romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Klempár: Hodnota romského života versus společenské normy

27.10.2016 2:09
Před žateckou pizzerií vzniklo 20. 10. 2016 improvizované pietní místo kvůli smrti mladého Roma (FOTO: Romea.cz)
Před žateckou pizzerií vzniklo 20. 10. 2016 improvizované pietní místo kvůli smrti mladého Roma (FOTO: Romea.cz)

Jaká je hodnota lidského života? Jaká je hodnota života drogově závislého, prostitutky, homosexuála, zloděje nebo zkorumpovaného politika?

Měříme hodnotu života podle citové příbuznosti k danému člověku. Patnáctiletý chlapec údajně napadený Romy, vzbudil vlnu nenávisti k celému etniku, ale smrt mladého Roma v Žatci se setkala s chladným konstatováním "byl to jen feťák" a tuto skutečnost většina lidí přijala, bez jakékohokoliv důkazu. Dokonce se ozývají hlasy jako "dobře mu tak".

To jakým způsobem měststká policie zasahovala a následovně policie vyšetřovala-nevyšetřovala tento případ, také svědčí o tom jakou hodnotu má život mrtvého Roma pro policii. V tomto momentě to už ale přestává být čistě romským problémem, v tomto momentě už se jedná o hodnotu života osoby, která nějak nesplňuje nějaký standard nastavený společností.

Xenofobie je projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu.

Příště to nemusí být syn romské matky, ale může to být syn jiné matky, který zemře jen proto, že je jiný, než si společnost představuje a policie to nebude vyšetřovat, protože to byl jen obyčejný ................... dosaďte si sami.

Zamysleme se nad opravdovou hodnotou života a připusťme jinakost, ať je to etnikum, rasa, náboženství, sexuální orientace nebo člověk který podlehl socio-patologickým jevům a třeba porušuje nějaké normy.

Nedovolme aby xenofobie převládla nad láskou k bližnímu. Smrt tohoto mladého Roma by nás, Romy a ne-Romy neměla rozdělit, ale naopak spojit. Láska k bližnímu by nás měla spojit a to je možné jen tehdy, když připustíme jinakost.

Miroslav Klempár
Přečteno: 3693x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Xenofobie, Policie, úmrtí, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo