romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Klempár: Hodnota romského života versus společenské normy

27.10.2016 2:09
Před žateckou pizzerií vzniklo 20. 10. 2016 improvizované pietní místo kvůli smrti mladého Roma (FOTO: Romea.cz)
Před žateckou pizzerií vzniklo 20. 10. 2016 improvizované pietní místo kvůli smrti mladého Roma (FOTO: Romea.cz)

Jaká je hodnota lidského života? Jaká je hodnota života drogově závislého, prostitutky, homosexuála, zloděje nebo zkorumpovaného politika?

Měříme hodnotu života podle citové příbuznosti k danému člověku. Patnáctiletý chlapec údajně napadený Romy, vzbudil vlnu nenávisti k celému etniku, ale smrt mladého Roma v Žatci se setkala s chladným konstatováním "byl to jen feťák" a tuto skutečnost většina lidí přijala, bez jakékohokoliv důkazu. Dokonce se ozývají hlasy jako "dobře mu tak".

To jakým způsobem měststká policie zasahovala a následovně policie vyšetřovala-nevyšetřovala tento případ, také svědčí o tom jakou hodnotu má život mrtvého Roma pro policii. V tomto momentě to už ale přestává být čistě romským problémem, v tomto momentě už se jedná o hodnotu života osoby, která nějak nesplňuje nějaký standard nastavený společností.

Xenofobie je projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu.

Příště to nemusí být syn romské matky, ale může to být syn jiné matky, který zemře jen proto, že je jiný, než si společnost představuje a policie to nebude vyšetřovat, protože to byl jen obyčejný ................... dosaďte si sami.

Zamysleme se nad opravdovou hodnotou života a připusťme jinakost, ať je to etnikum, rasa, náboženství, sexuální orientace nebo člověk který podlehl socio-patologickým jevům a třeba porušuje nějaké normy.

Nedovolme aby xenofobie převládla nad láskou k bližnímu. Smrt tohoto mladého Roma by nás, Romy a ne-Romy neměla rozdělit, ale naopak spojit. Láska k bližnímu by nás měla spojit a to je možné jen tehdy, když připustíme jinakost.

Miroslav Klempár
Přečteno: 3745x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Xenofobie, Policie, úmrtí, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo