romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line: Na sídlišti Máj v klidu diskutovalo asi 400 lidí, policie později zasáhla proti neonacistům, více jak 100 lidí zadrženo

České Budějovice, 6.7.2013 11:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 22:12)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené a následně rozpuštěné protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Několik jich zadržela. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené a následně rozpuštěné protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Několik jich zadržela. (FOTO: ČTK)

V Českých Budějovicích se dnes opět uskutečnila protiromská demonstrace. Neonacisté již před ní vyhrožovali násilím vůči Romům. Policisté nakonec museli proti agresivním neonacistům zasáhnout, zadrželi více jak 100 osob. Server Romea.cz sledoval situaci on-line.

23:50
Shrnující článek z dnešního dne si můžete přečíst zde.

22:12
Policie během dnešního dne v Českých Budějovicích zadržela více jak 100 osob. Zatím není znám přesný počet osob, které se dopustili trestných činů a kolik se dopustilo pouze přestupku. Zraněno bylo celkem 7 osob, z toho 2 policisté.

20:49
Zdá se, že se situace snad konečně uklidňuje. Na křižovatce u multikina Cine Star je sice stále mnoho lidí, ale zřejmě jsou to tzv. "čumilové". Nejagresivnější neonacisté skončili v policejních autobusech.

20:19
U multikina Cine Star se opět shromáždilo několik desítek lidí. Policie bude zřejmě znovu zasahovat. Hlásí náš další spolupracovník.

20:12
Těžkooděnci udělali zátaras na křižovatce V. Volfa a Antonína Barcala. "Vidím tam několik desítek lidí, postupně tam přicházejí další, nedokážu z té dálky posoudit jestli jsou to neonacisté," popisuje situaci na sídlišti Máj náš spolupracovník.

20:11
V ulici K. Šafáře probíhá masivní zatýkání. Pro asi 50 extremistlů přijel policejní autobus. Policie extremisty prohlédává a dává do autobusu.

20:03
Podle informací ČTK byli lehce zraněni tři lidé. Uvedl to jeden ze záchranářů.

19:47
Policie zadržela velké množství extremistů. Podle našich informací jde o desítky zadržených.

19:40
Všichni naši spolupracovníci na místě se shodují, že policie tentokrát situaci nepodcenila a byla dobře připravená. Zásah proti neonacistům byl oproti minulému týdnu účinný a profesionální.

19:35
Policie dál vytlačuje extremisty směrem do centra města. Zdá se, že se policistům oproti minulému týdnu podařilo splnit svůj záměr, neonacisty a rasisty nepustit na sídliště Máj.

19:20
"U kina Cine Star zůstává velké množství policistů, je tam i policejní technika," hlásí jeden z našich spolupracovníků. Další náš spolurpacovník se pohybuje s asi 200 lidmi, kteří byli policisty zatlačeni na sousední sídliště Šumava.

19:02
Policie tvrdým zásahem vytlačila neonacisty od multikina Cine Star dál od sídliště Máj.

VIDEO

18:55
Policie dál zasahuje, neonacisté házejí kameny a láhve. U multikina Cine Star se snaží extremisty zatlačit dál od sídliště Máj. Zasahují policisté na koních, těžkooděnci používají slzný plyn.

18:42
Policie zasáhla potom, co na ni dav zaútočil. "Těžkooděnci použili taktické výbušky, zadrželi čtyři nejagresivnější demonstranty," hlásí náš spolupracovník.

18:35
Úředník magistrátu je připraven neoznámené shromáždění opět rozpustit. Pokud shromáždění neuposlechnou výzvy, bude následovat zákrok policie.

VIDEO

18:30
V ulici Antonína Barcala je asi 400 lidí, někteří z nich jsou zamaskovaní extremisté. Skandují "Čechy, Čechům". "Právě vyletěl kámen směrem na policisty. Situace se tady velmi dramatizuje," hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

18:00
Podle informací serveru Romea.cz šel v čele protiromských demonstrantů na náměstí Přemysla Otakara II neonacista Jaromír Pytel přezdívaný DJ Ferda, bývalý tajemník českobudějovické buňky Dělnické strany. Více informací o této postavičce neonacistické scény si můžete přečíst zde.

Jaromír Pytel přezdívaný DJ Ferda, bývalý tajemník českobudějovické buňky Dělnické strany při pochodu v Českých Budějovicích a se svou oblíbenou vlajkou... (FOTO: Novinky.cz, Antifa.cz, koláž Romea.cz)

17:47
Podle informací serveru Deník.cz někteří extremisté  nahlas mluví o tom, že by se chtěli sformovat v jiné části města a na sídliště Máj dojít za každou cenu.

17:45
Policie upřesnila počty zabavených zbraní a další svoiu činnost během dnešního odpoledne. "Při kontrolách jsme našli asi dvacet zbraní, mezi nimi basebalové pálky, tyče a další předměty, které by mohly způsobit zranění či poškodit majetek. Dvěma desítkám lidí, byl zakázán vstup na určité místa v Českých Budějovicích, šlo o ty, kteří měli u sebe zbraň," řekla ČTK mluvčí policie Lenka Holická.

17:30
Asi 100 protiromských demonstrantů se zřejmě  dostalo do blízkosti sídliště Máj. "Přijíždějí sem policejní těžkooděnci, stahují se sem policisté na koních," hlásí náš spolurpacovník z ulice Antonína Barcala. "Extremisty mezi nimi zatím nejsou vidět," dodal náš spolupracovník.

17:20
Shromáždění na sídlišti Máj pomalu končí. "Lidé se rozcházejí a ulice se pomalu vyprazdňují. Zůstává tu jen pár lidí," hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

17:15
Několik destítek extremistů narazilo i v dalším rohu náměstí. Policie je nekompromisní a nechce dopustit, aby se extremisté jako minulý týden dostali až na sídliště Máj. Náměstí mohou extremisté opustit pouze jednotlivě směrem k Lannově třídě, tedy opačnou stranou než směrem na sídliště Máj.

17:00
Extremisté se přesouvají. Nejprve zamířili k ulici Krajinská, která vychází z náměstí Přemysla Otakara II. Teď se přesouvají k další ulici z náměstí. Většina jich míří k ulici U Černé věže a Kanovnická.

16:57
Skupinka extremistů v rohu náměstí (ulice Radniční a Biskupská) skanduje: "Pusťte nás na ně!" Policisté z antikonfliktního týmu se s nimi snaží vyjednávat. Extremisté vulgárně nadávají těžkooděncům. Magistrát neoznámenou akci rozpustil.

VIDEO

16:54
Týdeník Policie informuje, že během kontrol posádek vozidel přijíždějících do Českých Budějovic byla zastavena i pětice "zájmových osob", které se zúčastnili násilné demonstrace minulý týden. Pokřikovali na policisty a v jejich vozidle byla nalezena sekera.

16:50
Policejní těžkooděnci zatarasili ulici Biskupskou a Radniční. Několika desítkám extremistů brání v pochodu směrem k sídlišti Máj.

16:45
Okolí Samsonovy kašny na náměstí je prázdné. Několik skupinek extremistů je v rohu náměstí, mezi nimi se pohybují policisté z antikonfliktního týmu. Občas se ozve pískot. Lidí je však výrazně méně než minulý týden. Pro extremisty je to zřejmě velké zklamání.

16:35
Náměstí Přemysla Otakara II v centru Českých Budějovic se pomalu začíná vyprazdňovat. Hloučky extremistů, které tady postávaly zhruba od 16 hodiny se začínají rozcházet. Žádné shromáždění se zatím nekonalo, obyčejní občané Českých Budějovic zřejmě řekli neonacistům jasné ne. Hloučky extremistů se však potulují městem. Kolují dohady, kde se extremisté asi sejdou, aby zaútočili na poklidné shromáždění na sídlišti Máj...

16:31
"Atmosféra je tady naprosto úžasná. Lidé si tady vše vyříkávají z očí do očí a napětí, které tady bylo, pozvolna mizí. Romové říkají co jim vadí na jejich českých sousedech, Češi zase co jim vadí na soužití s Romy. Dnešní odpoledna na sídlišti Máj pokládám za obrovský úspěch. Napětí se tady podařilo jednoznačně snížit," popisuje pro server Romea.cz odpolední setkání na českobudějovickém sídlišti Máj Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

16:20
Debata na sídlišti Máj je chvílemi velmi vyostřená, ale vše se odehrává bez jakýchkoliv násilností. Konečně zde mezi sebou mluví sousedé bez ohledu na národnost. "Lidé mezi sebou diskutují a vyměňují si názory," popisuje atmosféru na sídlišti Máj spolupracovník serveru Romea.cz.

16:10
Neohlášená protiromská demosntrace na náměstí ještě nezačala. Skupinky lidí postávají roztroušené po ploše náměstí. Podle našich odhadů může být na náměstí mezi 100 - 150 lidmi.

15:55
"Činnost Policie ČR se zatím na území města soustřeďuje především na ověřování různých podnětů, a to i od občanů města. Policie rovněž provádí z preventivních důvodů kontrolu osob, které by mohli směřovat na stále probíhající ohlášené shromáždění na sídlišti Máj, a to na straně příznivců či odpůrců shromáždění a dalších skupinek osob pohybujících se v okolí sídliště Máj a centra měst," tak zní oficiální prohlášení zveřejněné na internetových stránkách města České Budějovice.

15:35
"Policie monitoruje pohyb několika skupinek lidí, které se srocují v krajském městě a pravděpodobně přijeli podpořit jak shromáždění na Máji, tak účastníky neohlášených shromáždění," řekla ČTK mluvčí policie Lenka Holická.

15:30
První extremisté začínají přicházet na náměstí Přemysla Otakara II v centru Českých Budějovic, kde by se mělo podle všech informací konat neohlášené protiromské shromáždění. Někteří přicházejí na náměstí vybaveni vlajkami. Na náměstí se pohybuje mnoho uniformovaných policistů i strážníci a také policisté v civilu. Ve všech ulicích ústících na náměstí stojí policejní auta a hlídky legitimují skupinky lidí, které tipují na příznivce krajní pravice.

15:20
Na sídlišti Máj pokračuje diskuze o současném soužití, které přihlíží téměř 400 lidí. "Nejsou tady pouze Romové, ale i další obyvatelé sídliště Máj. Diskutují s Romy a situace je úplně klidná. Všichni bez ohledu na národnost se shodují, že neonacisté tady nemají co dělat," popsal situaci na Máji náš spolupracovník.

15:05
Lidé na sídlišti Máj nevěří, že se dnes něco stane. Na točně MHD, kde se shromžďují policisté na koních se sešlo spousta lidí, jsou zde i rodiny s dětmi. "Situaci si fotografují jako cirkusovou atrakci," informuje server Deník.cz. "Kdybychom si mysleli, že se tu něco semele, s dětmi bychom sem nevyrazili. Dnes na sidlišti ale podle mého k ničemu nedojde. Tím, že je tu tolik policistů, si extremisté netroufnou," řekla serveru Deník.cz maminka malé Kamily Daniela Bendová. Minulou sobotu házeli neonacisté vzduchem skleněné láhve a kameny.

15:00
Ve městě byla podle primátora Juraje Thomy (OPB) nahlášená jediná demonstrace. "To je ta v ulicích na sídlišti Máj, kterou ohlašoval Markus Pape jako celodenní mítinky. Jsou ohlášené s pravidelným opakováním až do 29. září," řekl primátor ČTK. Jedná se o shromáždění, které pořádá občanské sdružení Konexe.

14:25
Na sídlišti probíhá avizovaná diskuze o současné situaci. Mezi přítomnými je i ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček nebo čelní představitelé Strany rovných příležitostí Štefan Tišer a Čeněk Růžička.

FOTO: Ivanka Mariposa Čonková

14:20
Policisté zajistili ve vozidlech přijíždějících do Českých Budějovic několik kusů zbraní. Převážně se jedná o baseballové pálky. Informuje o tom Týdeník Policie na Facebooku.

13:50
Neonacisté by se měli sejít kolem 16 hodiny. Policie hlídkuje i na vlakovém nádraží, kde kontroluje přijíždějící.

13:45
Vedení radnice i policie tají, zda protiromskou demonstraci někdo oficiálně ohlásil a zda jí město nezakázalo. Na sídlišti Máj jsou připravená vodní děla a těžkooděnci v autech, nad městem létá vrtulník. Na radnici zasedá krizový štáb. Ve městě je ale zatím celkově klid.

13:36
"Bude následovat kázání a pak diskuze. Chceme dát všem možnost, aby se vyjádřili k současné situaci na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Dohodli jsme se, že budeme na místě dokud nepomine nebezpečí," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

13:35
Evangelický farář Mikuláš Vymětal se společně s asi 200 lidmi modlí v ulici V. Volfa za mír a pokojné společné soužití mezi národy.

13:00
V ulici V. Volfa pořádá občanské sdružení Konexe náboženské shromáždění.

Romové protestují proti rasismu a neonacismu na českobudějovickém sídlišti Máj.
FOTO: Ivanka Mariposa Čonková

12:15
Policisté jsou připraveni lépe než minulou sobotu. Ve městě mají oproti minulému týdnu připravené vodní děla, jsou zde policisté na koních. Policejní hlídky stojí na příjezodvých klomunikacích a kontrolují osádky všech vozidel.

11:50
„Zatím monitorujeme situaci a nemuseli jsme zasahovat. V současné době je ve městě klid. Pokud dojde ve městě k nepokojům, jsme připraveni zjednat pořádek v rámci zákonných prostředků,“ podotkla před polednem mluvčí jihočeských policistů Lenka Holická.

11:30
Na sídlišti Máj v ulici V. Volfa je asi 150 až 200 lidí, převážně Romů. "Jsou tady jak místní Romové, tak Romové z okolních měst, například z Písku. Místní mají velký strach, nechtěli, aby se vytahovali vlajky, nechtěli žádné projevy, chtěli tady pouze stát a případně bránit své domovy. Nakonec zde je několik vlajek, transparenty a projevy se chystají. začátek by měl být asi kolem 13 hodiny," hlásí náš zpravodaj přímo z místa.

11:00
Ze sídliště Máj zmizely všechny kontejnery. Minulý týden kontejnery použili neonacisté k vybudování barikád a obsah házeli po policistech. Více se dočtete v článku o přípravách na dnešní demonstrace v Českých Budějovicích.

Přečteno: 18697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, České Budějovice, Demonstrace, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo