romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský soud dal za pravdu zbitým Romům z Moldavy nad Bodvou. Státní orgány útok kukláčů nedostatečně vyšetřily, Romové dostanou odškodnění

1.9.2020 16:51
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) dnes rozhodl, že Slovensko porušilo práva dvou poškozených v souvislosti s policejním násilím při policejní razii v romské komunitě v Moldavě nad Bodvou v roce 2013. Podle ESLP odpovědné státní orgány násilí vůči nim nedostatečně vyšetřily, čím porušily své mezinárodní právní závazky v oblasti lidských práv. ESLP přiznal každému z poškozených odškodnění v plné požadované výši 20 000 Eur.

Pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou rozsudek potvrzuje pochybnosti, jaké zásah v Moldavě nad Bodvou od počátku provázel. "Občané potřebují policii důvěřovat, a proto je nutné, abychom měli nezávislou policejní inspekci, která by vyšetřovala podezření z nezákonného jednání policistů," řekla prezidenta.

K incidentu došlo v červnu 2013, kdy více než 60 policistů vtrhlo do romské komunity na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou a fyzicky zaútočilo na přibližně 30 lidí včetně žen a dětí.

Poradna pro občanská a lidská práva (Poradna) zprostředkovávala bezplatné právní zastoupení dvěma mužům, kteří podle jejich výpovědí čelily hrubému násilí ze strany příslušníků policie během razie, jakož i na místní policejní stanici, kam byly po razii předvedení a zadržování. Oba utrpěli následkem řízení policistů zranění s délkou léčení několik týdnů.

"Zbytečně nám ublížili. My jsme nic neudělali. V den policejní razie k nám přišli, bez povolení šli do našich bytů a začali nás bít hlava nehlava. Jsem velmi rád, že nám soud dal za pravdu a že rozhodli tak jako rozhodli. Považuji toto rozhodnutí za správné, " uvedl Róbert Rybář, jeden z poškozených stěžovatelů.

"Rozhodnutí soud vydává symbolicky v den, kdy si připomínáme přijetí naší ústavy. Je tak odkazem pro státní instituce, že musí vždy postupovat a rozhodovat v souladu s ní a zajistit dodržování práv a svobod v ní zakotvených. Věřím, že i toto rozhodnutí přispěje k tomu, že státní orgány přijmou systémové opatření, která zajistí, aby byl každý případ údajného policejního opravdu účinně vyšetřen a zároveň přijmou preventivní opatření, aby k takovým případům jednoduše nedocházelo," uvedla Vanda Durbáková, advokátka spolupracující s Poradnou.

Ta podala pár týdnů po skutku jménem jednoho z poškozených trestní oznámení za podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Inspekce však trestní oznámení odmítla. Následné stížnosti na nezákonný postup inspekce a nezahájení stíhání odmítla okresní a krajská prokuratura. Stíhání nakonec inspekce začala až po několika měsících od incidentu v lednu 2014 na pokyn generální prokuratury. Stíhání vyšetřovatel inspekce nakonec zastavil, přičemž jeho celkový průběh však byl spojen s několika závažnými nedostatky. Pochybení v průběhu vyšetřování nenašel ani dohlížející prokurátor. Poškození neuspěli ani s ústavní stížností u Ústavního soudu SR, který v postupu státních orgánů nenašel žádné porušení jejich práv.

Po vyčerpání všech dostupných právních prostředků, v dubnu 2018, podali poškození stížnost na ESLP, ve které namítali porušení svých práv, které jim garantuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Dnes ESLP jejich stížnosti vyhověl. Rozhodl, že odpovědné státní orgány porušily jejich právo na ochranu před policejním násilím i jeho právo na účinné vyšetření tohoto násilí, včetně vyšetření možného rasového motivu přípravy policejní akce. Tím porušily jejich garantované právo na ochranu před nelidským nebo ponižujícím zacházením nebo trestáním podle článku 3 Úmluvy v jeho hmotné a procedurální části a také porušení článku 14 Úmluvy, který zakazuje diskriminaci při užívání zaručených práv a svobod a to z důvodu, že státní orgány nedostatečně vyšetřily možný rasový motiv samotné přípravy policejní razie.

ESLP v rozhodnutí zdůraznil, že odpovědné státní orgány nedostatečně vysvětlily přiměřenost použití donucovacích prostředků ze strany policie a poukázal na to, že trestní stíhání ze strany inspekce bylo zahájeno až několik měsíců od celého incidentu, což mohlo mít negativní dopad na účinnost celého vyšetřování.

Evropský soud přiznal každému stěžovateli finanční odškodnění ve výši 20 000 Eur a právo na náhradu nákladů řízení. Rozhodnutí není pravomocné.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1568x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, EU, Evropský soud pro lidská práva, Násilí, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo