romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Indická rada pro kulturní vztahy uspořádá konferenci, kde se bude zabývat vazbami mezi Romy a Indií

29.10.2021 10:25
Dómský opravář hudebních nástrojů, Uttarakhand - Indie (FOTO: Lukáš Houdek)
Dómský opravář hudebních nástrojů, Uttarakhand - Indie (FOTO: Lukáš Houdek)

Indická rada pro kulturní vztahy (ICCR) uspořádá v dubnu 2022 v Chorvatsku konferenci o Romech, která se bude zabývat vazbami mezi Romy a Indií. Uvedl to indický zpravodajský web WION.

"Pořádáme konferenci o Romech, kteří mají silné pouto s Indií – genericky, kulturně, jazykově. Žijí ve velké části světa. V dubnu to bude vůbec první konferenci o Romech v Chorvatsku," uvedl generální ředitel ICCR Dinesh K. Patnaik.

V druhé polovině 18. století jazykovědci určili, že romský jazyk vykazuje nejbližší příbuznost s novoindickými jazyky, a tedy že starší historie Romů je spjata s dějinami Indie. Lingvistická analýza tak již před 250 lety ukázala možný směr historického bádání o Romech. "Vědecky podložené hypotézy o indickém původu Romů je nesnadné přesvědčivě interpretovat především z jednoho důvodu, a to je v naší kultuře běžná spíše povrchní znalost kontextu indické historie a jazyka," uvádí autoři učebnice Druhá směna, kterou v roce 2012 vydala organizace ROMEA.

"Romové s největší pravděpodobností pocházejí z uskupení kast, známého jako dómové," uvedl v roce 20212 Lukáš Houdek, který reagoval na tehdy zveřejněnou studii, kdy odborníci zkoumali DNA obsažené v chromozómu Y mužů z romské komunity a vše porovnávali s genetickou výbavou tisíců zástupců indické populace. Potvrdili tak předchozí zkoumání na základě historické lingvistiky, že Romové pocházejí z Indie z nejnižší kasty, jejíž příslušníci jsou označováni jako nedotknutelní.

Při spojování Romů s původně nedotknutelnými skupinami je důležité připomenout, z jakého důvodu se tyto skupiny nedotknutelnými staly.

"Jak uvádí například indický akademik V. N. Misra, byla to často původní kmenová společenství žijící v nedostupných místech, která se do vytvořené hinduistické společnosti začleňovala až později, tudíž na ně v tvořící stratifikované společnosti již nebyl prostor a byla postavena mimo něj, čímž získala velmi nízký statut. Tak patrně vznikla skupina bezkastovních, tedy také nedotknutelných skupin," uvedl dříve Lukáš Houdek.

Indická vláda začala v posledních letech zdůrazňovat vazby s Romy. V roce 2016 uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí Indie konferenci o romské komunitě. Zúčastnilo se jí 14 zahraničních řečníků a 14 indických vědců. Cílem konference bylo obnovit kulturní a jazykové vazby s romskou komunitou.

Web WION také připomíná projev bývalého indického premiéra Atala Bihari Vajpayee na romském setkání v roce 2001, kde mj. prohlásil, že „přesvědčení, že romský národ kdysi patřil k severní Indii a vykazuje různé podobnosti ve svých zvycích a chování s kulturním dědictvím Indie a jeho národa, nabízí prostor pro velmi zajímavé studie vývoje národů a jejich migrace z jedné části světa do druhé.“

Přečteno: 625x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Konference, Indie, ChorvatskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo