Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Hodnoty je třeba bránit už před náznaky jejich ohrožení, připomněla prezidentka Čaputová u příležitosti výročí SNP, do kterého se zapojili i Romové

31. srpna 2020
Čtení na 3 minuty

Civilizační hodnoty je potřeba bránit dřív, než se objeví první náznaky jejich ohrožení. V projevu na oslavách výročí Slovenského národního povstání (SNP), které bylo ozbrojenou revoltou Slováků za druhé světové války proti fašismu, to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Jak již dříve zjistili historici, do SNP se zapojili i Romové.

“V srpnu 1944 jste věděli, že žijete v době, kdy lidský život jakoby ztratil svou cenu. Každý odpor vůči tehdejšímu režimu se trestal smrtí nebo vězením. Navzdory riziku jste našli v sobě sílu i odhodlání a zapojili jste se do ozbrojeného boje proti fašismu a nacismu,” řekla Čaputová přítomným účastníkům SNP.

SNP, do něhož se po jeho vypuknutí v srpnu 1944 zapojili bojovníci mnoha zemí včetně Česka a včetně Romů, bylo nakonec potlačeno. Slovensku, které bylo za války spjato s nacistickým Německem, ale pomohlo zařadit se mezi členy vítězné protinacistické koalice. Povstáním byly také položeny základy k poválečné obnově společného státu Čechů a Slováků. V současnosti si Slovensko výročí zahájení SNP připomíná státním svátkem.

“Na každém z nás záleží, na kterou stranu se ve sporech své doby postaví a zda se zasadí za hodnoty, které Slovensku pomohou, aby bylo svobodnou, nezávislou, demokratickou, humánní a prosperující zemí,” řekla Čaputová při ceremonii v Banské Bystrici na středním Slovensku, která byla za války centrem povstání.

Také předseda slovenského parlamentu Boris Kollár a premiér Igor Matovič ocenili význam SNP. Podle Kollára se povstání řadí k nejvýraznějším mezníkům v novodobých dějinách Slovenska. Za nebezpečí současnosti označil Kollár návrat neofašismu a neonacismu.

Matovič řekl, že účastníci SNP dodali odvahu celému Slovensku. “SNP bylo povstání proti lidem, kteří říkali, že ne všichni jsme si rovni,” řekl Matovič. Dodal, že povstání nepředstavovalo jen vzpouru vůči těm “špatným” zvenčí, ale i vůči jejich kolaborantům na Slovensku.

Ze slovenských parlamentních stran se vůči SNP v minulosti opakovaně vymezili představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, jehož formace se k válečné Slovenské republice hlásí.

Romové během SNP a husarské kousky Antona Facuny

Jak již dříve informoval zpravodajský server Romea.cz a další média, do SNP se zapojili také Romové. Historička a etnoložka Zuzanu Kumanovou připomněla například Antona Facunu, který aktivně bojoval v SNP na jaře 1944. V Římě kontaktoval československou vojenskou misi a jako tlumočník přišel na povstalecké území s americkou výsadkovou jednotkou. Byl vyškoleným specialistou amerického Úřadu strategických služeb (Office of Strategic Services, OSS), předchůdce dnešní CIA, pro zvláštní operace.

“Byl zařazený do skupiny Day jako průvodce a pomocník pod krycím jménem Anton Novák,” řekla Kumanová. Spolu s pěti americkými kolegy ho vysadila na letišti Tri Duby americká “létající pevnost” B-17. Následoval přesun do Bratislavy, kde Facuna učil slovenské důstojníky zacházet s americkými zbraněmi.

Během povstání kolovali o husarských kouscích Facuny doslova legendy. Němci dokonce na jeho hlavu vypsali odměnu.

“Po válce získala Facuna československou medaili za účast na SNP a uznání americké vlády,” dodal historička. Stal se prvním předsedou Zväzu Cigánov-Romov na Slovensku a pracoval na romsko-slovenském slovníku. Dokončit ho však nestihl, v roce 1980 zemřel.

Historička Zuzana Kumanová připomněla, že ústní svědectví z předchozích desetiletí zmiňují dokonce samostatnou partyzánskou skupinu, kterou měla řídit Rom – partyzán Oračko.

Zuzana Kumanová odhaduje, že zhruba 1400 Romů při SNP přišlo o život. Připomněla, že po vypuknutí povstání Němci zintenzívnili represi proti romské populaci. “Důvodem bylo nejen aktivní zapojení Romů mezi partyzány, ale i obvinění z pomoci a spolupráce s odbojem,” uvedla Kumanová.

Od srpna 2017 připomíná aktivní účast Romů během SNP pamětní deska v Muzeu SNP v Banské Bystrici.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon