romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v USA si připomněli Mezinárodní den Romů, další shromáždění u budovy OSN proběhne dnes

10.4.2021 9:34
Oslavy Mezinárodního dne Romů 8. 4. 2021 v New Yorku (FOTO: Petra Gelbart)
Oslavy Mezinárodního dne Romů 8. 4. 2021 v New Yorku (FOTO: Petra Gelbart)

Romové ve Spojených státech amerických si ve čtvrtek shromážděním v New Yorku připomněli Mezinárodní den Romů. Další shromáždění se uskuteční dnes v blízkosti hlavní budovy OSN. Zpravodajskému serveru Romea.cz to potvrdila jedna z pořadatelek čtvrtečního shromáždění Petra Gelbart.

Ve čtvrtek se na Diversity Plaza v Jackson Heights sešlo asi 20 Romů a Romek, aby si hudbou nebo tradičními romskými pokrmy připomenuli Mezinárodní den Romů.

"Setkání jsem zorganizovala společně s rumunsko-americkým Romem Michaele Ciuraru. Jeho rodina přinesla výborné holubky a tiramisu. Já jsem přichystala Meliny s domácími povidly a mákem," popsala pro server Romea.cz Petra Gelbart, která shromáždění také doprovodila hudbou.

Oslavy Mezinárodního dne Romů 8. 4. 2021 v New Yorku

Do romských vlajek byl zahalen i místní tučňák. "U nás v Jackson Heights je zvykem zdobit ho u příležitosti různých svátků, tak dostal romskou vlajku, tričko, řetízek a šátek," dodala Petra Gelbart.

Oslavy Mezinárodního dne Romů 8. 4. 2021 v New Yorku (FOTO: Petra Gelbart)

Další shromáždění, které organizuje World Artists Initiative Khetenes, se uskuteční v blízkosti budovy OSN v sobotu 10. dubna.

"V posledním roce jsme byli svědky eskalace nenávistných projevů v mainstreamových i sociálních médiích. Romové se stali terčem i v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19, kdy byly zavírány celé romské čtvrti během pandemie v Evropě. Vzestup krajně pravicových a neonacistických skupin vedl k fyzickému násilí vůči Romům. Musíme to ukončit!" uvádí pořadatelé akce.

Na akci se představí řečníci a speciální hosté, kteří se zúčastní osobně i virtuálně, dále bude čtena romská poezie a nebude chybět ani mezinárodní romská hymna. "Láska, ne nenávist, to je zpráva od Romů pro mezinárodní společenství," dodávají organizátoři.

Romům a Romkám k Mezinárodnímu dni popřál i ministr zahraničí USA Antony Blinken nebo Chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Jennifer Bacchus.

8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). 

Oslavy Mezinárodního dne Romů 8. 4. 2021 v New Yorku (FOTO: Petra Gelbart)

VIDEO

Přečteno: 757x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, USA, Demonstrace, Mezinárodní romská unie, New YorkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo