romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotlebův poslanec dostal za fašistický pozdrav od soudu peněžitý trest. Tvrdí, že je nevinen

29.1.2020 16:49
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Za fašistický pozdrav uložil členovi Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Antonu Grňovi v pondělí 27.ledna pokutu 5000 eur (téměř 126 tisíc korun) za soud v Banské Bystrici. Grňo v květnu 2018 zvolal pozdrav „Na stráž!“ v budově nejvyššího soudu.

„Skutek se stal po skončení tří soudních řízení, které se týkaly rozhodování o stížnostech vůči usnesení o vzetí do vazby tří osob obviněných z extremistických trestných činů,“ uvedla pro server novinky.cz mluvčí úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová.

„Tím veřejně projevil sympatie k ideologii ľudáckého režimu na Slovensku a ke Hlinkově gardě. Veřejně projevil sympatie ke skupině, hnutí a ideologii, která směřovala k potlačení základních práv a svobod, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní a náboženskou nenávist,“ dodala mluvčí.

„Nedopustil jsem se žádného trestného činu. Jsem nevinen. Pozdrav Na stráž! považuji za národní pozdrav,“ řekl podle agentury TASR Grňo, který v únorových parlamentních volbách kandiduje za LSNS.

Grňo se odvolal, rozsudek není pravomocný. Rozhodovat o něm bude Nejvyšší soud.

Deset tisíc eur pokuty vyměřil vloni soud také tehdejšímu poslanci za stejnou stranu Milanu Mazurekovi za xenofobní výroky na adresu Romů. Ten zároveň přišel o mandát. V letošních volbách však také znovu kandiduje.

Přečteno: 900x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Fašismus, Soud, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo