romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Komárek: Kdo plýtvá má za pět?

Praha, 7.1.2015 11:15, (ROMEA)
Michal Komárek
Michal Komárek

Plýtvají Romové jídlem? Vyhazují jídlo bez ohledu na to, že jsou bez práce, závislí na sociálních dávkách, že mají paterčata nebo prostě spoustu dětí a „my“ se jim snažíme pomáhat, jak můžeme? Není to tak, že plýtvají vlastně „našim“ jídlem, protože si ho kupují za sociální dávky z “našich“ daní? A co si budeme nalhávat – „my“ na tom leckdy taky nejsme zrovna nejlíp...

Podobnou a mnohde jistě i ostřejší debatu rozpoutal rozhovor s Klárou Vítkovou-Rulíkovou v MF Dnes, ve kterém se zmiňovala mimo jiné o tom, že romská rodina s paterčaty plýtvá jídlem. Je vyhazování „starého“ jídla kulturním zvykem, který Romové opravdu dodržují bez ohledu na to, v jaké bídě žijí? Bez ohledu na odpovědnost vůči rodině, natož společnosti? Úvahu na toto téma napsala pro server Romea.cz Adéla Gálová a diskusi budeme na serveru dále sledovat.

Představa, že rodina do značné míry závislá na sociálních dávkách a pomoci druhých vyhazuje jídlo je bezpochyby znepokojující a pobuřující. Oprávněně. Jistě – kulturních zvyků a tradic je dobré si vážit. Není třeba společně s Tomio Okamurou znechucovat muslimům modlitby „venčením prasátek“, a není třeba považovat ženu v hidžábu za potenciální teroristku. Má to ale svoje meze. Ostatně společnost se v průběhu dějin řady tradic zbavuje a tato schopnost svědčí o tom, že je schopna svoje dějiny kriticky nahlížet. To je jedna rovina diskuse.

V té druhé jde o to, zda Romové opravdu tu tradici masově dodržují a jídlem plýtvají. Zda tady nejde především o dílčí a možná zkreslenou informaci z jednoho rozhovoru a následnou paušalizaci, živenou bulvárem a rasisty. A teoretickými úvahami o kulturních tradicích. Rozhořčení často pramení z nedostatku informací. A z téhož nedostatku schopnosti kriticky uvažovat, který může vést ke slepému následování tradice.

Ve třetí rovině pak jde o to, nakolik je „naše“ rozhořčení oprávněné. Nakolik by Romové, i kdyby opravdu nesmyslně jídlem plýtvali, byli výjimkou, nebo snad dokonce extrémním příkladem nezodpovědnosti. Mezinárodní statistiky o plýtvání jídlem například uvádějí tato čísla: V bohatých zemích vyhodí každý v průměru 95-115 kilogramů potravin ročně, celkově se tu vyhodí přibližně stejné množství potravin, které se vyrobí v subsaharské Africe (zdroj Glopolis). V Evropské unii připadá na jednoho obyvatele dokonce 180 kilogramů vyhozených potravin ročně, celkem téměř 90 milionů tun. 42% z toho vyhazují domácnosti, zbytek restaurace, obchody... Celosvětově skončí v odpadu asi jedna třetina vyrobených potravin.

Samozřejmě: To že se celosvětově plýtvá jídlem, není důvodem pro to, aby jím plýtvala rodina s paterčaty. Nebo jiní chudí Romové. Nicméně lze říci, že „my“, ti šťastnější a bohatší ani žádnou kulturní tradici pro plýtvání jídlem nepotřebujeme – samo plýtvání je naší kulturou.

Přečteno: 3548x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo