romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany

Most, 4.4.2012 15:50, (ROMEA)
FOTO: Jitka Votavová

Kvůli plánovanému protiromskému pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti a Národního odporu, který se má odehrát na Bílou sobotu 7. dubna, se ve středu 4. dubna v prostorách komunitního centra Chanov uskutečnilo setkání představitelů státní a městské policie, církve a občanské iniciativy Nenávist není řešení s místními obyvateli.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

Rozhovor, který se časem přesunul před budovu, trval asi hodinu a půl a zazněly při něm různé názory. Všichni zúčastnění se shodli na názoru, že si pochod, který má za skutečný cíl zastrašit obyvatele sídliště, nepřejí, avšak v současné situaci mu asi nelze zabránit. Důležité je, aby stresujícímu pohledu na pochodující a nenávist ukazující extremisty nebyly vystaveny děti. V rozhovoru však zaznívaly různé názory na to, co lze dělat, aby se pokud možno pochod již nikdy neopakoval: Někteří se přikláněli k tomu, že je nejlepší pochod vůbec nebrat na vědomí, zamknout se doma, dívat se třeba na televizi a nechat extremistům prázdné sídliště.

Během rozhovorů se však mnozí přiklonili k názoru, že pro ty, kteří jsou na sídlišti doma, je lepší projevit také veřejně, kultivovaně a pokojně svůj nesouhlas například tím, že z veřejné ulice, v místě, kde jsou doma, neodejdou a svůj názor projeví například pomocí transparentů proti rasismu. Rozhovory, které byly na začátku poměrně napjaté, byly na konci docela přátelské, a návštěvníci se loučili s tím, že přijdou podpořit obyvatele sídliště i na Bílou sobotu.

KAM DÁL?
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

Dr. Mikuláš Vymětal, evangelický farář
Přečteno: 1251x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo