romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Režisér úspěšného filmu Aferim!: Otroctví Romů není tabu. Jen se o něm nemluví

11.11.2015 12:54
Z filmu Aferim!, režie: Radu Jude (FOTO: Film Distribution Artcam)
Z filmu Aferim!, režie: Radu Jude (FOTO: Film Distribution Artcam)

Rozhovor s režisérem úspěšného filmu Aferim! Radu Judem přináší server E15.cz. Na otázku, zda se na rumunských školách učí o otroctví Romů, které je jedním z témat filmu, režisér odpovídá:

„Ne, 90 % lidí o něm ani neví. I já jsem měl jen mlhavé povědomí. Při rešerších jsem objevil dva známé romány z 19. století, v nichž se romští otroci objevují jako postavy a já si to ani nepamatoval. Téma otroctví Romů není tabu. Může se o něm mluvit. Ale nikdo to nedělá. Lidi si nechtějí připomínat minulé špatnosti.“

Film získal Stříbrného medvěda za režii na filmovém festivalu Berlinale, byl nominován za Rumunsko na „Oskara“ a před několika dny získal i nominaci na Evropskou filmovou cenu za scénář.

Celý rozhovor naleznete zde

Přečteno: 1675x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo