romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karanténní městečko v Žehre je minulostí. Všichni Romové v osadě jsou zdraví, nikdo už není v karanténě

31.5.2020 15:04
Peter Pollák, europoslanec a člen slovenského krizového štábu, asistuje 30. května 2020 při otevírání posledního sektoru v romské osadě Žehra. Karanténní městečko zde bylo zřízeno kvůli nákaze onemocněním COVID-19. (FOTO: Repro televize Joj)
Peter Pollák, europoslanec a člen slovenského krizového štábu, asistuje 30. května 2020 při otevírání posledního sektoru v romské osadě Žehra. Karanténní městečko zde bylo zřízeno kvůli nákaze onemocněním COVID-19. (FOTO: Repro televize Joj)

V romské osadě v Žehre byla v sobotu otevřená i poslední oblast, tedy tzv. karanténní městečko, kam slovenské úřady umístily nakažené onemocněním COVID-19 a jejich příbuzné. Podle opakovaných testů už nikdo není nakažený. Všichni nakažení se už podle testů onemocnění COVID-19 zbavili. Podle europoslance a člena slovenského krizového štábu Petera Polláka nákaza byla do osady zavlečena z anglického města Sheffield, kde někteří obyvatelé osady pracují.

"Všech 53 lidí, kteří se nacházeli v karanténním městečku, bylo dvakrát po sobě negativně testováno a tím pádem ho vlastně dnes můžeme doslova zrušit," uvedla v sobotu Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Spišské Nové Vsi. " Budeme sledovat situaci i nadále, abychom do budoucna předešli takové epidemii," dodala Hudáková.

Slovenské úřady spustily testování na onemocnění COVID-19 v romských osadách na začátku dubna. Celkově bylo otestováno 9 tisíc Romů. "Bylo 143 pozitivních, 72 z nich bylo v této obci v Žehre," informoval slovenská média Peter Pollák.

Osada byla proto rozdělena na čtyři sektory. První tři postupně úřady otevřely před dvěma týdny. Všechny nakažené přestěhovali do čtvrtého sektoru, do karanténního městečka, které je nyní již také minulostí.

Karanténní městečko u osady nezůstane. V průběhu příštího týdne ho po důkladné dezinfekci rozeberou a prostor bude dán do původního stavu.

VIDEO

Přečteno: 664x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Testování v romských osadách na COVID-19, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo