romea - logo
25. dubna 2018 (středa)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní den Romů 2014: Přehled akcí

ČR, 7.4.2014 14:45, (ROMEA)
Romská vlajka
Romská vlajka

8. dubna každoročně probíhají oslavy Mezinárodního dne Romů (MDR). Romové si tak připomínají historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se konal poblíž Londýna v roce 1971 především díky iniciativě Grattana Puxona a Donalda Kenricka z Velké Británie, Matéo Maximoffa, zástupce francouzských Romů, takzvaných Manuša, Jarko Jovanoviće z bývalé Jugoslávie a dalších Romů a romistů. Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu oficiálně ustanovili první Mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union), zpočátku známou pod názvem World Romani Union. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

Přinášíme přehled letošních oslav Mezinárodního dne Romů:

Týden romské kultury v Brně

MDR 2014 Brno

Na různých místech proběhne mezi dny 7.–12. dubna 2014 Týden romské kultury. Hlavní příležitostí jsou oslavy Mezinárodního dne Romů, který se celosvětově slaví 8.4. „V letošním roce jsme poprvé vsadili na celotýdenní formát oslav, který má svou pestrou nabídkou upoutat pozornost široké veřejnosti i umožnit důstojné oslavy Romům samotným,“ uvedla Jana Vejplachová, zástupkyně pořádající organizace. V úterý 8. dubna proběhne v Muzeu romské kultury vernisáž výstavy Cikánský mýtus. Dalšími akcemi je například tradiční ceremoniál vázání stužek na Strom tolerance, módní přehlídka Gypsy MaMa či výstava fotografií romských osobností spojená s živou knihovnou. Vyvrcholením oslav bude sobotní společenský ples na Musilce. Oslavy společně pořádají zástupci brněnských neziskových organizací Společenství Romů na Moravě, Romodrom, Muzea romské kultury, IQ Roma servis, Drom, Ratolest a Džas.

MDR 2014 BrnoRoma Cafe v Praze

Organizace Konexe připravila na MDR bohatý program, který bude probíhat na Náměstí Republiky v Praze od 14 hodin. Můžete se těšit na čtení básnířky Renaty Berkyové či prozaičky Ivety Kokyové, taneční vystoupení či Roma cafe - kavárnu bez zdí a další. V 15 hodin proběhne motlitba a zapálení svíček za ty, kteří zemřeli násilnou smrtí během genocidy, nebo jako oběti diskriminace a násilí z nenávisti. Změny programu vyhrazeny.

  • Aktuální informace zde.


Týden romské kultury v Jihlavě

Od pondělí 7. do pátku 11. dubna se v pěti místech v Jihlavě uskuteční další ročník projektu s názvem Týden romské kultury. Městská knihovna Jihlava, nákupní centrum City Park Jihlava, Hradební parkán, Jihlavský radniční pivovar a Chilli bar, jsou místa, na kterých akci pořádá projektová skupina Ochto Baratos tvořená studenty VOŠS Jihlava. Návštěvníkům rozproudí krev romská muzika i romské tance, budou moci ochutnat pravá romská jídla a čeká na ně i mnoho dalšího.
Celá akce je otevřená co nejširší veřejnosti zejména svojí pestrostí. K vidění bude několik romských tanečních skupin, romská kapela, pro milovníky stříbrného plátna je připravený minifestival dokumentárních filmů. Chybět nebude ani výstava fotografií o životě ve vyloučených lokalitách, příznivci literatury budou moci v městské knihovně nahlédnout do knížek s romskou tematikou.

  • Podrobné informace naleznete zde.MDR 2014 Brno

Mezinárodní den Romů v Novém Jičíně

V Novém Jičíně můžete MDR oslavit v kavárně Music bar od 15 hodin. O program se postará novojičínský soubor Cikne čhave, Veronika Kačová a dětský pěvecký sbor ZŠ Masarykova  z Valašského Meziříčí pod vedením Ivana Kandráče. Dále se můžete těšit na fotogalerii, ochutnávku romských jídel a mnohé další.

  • Více informací naleznete zde.

MDR 2014 BrnoSetkání kultur na Praze 14

Městská část Praha 14 pořádá v týdnu od 7. do 11. dubna sérii akcí s názvem Setkání kultur. Celý týden si můžete prohlédnou výstavu kreseb žáků základních škol MČ Praha 14 v kavárně Maňána. 8. dubna proběhne v kulturním domě v Kyjích koncert hudební skupiny Terne Čhave. 9. dubna se před stanicí metra Rajská zahrada bude konat Ethno trh s ochutnávkou kubánské, peruánské a romské kuchyně a 11. dubna proběhne happening na Plechárně.

  • Více informací naleznete zde.

Koncert kapel Moja Reč, PARA a Sendreiovci v Praze

V úterý, 8.dubna, na Mezinárodní den Romů, se v pražském klubu Blink Excelent od 20h uskuteční koncert tří legendárních kapel slovenské hiphopové scény – Moja Reč, PARA a romského bandu Sendreiovci. Právě u příležitosti Mezinárodního dne Romů vystoupí všichni tři společně poprvé naživo. Akce se koná v rámci kampaně Nevidím to černobíle, která bojuje proti rasismu a xenofobii.

Mezinárodní den Romů 2014 v Mimoni a Kuřivodech

V Mimoni proběhne 8. dubna od 17 hodin v Římskokatolickém kostele svatého Petra a Pavla u příležitosti oslav mezinárodního dne Romů bohoslužba vedená Václavem Horniakem Za pokojný život Romů a dobrého soužití mezi lidmi. Při této příležitosti proběhne i  kulturní program. Skladby J. S. Bacha, V. Fancka a M. Widora zahraje romský varhaník Kamil Vavrek, romskou hymnu zazpívá Věra Zubková. Lidé budou moci podepsat výzvu za odstranění vepřína v Letech u Písku.

Druhý den, 9. dubna od 15 hodin se oslavy do Kuřivodech, kde bude mít přednášku o historii Romů romista a etnolog Zbyněk Andrš. Návštěvníci se budou moci podívat i na výstava romské výtvarnice Ireny Eliášové mladší. NZDM Náhlov Charita Most představí výstavu obrázků, taneční a pěvecké vystoupení dětí pod vedením Daniely Cincibusové. Romská spisovatelka Irena Eliášová z Mimoně přestaví své knihy a přednese vlastní tvorbu. Nebude chybět ani ochutnávka tradičních romských jídel – goja, marikla, šinga.

  • Více informací naleznete zde

Fotografická výstava Romové dnes jako před staletími (Dům pro národnostní menšiny, Praha)

Jan Josef Rosenberg, fotograf a novinář, který působí v oblasti filmu, divadla a rozhlasu, představí 8. dubna 2014, na Mezinárodní den Romů, unikátní výstavu Romové dnes jako před staletími. Letos výstava oslaví své desáté narozeniny v prostorách pražského Domu národnostních menšin (Vocelova 3). Bude zahájena vernisáží v 15h.

Fotografie byly pořízeny v roce 2004 krátce po případech rabování na východním Slovensku, kam se autor vypravil s organizátory humanitární pomoci. Výstava představuje přes 50 černobílých snímků přibližujících život slovenských Romů ve Vranově nad Topľou, Soľi a Madžurovcích. Snímky byly poprvé vystaveny v témže roce v prostorách pražské restaurace Mánes, později procestovaly i Německo, Francii a USA. „Řekl jsem si, že při tom budu fotit, dokumentovat, jak tam Romové žijí. Jít za tou pravdou, která se tam dá najít a ukázat ji lidem,“ přibližuje Rosenberg.

redakce
Přečteno: 1405x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů



HLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoRomský týden v Evropském parlamentu: 40 mladých Romů diskutovalo s europoslanci o antigypsyismu

20.4.2018 17:14
Politici, odborníci, aktivisté a organizace zabývající se přetrvávající nenávistí vůči Romům v Evropě, uspořádali třetí ročník Romského týdne v Evropském parlamentu a dalších institucích EU. Odstartoval 8. dubna 2018 na Mezinárodní den Romů.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky







..
romea - logo