romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro romské uprchlíky u Grandu. Je to porušení dohody, říkají dobrovolníci

24.7.2022 21:10
Romské matky a jejich děti prchající před ruskou agresí z Ukrajiny v Brně (FOTO: Facebook festivalu NAIFF)
Romské matky a jejich děti prchající před ruskou agresí z Ukrajiny v Brně (FOTO: Facebook festivalu NAIFF)

Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro uprchlíky u Benešovy ulice, kde přebývali romští uprchlíci z Ukrajiny. Podle odhadů jím prošlo až 300 lidí a řada z nich se na místo vracela. Město stany postavilo v místě poté, co se romští uprchlíci z Ukrajiny začali shromažďovat u hlavního nádraží. Podle dobrovolníků z Iniciativy Grand město tímto krokem porušilo domluvu z tohoto týdne.

Dobrovolníci: Představitelé města porušili dohodu, nevěříme jim

"Město Brno porušilo domluvu z tohoto týdne - prostor jsme měli společně s hasiči uklidit, byl navezen štěrk k cisterně s vodou, odklidili jsme nadbytečné palety a stoly. To vše proto, aby bylo možné místo dál provozovat, už tedy jen s jedním stanem, ale stále alespoň základně vybavené. Město však ve čtvrtek zbouralo i poslední stan a prostor uzamklo," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Kristina Studená z Iniciativy Grand, která společně s dalšími romským uprchlicím a jejich dětem od začátku pomáhá.

Podle města je sice brána nyní uzavřená, ale zázemí s toaletami zůstane a přiveze se nové vybavení pro případ další potřeby.

Dobrovolníci však představitelům města nevěří. "Na základě předchozí zkušenosti se spoluprací s městem si jako dobrovolníci nemyslíme, že toho město dostojí. Naopak se obáváme, že vzrostou útoky na příchozí Romky. Byli jsme svědky řady situací, kdy romské ženy čelily diskriminaci nebo otevřené agresi - např. ze strany ochranky hlavního nádraží. Obáváme se, že už nebude možné těmto lidem koordinovaně pomáhat a zajistit jim alespoň základní bezpečí," dodala Studená.

"Strategie města Brna je zajistit komfort pro Brňany, nikoli pomoci lidem v těžké životní situaci," řekla Kristina Studená a připomenula dřívější vyjádření primátorky Brna Markéty Vaňkové a vedoucího odboru sociální péče.

Brno: Kdykoliv můžeme místo otevřít

Na situaci, že romští uprchlíci z Ukrajiny prostor opustili a většinou odcestovali do Budapešti nebo do Prahy, upozornily Události Brno České televize. „Město provoz přerušilo na základě diskuse se zainteresovaným organizacemi jako IQ Roma servis a Drom. Stalo se tak po vzájemné dohodě na tomto postupu s ohledem na současné minimální využití plochy,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Podle něj bude možné kdykoliv operativně místo otevřít a v případě potřeby bude město nadále poskytovat poradenství v součinnosti s IQ Roma servis a romským střediskem Drom. Plocha podle něj sloužila jako informační místo.

Romské ženy a děti v Brně bez pomoci města, kraje i státu

Romské uprchlice z Ukrajiny a jejich děti se ocitly bez pomoci v Brně u nádraží na přelomu května a června. Jihomoravský kraj to tehdy vysvětlil tím, že jim nabídl ubytování, které prý ale odmítli. Město jim proto nabídlo na několik dní nocleh v židenických kasárnách. Postupem času se ale uprchlíci vrátili k nádraží. Magistrát jim proto nedaleko nádraží postavil stany. Ty však byly naprosto nevyhovující.

Na malé ploše přespávalo najednou až osmdesát matek a dětí včetně žen ve vysokém stupni těhotenství a novorozenců. Ti, kteří se nevešli do stanů, přespávali venku pod stoly.

Neochota města Brna romským uprchlicím pomoci se stala terčem tvrdé kritiky lidskoprávních aktivistů, kteří upozorňovali na rozdílný přístup k "bílým" a romským uprchlíkům z Ukrajiny.

Kvůli tomu v červnu v Brně demonstrovalo zhruba padesát lidí, kteří upozorňovali na špatné podmínky romských uprchlíků. Před zastupiteli poukazovali na to, že to není v souladu s lidskostí ani lidskými právy, aby romské matky s dětmi spaly na zemi, zatímco bílí v nouzovém zařízení a ubytovnách.

Primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) tehdy uvedl, že odmítnutím ubytování ztratili nárok na dávky a na romské ženy slovně zaútočil. „Jsou dávkovými turisty a zkouší to opakovaně. Brno nedělá rozdíl mezi Ukrajinci, ale bylo to svobodné rozhodnutí osob, které nevyužily ubytování. Rádi uděláme nějaký support (podporu), ale vše má své limity. Doufáme, že tito lidé pochopí, že nemají nárok na dávky, a přestanou sem jezdit,“ řekl tehdy Kerndl.

Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Ukrajina, Uprchlíci, Migrace, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo