romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Začalo testování na COVID-19 v romských osadách na Slovensku. Pozitivně testovaní nebudou nikam odváženi, ale zůstanou v individuální karanténě v obci, ujišťuje Andrea Bučková

3.4.2020 15:15
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Jarovnice 3. 4. 2020 (FOTO: Ministerstvo obrany Slovenské republiky)
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Jarovnice 3. 4. 2020 (FOTO: Ministerstvo obrany Slovenské republiky)

V romských osadách na Slovensku začalo dnes testování na onemocnění COVID-19. Vojenští lékaři začali odebírat první vzorky v Jarovnici na východě Slovenska. Podle informací televize Markíza vše probíhá v pořádku. Romská zmocněnkyně Andrea Bučková doplnila další informace, jak se podle ústředním krizového štábu bude postupovat v případech, pokud by výsledky testování v marginalizovaných romských komunitách byly pozitivní.

"V rámci bezpečnostních opatření lidé, jejichž test na COVID-19 byl pozitivní, budou umístění do individuální karantény. Tu zajistí samosprávy přímo v dotčených obcích. Chceme tak předcházet represivním opatřením v podobě zavírání celých romských osad nebo jejich částí do dočasných karantén, " uvedla pro Romea.cz Andrea Bučková.

"V celé historii Slovenska nebyla taková silná vůle spolupracovat jako je dnes. Jsem důkazem absolutního nasazení skvělých lidí a týmu odborníků, kteří se nebojí pomoci všemi dostupnými prostředky. Jdeme za vámi na východ. Jsme v tom spolu," napsala v průběhu dne na sociální síti Facebook nová vládní zmocněnkyně pro romskou menšinu Andrea Bučková.

Andrea Bučková: "V rámci bezpečnostních opatření lidé, jejichž test na COVID-19 byl pozitivní, budou umístění do individuální karantény. Tu zajistí samosprávy přímo v dotčených obcích. Chceme tak předcházet represivním opatřením v podobě zavírání celých romských osad nebo jejich částí do dočasných karantén."

Testování v Jarovnicích

V Jarovnicí probíhá testování u fotbalového hřišti, kam přicházejí Romové po dvou. "Jsou disciplinovaní, celý průběh koordinují terénní pracovníci. Na místě jsou i vojáci, kteří zas dohlížejí na pořádek," popisuje průběh testování Markíza.

V obci žije podle vládní studie z loňského roku přes 6000 Romů. Jde tak o jednu z lokalit s největší koncentrací romské populace na pětimilionovém Slovensku, na kterém podle zmíněné studie žije přes 400 000 Romů. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích.

"V průměru bychom denně měli odebrat na jeden tým 50 vzorků. Sterilně se odeberou, dají se do lednice, která půjde do laboratoře. Jako armáda chceme pomoci civilním skupinám," řekl novinářům v Jarovnicích vojenský zdravotník Marek Demčák. Celkově armáda vytvořila pro zmíněný projekt čtyři týmy.

Procedura odběru vzorků není složitá. Obyvatelé obce, kteří byli určeni ve spolupráci s místním starostou, se nejprve museli identifikovat, pak si odkašlat, vysmrkat se a dezinfikovat si ruce. Pak jim zdravotníci, kteří měli na sobě ochranné pláště a brýle, odebrali výtěry z nosu a krku.

"Obyvatelé jsou ochotní. Trochu jsme se toho obávali, ale spolupráce je na úrovni. Věřím, že takto to bude pokračovat i v dalších dnech," řekl Demčák. Jeho slova před novináři potvrdil i místní obyvatel Slavomír, který označil testy za potřebné a vybídl Romy, aby se nechali testovat. Ještě před zahájením samotné akce o ní úřady jednaly se samosprávou i nevládní organizací.

Program testování romské populace uvítal starosta Jarovnic Florián Giňa. "Chci požádat a vyzvat kolegy starosty, ať podpoří své lidi. Nemusejí se ničeho obávat. Z toho testování budeme vědět, zda jsou nakaženi nebo nikoliv, aby si majorita nemyslela, že Romové sem něco donesli," řekl Giňa.

Zatímco obyvatelé Jarovnic přicházeli k odběru vzorků, nad obcí létal vojenský vrtulník. Podle náčelníka generálního štábu slovenské armády Daniela Zmeka to nebyla demonstrace síly, ale součást celé naplánované akce, aby vrtulník v případě potřeby mohl přepravit odebrané vzorky nebo vykonat jiný transport. Zmeko řekl, že odebírání vzorků od obyvatel tří desítek obcí by mělo být dokončeno v průběhu příštího týdne.

Kromě Zmeka do Jarovnic přijela také nová vládní zmocněnkyně pro Romy Andrea Bučková i europoslanec za nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Peter Pollák. Všichni zdůraznili potřebu testování obyvatel hlavně v lokalitách s nízkým hygienickým standardem.

Ve vesnici Jarovnice, kde v roce 1998 při ničivé povodni zemřelo na pět desítek lidí, i nyní část obyvatel bydlí v různých chatrčích.

VIDEO

Testování je potřebné, řekl Matovič

Slovenský krizový štáb za rizikové z hlediska případného šíření koronaviru označil 1044 lokalit, ve kterých žije přes čtvrt milionu lidí. Úřady odhadly, že nedávno se na Slovensko vrátilo 1400 Romů ze zahraničí a u více než dvou stovek byly zjištěny příznaky respiračního onemocnění.

Testování Romů za nevyhnutelné dříve v tomto týdnu označil premiér a předseda OLaNO Igor Matovič. Řekl, že kvůli nízkým hygienickým standardům v romských osadách by jeden infikovaný mohl nakazit koronavirem až 20 dalších lidí. To podle něj znamená větší riziko než u většinové populace. Nasazení vojáků k odběru vzorků v romských vesnicích zdůvodnil premiér tím, že nechce zatěžovat zdravotníky z nemocnic.

Slovenská armáda již dříve vyčlenila 400 svých příslušníků, kteří v době pandemie koronaviru pomáhají na hraničních přechodech a v nemocnicích. Vojenské vrtulníky zase byly nasazeny také k distribuci zdravotnického materiálu do nemocnic. Ministerstvo obrany rovněž odstartovalo přípravu 150 nových sanitářů.

Bývalá zmocněnkyně Orgovánová: Je to demonstrace síly

Ne všichni ale ze způsobem, jakým je testování v romských osadách prováděno, souhlasí. Podle bývalé zmocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Kláry Orgovánové měly testování provádět spíše regionální úřady veřejného zdravotnictví. "Vrtulník, všechny ty štáby... myslím si, že je to taková demonstrace síly. Je to je potvrzování stigmatizace, kterou na sobě mají romské komunity," uvedla v rozhovoru pro TV Markíza Orgovánová.

Podobné obavy vyjadřuje i před několika dny odvolaný zmocněnec Ábel Ravasz. Podle něj jsou kroky, které vlády v souvislosti se zamezením šíření nemoci COVID-19 vysoce rizikové. "Současně se už druhý týden ignorují řešení, které nastolili odborníci a lidé z terénu. Pokud se bude komunikovat a jednat takovým stylem, vyvolá se strach, ohrozí soužití, a Romové se ještě více stigmatizovat. Věřím, že situaci společně zvládneme a že další opatření už budou zejména odborné a lidské, ne populistické," uvedl Ravasz.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustila ve 33 vybraných obcích, kde žijí většinou Romové a bude probíhat do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky.

Přečteno: 2078x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Osada, Andrea BučkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo