romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Kdo plýtvá má za pět?

Praha, 7.1.2015 11:15, (ROMEA)
Michal Komárek
Michal Komárek

Plýtvají Romové jídlem? Vyhazují jídlo bez ohledu na to, že jsou bez práce, závislí na sociálních dávkách, že mají paterčata nebo prostě spoustu dětí a „my“ se jim snažíme pomáhat, jak můžeme? Není to tak, že plýtvají vlastně „našim“ jídlem, protože si ho kupují za sociální dávky z “našich“ daní? A co si budeme nalhávat – „my“ na tom leckdy taky nejsme zrovna nejlíp...

Podobnou a mnohde jistě i ostřejší debatu rozpoutal rozhovor s Klárou Vítkovou-Rulíkovou v MF Dnes, ve kterém se zmiňovala mimo jiné o tom, že romská rodina s paterčaty plýtvá jídlem. Je vyhazování „starého“ jídla kulturním zvykem, který Romové opravdu dodržují bez ohledu na to, v jaké bídě žijí? Bez ohledu na odpovědnost vůči rodině, natož společnosti? Úvahu na toto téma napsala pro server Romea.cz Adéla Gálová a diskusi budeme na serveru dále sledovat.

Představa, že rodina do značné míry závislá na sociálních dávkách a pomoci druhých vyhazuje jídlo je bezpochyby znepokojující a pobuřující. Oprávněně. Jistě – kulturních zvyků a tradic je dobré si vážit. Není třeba společně s Tomio Okamurou znechucovat muslimům modlitby „venčením prasátek“, a není třeba považovat ženu v hidžábu za potenciální teroristku. Má to ale svoje meze. Ostatně společnost se v průběhu dějin řady tradic zbavuje a tato schopnost svědčí o tom, že je schopna svoje dějiny kriticky nahlížet. To je jedna rovina diskuse.

V té druhé jde o to, zda Romové opravdu tu tradici masově dodržují a jídlem plýtvají. Zda tady nejde především o dílčí a možná zkreslenou informaci z jednoho rozhovoru a následnou paušalizaci, živenou bulvárem a rasisty. A teoretickými úvahami o kulturních tradicích. Rozhořčení často pramení z nedostatku informací. A z téhož nedostatku schopnosti kriticky uvažovat, který může vést ke slepému následování tradice.

Ve třetí rovině pak jde o to, nakolik je „naše“ rozhořčení oprávněné. Nakolik by Romové, i kdyby opravdu nesmyslně jídlem plýtvali, byli výjimkou, nebo snad dokonce extrémním příkladem nezodpovědnosti. Mezinárodní statistiky o plýtvání jídlem například uvádějí tato čísla: V bohatých zemích vyhodí každý v průměru 95-115 kilogramů potravin ročně, celkově se tu vyhodí přibližně stejné množství potravin, které se vyrobí v subsaharské Africe (zdroj Glopolis). V Evropské unii připadá na jednoho obyvatele dokonce 180 kilogramů vyhozených potravin ročně, celkem téměř 90 milionů tun. 42% z toho vyhazují domácnosti, zbytek restaurace, obchody... Celosvětově skončí v odpadu asi jedna třetina vyrobených potravin.

Samozřejmě: To že se celosvětově plýtvá jídlem, není důvodem pro to, aby jím plýtvala rodina s paterčaty. Nebo jiní chudí Romové. Nicméně lze říci, že „my“, ti šťastnější a bohatší ani žádnou kulturní tradici pro plýtvání jídlem nepotřebujeme – samo plýtvání je naší kulturou.

Přečteno: 3454x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo