romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Papež František přijal romské fotbalisty. Mezi "romskými reprezentanty" jsou i Lukáš Pulko a Jaroslav Horváth z ČR

20.11.2021 17:49
Jaroslav Horváth 20. 11. 2021 během setkání romských fotbalistů s papežem Františkem (FOTO: archiv Jaroslava Horvátha)
Jaroslav Horváth 20. 11. 2021 během setkání romských fotbalistů s papežem Františkem (FOTO: archiv Jaroslava Horvátha)

Papež František se dnes setkal s fotbalovými týmy Světové romské federace, Vatikánu a zástupci Lazia Řím. Právě v tréninkovém centru Lazia Řím se zítra "romská reprezentace" utká s týmem Vatikánu. Mezi romskými fotbalisty je i Lukáš Pulko a Jaroslav Horváth z České republiky.

"Neuvěřitelná cesta, dva Romáci z ulice až k papeži Františkovi, který nám podal ruku a požehnal romskému národu," okomentoval setkání s papežem Františkem Jaroslav Horváth na sociální síti Facebook. "Bylo nám ctí, tady se píše historie," doplnil.

"Setkání a i celková návštěva baziliky svatého Petra, to bylo prostě něco neskutečného," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Lukáš Pulko. "Papež František je velká osobnost, klid a mír z něj zářil hned, jak vyšel ze dveří. Nevím, jak to vše popsat. Byla to pro mě osobní zkušenost, která mě jako člověka posunula zase o kus dál," dodal Pulko.

VIDEO

Program „Všichni jsme bratři“ je rozšířením Františkova úsilí podporovat dialog a bratrství, a to i prostřednictvím sportu. Což se shoduje i se snahou Lazia Řím bojovat proti rasismu a diskriminaci ve fotbale. Sponzorem přátelského fotbalové utkání mezi Vatikánem a týmem Světové romské federace je právě Lazio Řím. Nedělní zápas v tréninkovém centru Formello bude řídit kapitán týmu Lazio Řím Ciro Immobile.

Vatikánský tým tvoří švýcarská garda, zaměstnanci Vatikánu a jejich rodinní příslušníci. Fotbalový tým Světové romské federace byl založen v Chorvatsku. Výtěžek z nedělního utkání a také z dražby podepsaných míčů ze sobotního zápasu Lazio - Juventus v Serii A půjde na program římské arcidiecéze s cílem začlenit romské děti do místních fotbalových klubů.

Lukáš Pulko pochází z Ústí nad Labem a od dětských let se aktivně věnuje fotbalu. Do svých osmnácti let hrál ligu za své rodné město, pak ale utrpěl úraz a s ním skončila také jeho profesionální kariéra. Přestože už profesionálně nehraje, rozhodl se své znalosti, zkušenosti i energii věnovat dalším převážně romským klukům, kteří si v rodném Ústí hrají bezprizorně na ulici. A začal je ve svém volném čase trénovat. Založil pro ně amatérský fotbalový klub Mongaguá, který nyní působí už v několika městech Česka. Ostravskou Mongaguu vede druhý z českých Romů, který se účastní cesty do Říma - Jaroslav Horváth.

Přečteno: 2616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, Sport, Papež, Rasismus, VatikánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo