romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda se po osmi letech omluvila Romů za brutální policejní razii z roku 2013 v Moldave nad Bodvou

25.6.2021 15:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Slovenská vláda se omluvila za policejní razii z roku 2013 v romské komunitě na východě země a za následné stíhání několika tamních obyvatel za křivou výpověď, z nichž většina byla obžaloby už zproštěna.

Na údajnou přílišnou razanci policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou v červnu roku 2013 upozornili nejen samotní Romové, ale i nevládní organizace. Podle občanských aktivistů do osady přijelo několik desítek příslušníků speciální policejní jednotky, kteří začali provádět domovní prohlídky.

Inspekce slovenského ministerstva vnitra pochybení policistů ovšem nezjistila a stížnost ohledně razie odmítl i slovenský ústavní soud. Šest Romů, kteří například tvrdili, že je policisté při razii zbili, policie obvinila z křivé výpovědi a některé z nich soudy nepravomocně potrestaly.

Zvrat v případu nastal poté, co se Romů zastal Evropský soud pro lidská práva. Následně slovenská prokuratura u pěti ze šesti stíhaných v případu ustoupila od obžaloby, soud tak v souladu se zákonem tyto obžalované zprostil viny.

"Omluvu vláda vnímá nejen jako lidské gesto směrem k poškozeným obětem, ale i jako závazek státu do budoucna vyvarovat se podobných selhání a jako signál, že orgány vynucující právo mají upřímný zájem získat důvěru občanské společnosti," uvedlo ke zmíněnému vládnímu usnesení ministerstvo spravedlnosti.

O návrhu na omluvu za policejní razii ministři jednali už minulý týden, kdy ale nerozhodli. Nakonec schválili upravený materiál, ze kterého vypadla například formulace o příkoří státního a justičního systému.

Přečteno: 2295x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Policie, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo