romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenští policisté se podle inspekce při razii v romské osadě ničeho nedopustili. Romové se obrátili na Ústavní soud

8.8.2016 13:44
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Slovenská inspekce ministerstva vnitra zastavila stíhání policistů za zásah v romské osadě v Moldavě nad Bodvou, který se odehrál v létě 2013. Romové z osady se kvůli policejní razii obrátili na Ústavní soud se stížností. Informuje o tom server Romovia.SME.sk.

Inspekční orgán už v březnu tohoto roku zastavil stíhání policistů ve čtyřech bodech ze šesti, z nichž byli obviněni. nyní inspekce ministerstva vnitra ukončila stíhání i ve dvou zbývajících bodech, z nichž jeden se týkal porušení domovní svobody a druhý zneužití pravomocí veřejného činitele za použití donucovacích prostředků nepřiměřeným, až represivním způsobem. Zasahující policisté se prý ničeho nezákonného nedopustili.

Slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová přitom již v minulosti tvrdila, že zásah nesplňoval podmínku nezbytnosti zásahu, což znamená, že byla porušena základní práva a svobody Romů, píše server Romovia.SME.sk. Policejní zásah byl podle obyvatel osady odvetou za předchozí incident, při kterém měli někteří z Romů poškodit policejní automobil.

Během policejního zásahu v červnu 2013 obsadilo osadu dvacet policejních aut a asi 60 policistů v kuklách, kteří podle místních obyvatel vtrhli do domů, demolovali jejich zařízení a napadali obyvatele.

„Policisté šli od jednoho domu k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velice agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, jsou o tom lékařské zprávy,“ citoval tehdy server iDNES.cz bezprostředně po zásahu Martina Vavrinčíka z neziskovky ETP, který v osadě vede komunitní centrum.

Přečteno: 1034x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Moldova, Slovensko, Policie, Razie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo