romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další pozitivně testovaní v romské osadě v Sačurově! Uzavřená zůstane i příští týden

12.2.2021 12:04
Sačurov (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sačurov (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Koronavirová situace v romské osadě v Sačurově, která leží ve Vranovském okrese na Slovensku, se přes všechna opatření zhoršuje. Během včerejška bylo provedeny testy u 298 obyvatel osady, z nich bylo na COVID-19 85 pozitivních.

„Možnost antigenního testování nevyužili všichni z osadu. Zhruba 15 až 20, kteří na testování přišli, absolvovali též PCR testy. Vzorky nyní putují na rozbor, aby se zjistili, o jaký kmen nového koronaviru jde,“ řekl pro TASR Peter Barát, starosta Sačurova. O dalším osudu jejích obyvatel rozhodne dnešní zasedání krizového štábu.

„Uvidíme, jestli některým, kteří byli pozitivně testování již předtím, karanténa skončí. Situace v osadě je zatím klidná, ovšem uvidíme do kdy, protože zřejmě zůstane uzavřená i příští týden,“ dodal starosta.

Jak ve středu informovala Romea.cz, osadu, v níž žije celkem 750 obyvatel, již týden hlídá policie a vojáci. Důvodem pro uzavření osady byla téměř třetina pozitivních obyvatel ze 414 testovaných.

Nezbytné nákupy pomáhají lidem vyřizovat pracovnice komunitního centra. Starosta obce jim zdarma poskytl dřevo na topení. Obec také doplňuje cisternu s pitnou vodou, protože v osadě je pouze jedna studna, která potřebuje pravidelné opravy.

Přečteno: 579x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romské osady, Romové, COVID-19, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo