romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další debakl neonacistů z uskupení Čeští lvi. Pochod v Přerově byl pro nezájem zrušen

Přerov, 21.9.2013 13:17, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 16:18)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)

Pouze asi 40 neonacistů se sešlo na protiromské shromáždění v Přerově na náměstí. T. G. Masaryka, které organizovali extremisté z organizace Čeští lvi. Organizátor kvůli mizivé účasti po 40 minutách zrušil pochod, který měl po shromáždění následovat. Je to další debakl neonacistů potom co minulý týden do Českých Budějovic nedorazil ani organizátor akce. Druhého shromáždění proti neonacismu na náměstí Fr. Rasche se zúčastnila zhruba stovka osob, z toho kolem 80 byli přerovští Romové. Do současné doby nedošlo k narušení veřejného pořádku ani k žádnému protiprávnímu jednání, řekla kolem 16:00 ČTK policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Nepřehlédněte::

Policie také nezajistila žádné zbraně. "Celé bezpečnostní opatření probíhá v klidném režimu bez jakéhokoliv zásahu policie," uvedla Sedláčková. Policie kvůli shromáždění do Přerova povolala stovky mužů včetně pořádkových jednotek, dopravních hlídek, kriminalistů, antikonfliktního týmu, jízdní policie i vrtulníku. Policisté očekávali, že na akci pravicových radikálů přijde až 300 účastníků a na druhé shromáždění až 200 lidí. "Nemáme křišťálovou kouli, nemohli jsme situaci podcenit," doplnila Sedláčková.

Krátce po 14 hodině se začali scházet účastníci shromáždění, které svolal občan Přerova jako "Protest proti neonacismu a za soužití bez násilí", na náměstí Fr. Rasche. Nakonec se jich sešla asi stovka. Mezi protestujícími byl například předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek nebo i přerovská zastupitelka Helena Netopilová (SpP). „Jde nám o to, aby lidé neustupovali zlu. Je to jako u každého jiného agresora. Pokud neřekneme dost, tak nepřestane. Nejde nám o to, vyvolávat nějaké konflikty, ale chceme upozornit na to, že tudy cesta nevede," uvedla podle serveru Deník.cz. Netopilové se nelíbí, že shromáždění neonacistů mělo proběhnout i za tolerance města.

Zhruba dvoukilometrový pochod Přerovem měli v plánu extremisté z neonacistického uskupení Čeští lvi. Trasa měla vést i kolem romských lokalit. Organizátoři měli naplánován pochod přímo centrem menšinové komunity v ulicích Kojetínská a Škodova, zhatila jim to ale oprava komunikací.

Neonacisté se se měli sejít kolem 15:00 hodiny na náměstí T. G. Masaryka. Dorazilo jich však velmi málo. Na náměstí vystoupil s projevem pouze Pavel Matějný, který propagoval nově vznikající stranu, kterou zakládají odpadlíci z extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Po ukončení shromáždění na náměstí se měli neonacisté vydat na pochod ulicemi Kratochvílova, Komenského, Havlíčkova, Čechova, Nádražní, Denisova, Ztracená, Svisle, Šířava, Žerotínovo náměstí a Wilsonova zpět na náměstí T. G. Masaryka. Matějný však kvůli naprostému nezájmu obyvatel Přerova pochod zrušil.

VIDEO

Organizátoři pochod nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země", přičemž očekávali účast zhruba stovky lidí. Podle policie mělo být neonacistů dokonce dvoj- až trojnásobek.

Extremisté se naposledy procházeli Přerovem s transparenty 1. května. Do města dorazilo kolem 300 účastníků, akce se obešla bez problémů. V roce 2011 jich bylo 200 a o dva roky dříve se demonstrace účastnilo zhruba 700 lidí. Akce tehdy skončila bitkou s policií.

Přečteno: 2786x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Neonacismus, Čeští lvi, Demonstrace, Pochod, protiromský pochod, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo