romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

William Bila: Památník Romů a Sintů v Berlíně musí zůstat na svém místě, železnice ho nesmí ohrozit

29.7.2020 14:55
William Bila
William Bila

Před několika týdny se několik romských nevládních organizací dozvědělo o plánech největšího železničního dopravce v Německu Deutsche Bahn vybudovat v Berlíně novou podzemní železniční trať, která by  vedla přímo pod památníkem Romů a Sintů zavražděných během druhé světové války. Plánovaná výstavba by mohla buď dočasně zavřít, nebo trvale přemístit památník. To, že by úřady mohly zvažovat možnost přemístit památník, když trvalo přes 60 let, než byl tento památník postaven, je nepředstavitelné.

Žádná německá média se dlouho o tento případ nezajímala. Díky reakci několika aktivistů, mnoha dopisům vládě, a také díky demonstraci se zatím situace uklidnila a památník bude zatím stát na svém místě. Neúcta k Romům a Sintům je však šokující.

Společnost La Voix des Rroms byla informována, že bude probíhat další jednání s německou vládou a také německou železniční společností, aby památník mohl zůstat na svém místě.

Vyzýváme německé orgány, aby přijaly jasné rozhodnutí a definitivně zabránily jakýmkoli změnám tohoto památníku v Berlíně.

Romové a Sintové z Německa i ostatních zemí vysílají však jasný vzkaz, že památník by měl zůstat na svém místě a nemělo by se s ním hýbat.

Trvalo téměř 40 let než německá vláda oficiálně uznala nacistickou persekuci Romů a Sintů jako genocidu, což se navíc stalo až po známé hladovce, kterou na začátku 80. let drželo několik přeživších z koncentračních táborů včetně předsedy  Ústřední rady Romů a Sintů, Romani Roseho. Trvalo dalších 20 let, než byl památník vybudován. Otevřen byl před 8 lety a nyní by měl být během pár měsíců přemístěn. Zdá se, že odstranit památník je možné "jen tak", jako by šlo jen o nějaký bezvýznamný detail. Vždyť se jeho vznik řešil "pouze" 60 let.

Zatímco Romani Rose se o záměru společnosti Deutsche Bahn dozvěděl teprve nedávno, ta o ní zjevně s vládou jednala již déle než dva roky. Při získávání povolení ke stavbě ale její zástupci zapomněli na to, že by měli oslovit některou z organizací Romů nebo Sintů.

Za nacistického režimu se stejná železniční společnost spolu s vládou podílela na přepravě Romů a Sintů do koncentračních táborů přes Evropu. Jakákoliv úcta a odškodnění obětem nebudou dávat smysl, pokud památník nezůstane tam, kde je.
Je zřejmé, že způsob, jakým úřady zacházejí s touto památkou, je nešťastný. Je to jako kdyby ti, co zahynuli, navždy zmizeli spolu s minulostí. My si je ale stále budeme pamatovat a připomínat si je.

Památník však není jen místem smutku pro pozůstalé. Je také místem varování. Místem, které říká: "už nikdy." Památník plní důležitou funkci pro všechny. Památník a vzpomínky na lidi, kteří zemřeli během druhé světové války, slouží také jako prostředek k tomu, abychom odolávali systémovým nespravedlnostem, které naši lidé stále zažívají. Jde tu o důvěru.

Bez jasného rozhodnutí o zachování památníku nemůžeme důvěřovat úřadům, že se budou zabývat současným dopadem anticiganismu na Romy a Sinti v oblasti bezpečnosti, bydlení, práce, zdravotnictví nebo vzdělání. Proto vyzýváme německé orgány, aby přijaly jasné rozhodnutí a definitivně zabránily jakýmkoli změnám tohoto památníku v Berlíně. Pokud během německého předsednictví EU nedojde ke konečnému rozhodnutí, bude se evropská veřejnost muset do značné míry ptát, co slovní spojení "už nikdy" ve skutečnosti znamená a morální autorita německé výjimečnosti se stane problematickou pro celou Evropu.

Co je možné udělat?

Zatím můžete sledovat stránky RomaSintiWireOnline nebo Romskou antidiskriminační síť v Göttingenu na Facebooku, kde najdete novinky a aktuální informace o situaci. Pro informace je možné kliknout na jejich poslední tiskovou zprávu v němčině a v angličtině, kde jsou hypertextové odkazy zde nebo v níže uvedených poznámkách. Návrh na zastavení výstavby také existuje v němčině – je možné podepsat petici, a také se můžete zaregistrovat k odběru aktuálních informací. Buďte slyšet. Odolejte.

Váš podpis, dopis, sdílení těchto informací není zbytečný.

William Bila
Přečteno: 983x
 

Kam dál:

Štítky:  

Berlín, Německo, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo