romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další debakl neonacistů z uskupení Čeští lvi. Pochod v Přerově byl pro nezájem zrušen

Přerov, 21.9.2013 13:17, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 16:18)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)

Pouze asi 40 neonacistů se sešlo na protiromské shromáždění v Přerově na náměstí. T. G. Masaryka, které organizovali extremisté z organizace Čeští lvi. Organizátor kvůli mizivé účasti po 40 minutách zrušil pochod, který měl po shromáždění následovat. Je to další debakl neonacistů potom co minulý týden do Českých Budějovic nedorazil ani organizátor akce. Druhého shromáždění proti neonacismu na náměstí Fr. Rasche se zúčastnila zhruba stovka osob, z toho kolem 80 byli přerovští Romové. Do současné doby nedošlo k narušení veřejného pořádku ani k žádnému protiprávnímu jednání, řekla kolem 16:00 ČTK policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Nepřehlédněte::

Policie také nezajistila žádné zbraně. "Celé bezpečnostní opatření probíhá v klidném režimu bez jakéhokoliv zásahu policie," uvedla Sedláčková. Policie kvůli shromáždění do Přerova povolala stovky mužů včetně pořádkových jednotek, dopravních hlídek, kriminalistů, antikonfliktního týmu, jízdní policie i vrtulníku. Policisté očekávali, že na akci pravicových radikálů přijde až 300 účastníků a na druhé shromáždění až 200 lidí. "Nemáme křišťálovou kouli, nemohli jsme situaci podcenit," doplnila Sedláčková.

Krátce po 14 hodině se začali scházet účastníci shromáždění, které svolal občan Přerova jako "Protest proti neonacismu a za soužití bez násilí", na náměstí Fr. Rasche. Nakonec se jich sešla asi stovka. Mezi protestujícími byl například předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek nebo i přerovská zastupitelka Helena Netopilová (SpP). „Jde nám o to, aby lidé neustupovali zlu. Je to jako u každého jiného agresora. Pokud neřekneme dost, tak nepřestane. Nejde nám o to, vyvolávat nějaké konflikty, ale chceme upozornit na to, že tudy cesta nevede," uvedla podle serveru Deník.cz. Netopilové se nelíbí, že shromáždění neonacistů mělo proběhnout i za tolerance města.

Zhruba dvoukilometrový pochod Přerovem měli v plánu extremisté z neonacistického uskupení Čeští lvi. Trasa měla vést i kolem romských lokalit. Organizátoři měli naplánován pochod přímo centrem menšinové komunity v ulicích Kojetínská a Škodova, zhatila jim to ale oprava komunikací.

Neonacisté se se měli sejít kolem 15:00 hodiny na náměstí T. G. Masaryka. Dorazilo jich však velmi málo. Na náměstí vystoupil s projevem pouze Pavel Matějný, který propagoval nově vznikající stranu, kterou zakládají odpadlíci z extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Po ukončení shromáždění na náměstí se měli neonacisté vydat na pochod ulicemi Kratochvílova, Komenského, Havlíčkova, Čechova, Nádražní, Denisova, Ztracená, Svisle, Šířava, Žerotínovo náměstí a Wilsonova zpět na náměstí T. G. Masaryka. Matějný však kvůli naprostému nezájmu obyvatel Přerova pochod zrušil.

VIDEO

Organizátoři pochod nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země", přičemž očekávali účast zhruba stovky lidí. Podle policie mělo být neonacistů dokonce dvoj- až trojnásobek.

Extremisté se naposledy procházeli Přerovem s transparenty 1. května. Do města dorazilo kolem 300 účastníků, akce se obešla bez problémů. V roce 2011 jich bylo 200 a o dva roky dříve se demonstrace účastnilo zhruba 700 lidí. Akce tehdy skončila bitkou s policií.

Přečteno: 2776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Neonacismus, Čeští lvi, Demonstrace, Pochod, protiromský pochod, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo