romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kampaň Hatefree bude pokračovat v jiné podobě. Úřad vlády vydal prohlášení, v němž se plně staví za jejího vedoucího

8.3.2017 11:48
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)

Kampaň Hatefree Culture bude od příštího roku pokračovat v jiné podobě. Poslancům to včera řekla náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková. Nová kampaň má být opět zaměřená proti rasismu a projevům nenávisti, informoval server idnes.cz.Oficiální vyjádření k očištění vedoucího této kampaně Nikoly Křístka obviněného MF Dnes z neetického jednání poprvé zaznělo z Úřadu vlády. Jeho vedoucí Pavel Dvořák se v něm za Křístka plně staví "v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku".

„Nabídka je ze strany norských fondů, zda by Česká republika chtěla realizovat podobnou kampaň, a my jsme řekli, že ano, že bychom chtěli podobnou kampaň realizovat. O podobě kampaně se budeme bavit v průběhu tohoto roku,“ řekla iDNES.cz po jednání podvýboru pro lidská práva Martina Štěpánková.

Nikola Křístek postupoval dle vnitřních předpisů i dle etických hledisek

„Před několika týdny se Úřad vlády stal předmětem mediální pozornosti z hlediska možného střetu zájmů, konkrétně se jednalo zejména o poměrně frekventované zmiňování jména našeho kolegy Nikoly Křístka z Odboru pro sociální začleňování. Chci se tímto za něj plně postavit v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku. Pan Křístek naopak postupoval tak, jak postupovat měl dle našich vnitřních předpisů i dle etických hledisek. Etická komise, která je mým poradním orgánem, se záležitostí zabývala velmi podrobně, pečlivě a odpovědně. Ve svém výstupu formulovala podrobně odůvodněné stanovisko, které přesvědčivě konstatuje výše uvedený závěr,“  v rubrice Na pravou míru Pavel Dvořák, vedoucí Úřadu vlády ČR.

Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, pod niž kampaň Hatefree Culture spadá, před poslanci  uvedl, že „vyvracení hoaxů bylo velkou aktivitou HateFree Culture. Do současnosti se jich podařilo vyvrátit 120. Spolupracujeme s Akademií věd, univerzitními pracovišti, policií“.

Negativních příspěvků o Romech bylo nejvíce i v době uprchlické krize

„Chtěl bych taky opravit jeden mýtus, který se šíří,“ dodal Jiránek, „stále na internetových diskusích vedou Romové jako ti, vůči kterým je nejvíce nenávistných projevů. Ani uprchlická krize, která se České republice vyhnula, nezastínila to, že Romové jsou dominantním tématem.“

Jiránek uvedl, že osmdesát procent příspěvků na adresu Romů bylo v diskusích negativních, zatímco v případě uprchlíků průzkum zaznamenal 75 procent negativních příspěvků, a to  i v době vrcholící uprchlické krize. Tato i další zjištění přinesla v loňském roce analýza komunikace o Romech na českém internetu společnosti Yeseter.

Norské fondy si vybraly 15 zemí Evropské unie a Česká republika je jednou z nich, do níž by peníze na kampaň podobnou HateFree Culture mohly jít. Kolik peněz by mohlo jít na novou kampaň, není zatím jasné.

Původní kampaň HateFree Culture skončí na konci dubna. Celkem stála 40 milionů, z čehož 80 % pocházelo z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, na zbylých 20 % přispěl státní rozpočet České republiky. Projekt byl plánován na tři roky, i po jejím konci bude část aktivit pokračovat.

Očištění jména vedoucího kampaně Hatefree Culture

Předevčírem Úřad vlády, prostřednictvím svého vedoucího Pavla Dvořáka, uveřejnil první oficiální stanovisko k očišťujícímu rozhodnutí Etické komise týkající se Nikoly Křístka, vedoucího projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, jehož součástí je i kampaň Hate Free Culture.

Dle tohoto rozhodnutí se Nikola Křístek nedopustil jednání, které by bylo v rozporu s Etickým kodexem zaměstnanců Úřadu vlády.

14 dnů od zveřejnění této informace serverem Romea.cz se v rubrice Na pravou míru na stránkách Úřadu vlády ČR objevil příspěvek Nikola Křístek postupoval dle vnitřních předpisů i dle etických hledisek, v němž se vedoucí Úřadu vlády plně staví za Nikolu Křístka "v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku. Pan Křístek naopak postupoval tak, jak postupovat měl dle našich vnitřních předpisů i dle etických hledisek".

Přečteno: 1272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HateFree Culture, diskuse, Kampaň, Úřad vlády, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo