rozhořčení často pramení z nedostatku informací. A z téhož nedostatku schopnosti kriticky uvažovat, který může vést ke slepému následování tradice.

Ve třetí rovině pak jde o to, nakolik je „naše“ rozhořčení oprávněné. Nakolik by Romové, i kdyby opravdu nesmyslně jídlem plýtvali, byli výjimkou, nebo snad dokonce extrémním příkladem nezodpovědnosti. Mezinárodní statistiky o plýtvání jídlem například uvádějí tato čísla: V bohatých zemích vyhodí každý v průměru 95-115 kilogramů potravin ročně, celkově se tu vyhodí přibližně stejné množství potravin, které se vyrobí v subsaharské Africe (zdroj Glopolis). V Evropské unii připadá na jednoho obyvatele dokonce 180 kilogramů vyhozených potravin ročně, celkem téměř 90 milionů tun. 42% z toho vyhazují domácnosti, zbytek restaurace, obchody... Celosvětově skončí v odpadu asi jedna třetina vyrobených potravin.

Samozřejmě: To že se celosvětově plýtvá jídlem, není důvodem pro to, aby jím plýtvala rodina s paterčaty. Nebo jiní chudí Romové. Nicméně lze říci, že „my“, ti šťastnější a bohatší ani žádnou kulturní tradici pro plýtvání jídlem nepotřebujeme – samo plýtvání je naší kulturou.

Přečteno: 3483x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo