romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse

27.7.2022 23:56
Zsuzsa Hegedüsová a Viktor Orbán (Koláž: Romea.cz)
Zsuzsa Hegedüsová a Viktor Orbán (Koláž: Romea.cz)

Dlouholetá Orbánova poradkyně Zsuzsa Hegedüsová podle maďarských médií v úterý odstoupila z funkce v reakci na Orbánův projev o mísení ras. Poradkyně uvedla, že jde o "ostudný postoj" a "čistě nacistický text hodný Josepha Goebbelse" - šéfa nacistické propagandy. Již dříve Orbána za projev kritizovaly židovské obce a Mezinárodní osvětimský výbor.

„Nevím, zda jste si nevšiml, že projev, který jste přednesl, je čistě nacistickým a hodným Josepha Goebbelse,“ napsala podle maďarského zpravodajského serveru hvg.hu ve svém rezignačním dopise Hegedüsová.

Podle britské stanice BBC je nepravděpodobné, že by její odstoupení mělo v Maďarsku další důsledky. Stranická disciplína v Orbánově straně je přísná a rezignace je téměř neslýchaná.

V odpovědi na dopis této své dlouholeté poradkyni Orbán své výroky obhajoval.

"Víte lépe než kdokoli jiný, že v Maďarsku moje vláda uplatňuje politiku nulové tolerance vůči antisemitismu i rasismu," napsal.

Víkendový projev maďarského premiéra Viktora Orbána v Rumunsku vyvolal silnou vlnu emocí. Vyjádřil v něm totiž přání o „nesmíšené maďarské rase“ a podotkl, že by nechtěl, aby se z Maďarska stal „smíšený národ“.

"Existuje svět, ve kterém jsou evropské národy smíšené s těmi, kteří přicházejí z mimoevropských zemí. To je svět smíšených ras," řekl Orbán. "Ale existuje náš svět, kde se lidé z Evropy mísí mezi sebou, pohybují se, pracují a přemisťují. Takže například v Karpatské kotlině nejsme rasoví míšenci: jsme prostě směs národů žijících v naší evropské vlasti. Za to jsme vždy bojovali. Jsme ochotni se smísit jeden s druhým, ale nechceme se stát národy smíšené rasy," prohlásil podle Reuters.

Proti Orbánovým rasistickým slovům se vyjádřil také například Mezinárodní osvětimský výbor, Federace maďarských židovských obcí či maďarská opozice.

Přečteno: 662x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Viktor Orbán, Maďarsko, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Xenofobie, EU, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo