romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská zmocněnkyně Bučková exkluzivně pro ROMEA TV: Žádná invaze policie a armády se mezi slovenské Romy nechystá

2.4.2020 21:50, (AKTUALIZOVÁNO 3. 4. 2020, 15:00)

Opatření kvůli pandemii onemocnění COVID-19 se dotknou i romských osad na Slovensku. V pátek 3. dubna začíná testování ve 33 vybraných obcích, kde žije převážně romská komunita. "Žádná invaze policie a armády se nechystá," říká v exkluzivním rozhovoru pro ROMEA TV nová zmocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Andrea Bučková a vysvětluje, jak celé testování bude probíhat.

Andrea Bučková: "Nejde o masivní testování, jde o testování pouze těch lidí, kteří mají tzv. cestovatelskou anamnézu, tzn. jsou to navrátilci, kteří byli evidování za posledních 14 dní."

"Nejde o masivní testování, jde o testování pouze těch lidí, kteří mají tzv. cestovatelskou anamnézu, tzn. jsou to navrátilci, kteří byli evidování za posledních 14 dní," vysvětlila Bučková hned na začátku některé nepřesnosti, které se objevily v médiích s tím, že díky projektu Zdravé regiony se začala sledovat cestovatelská anamnéza a začaly být evidovány případy rodin, které se vracely ze zahraničí.

"Jak zaznělo  na tiskové konferenci je nyní evidováno asi 1590 rodin, které mají cestovatelskou anamnézu a na základě těchto informací bylo vytipováno 33 obcí, kde proběhne testování prostřednictvím mobilních jednotek," uvedla v rozhovoru pro ROMEA TV Andrea Bučková.

"Nebudou se dělat tzv. rychlotesty, ale armádní odborníci pro civilní ochranu budou testy provádět pomocí stěrů a výsledek by měl být znám do dvou dní," řekla zmocněnkyně. V případě, že se zjistí pozitivní test na onemocnění COVID-19 bude podle Bučkové zachován standardní postup jako u ostatních obyvatel Slovenska. "To znamená výsledky se předávají na regionální úřad veřejného zdraví a ti lidé budou přesouváni do zdravotních zařízení," vysvětlila další postup Andrea Bučková s tím, že stejně jako v případě jiných pozitivně testovaných občanů či občanek se bude zjišťovat s kým se konkrétní člověk setkal a koho mohl nakazit.

Pokud se týká karanténích opatření je nutné podle Bučkové počítat s určitými specifiky, které v romských lokalitách existují. "Takové lokality jsou zpravidla prostorově oddělené od většinové populace, je to poměrně velký sociální prostor, jsou tam generačně propojené rodiny a toto vše je potřebné mít na paměti," řekla Andrea Bučková. Podle ní může existovat také různá míra pocitu ohrožení, na každého může dolehnout i atmosféra samotného prostředí a samozřejmě i míra informování ovlivňuje pocit ohrožení, který je velmi individuální.

Andrea Bučková připomněla, že v lokalitách funguje celá řada pomáhajících profesí od zdravotních asistentů, přes terénní a komunitní pracovníky až po občanské hlídky. Bučková nevyloučila, že by mohlo dojít k uzavření některých obcí, které by byly v karanténě. "Nejen já, ale i další máme opravdu ambici co nejvíce minimalizovat možnost, aby byly do toho zapojené ozbrojené složky," ubezpečila Bučková. "Neříkám, že přítomnost policie je úplně vyloučená, ale tady jde skutečně o to, že jde o zdraví nás všech, nepůjde však o nějakou demonstraci síly," vysvětlila v rozhovoru pro ROMEA TV Andrea Bučková.

"V první linii kontaktu s obyvateli těch obcí budou pracovníci z pomáhajících profesí, kteří jsou s těmito lidmi v každodenním kontaktu," dodala.

V pátek odpoledne pak Andrea Bučková pro Romea.cz doplnila, jak se podle ústředním krizového štábu bude postupovat v případech, pokud by výsledky testování v marginalizovaných romských komunitách byly pozitivní. " V rámci bezpečnostních opatření lidé, jejichž test na COVID-19 byl pozitivní, budou umístění do individuální karantény. Tu zajistí samosprávy přímo v dotčených obcích. Chceme tak předcházet represivním opatřením v podobě zavírání celých romských osad nebo jejich částí do dočasných karantén, " doplnila Andrea Bučková.

Podle Andrey Bučkové jsou lidé, kteří mají na starost testování velmi citliví a podrobně s romskými odborníky probírali, jakým způsobem bude samotné testování probíhat. "Včera jsme velmi detailně vše procházeli, setkání trvalo víc jak 4 hodiny, pak byla přestávka a opět se pokračovalo. Rozhodně to nebude probíhat tak, že by přišla do lokality nějak necitlivě armáda a proběhla by nějaká demonstrace síly, že by se ta místa opáskovaly, aby byli ti lidé ještě více separovaní od celé společnosti, tak toto není vůbec cílem," uvedla na závěr exkluzivního rozhovoru pro ROMEA TV zmocněnkyně vlády SR Andrea Bučková.

Přečteno: 1372x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Andrea BučkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo