romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kampaň Hatefree bude pokračovat v jiné podobě. Úřad vlády vydal prohlášení, v němž se plně staví za jejího vedoucího

8.3.2017 11:48
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)

Kampaň Hatefree Culture bude od příštího roku pokračovat v jiné podobě. Poslancům to včera řekla náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková. Nová kampaň má být opět zaměřená proti rasismu a projevům nenávisti, informoval server idnes.cz.Oficiální vyjádření k očištění vedoucího této kampaně Nikoly Křístka obviněného MF Dnes z neetického jednání poprvé zaznělo z Úřadu vlády. Jeho vedoucí Pavel Dvořák se v něm za Křístka plně staví "v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku".

„Nabídka je ze strany norských fondů, zda by Česká republika chtěla realizovat podobnou kampaň, a my jsme řekli, že ano, že bychom chtěli podobnou kampaň realizovat. O podobě kampaně se budeme bavit v průběhu tohoto roku,“ řekla iDNES.cz po jednání podvýboru pro lidská práva Martina Štěpánková.

Nikola Křístek postupoval dle vnitřních předpisů i dle etických hledisek

„Před několika týdny se Úřad vlády stal předmětem mediální pozornosti z hlediska možného střetu zájmů, konkrétně se jednalo zejména o poměrně frekventované zmiňování jména našeho kolegy Nikoly Křístka z Odboru pro sociální začleňování. Chci se tímto za něj plně postavit v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku. Pan Křístek naopak postupoval tak, jak postupovat měl dle našich vnitřních předpisů i dle etických hledisek. Etická komise, která je mým poradním orgánem, se záležitostí zabývala velmi podrobně, pečlivě a odpovědně. Ve svém výstupu formulovala podrobně odůvodněné stanovisko, které přesvědčivě konstatuje výše uvedený závěr,“  v rubrice Na pravou míru Pavel Dvořák, vedoucí Úřadu vlády ČR.

Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, pod niž kampaň Hatefree Culture spadá, před poslanci  uvedl, že „vyvracení hoaxů bylo velkou aktivitou HateFree Culture. Do současnosti se jich podařilo vyvrátit 120. Spolupracujeme s Akademií věd, univerzitními pracovišti, policií“.

Negativních příspěvků o Romech bylo nejvíce i v době uprchlické krize

„Chtěl bych taky opravit jeden mýtus, který se šíří,“ dodal Jiránek, „stále na internetových diskusích vedou Romové jako ti, vůči kterým je nejvíce nenávistných projevů. Ani uprchlická krize, která se České republice vyhnula, nezastínila to, že Romové jsou dominantním tématem.“

Jiránek uvedl, že osmdesát procent příspěvků na adresu Romů bylo v diskusích negativních, zatímco v případě uprchlíků průzkum zaznamenal 75 procent negativních příspěvků, a to  i v době vrcholící uprchlické krize. Tato i další zjištění přinesla v loňském roce analýza komunikace o Romech na českém internetu společnosti Yeseter.

Norské fondy si vybraly 15 zemí Evropské unie a Česká republika je jednou z nich, do níž by peníze na kampaň podobnou HateFree Culture mohly jít. Kolik peněz by mohlo jít na novou kampaň, není zatím jasné.

Původní kampaň HateFree Culture skončí na konci dubna. Celkem stála 40 milionů, z čehož 80 % pocházelo z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, na zbylých 20 % přispěl státní rozpočet České republiky. Projekt byl plánován na tři roky, i po jejím konci bude část aktivit pokračovat.

Očištění jména vedoucího kampaně Hatefree Culture

Předevčírem Úřad vlády, prostřednictvím svého vedoucího Pavla Dvořáka, uveřejnil první oficiální stanovisko k očišťujícímu rozhodnutí Etické komise týkající se Nikoly Křístka, vedoucího projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, jehož součástí je i kampaň Hate Free Culture.

Dle tohoto rozhodnutí se Nikola Křístek nedopustil jednání, které by bylo v rozporu s Etickým kodexem zaměstnanců Úřadu vlády.

14 dnů od zveřejnění této informace serverem Romea.cz se v rubrice Na pravou míru na stránkách Úřadu vlády ČR objevil příspěvek Nikola Křístek postupoval dle vnitřních předpisů i dle etických hledisek, v němž se vedoucí Úřadu vlády plně staví za Nikolu Křístka "v tom smyslu, že se neprokázalo žádné jeho pochybení a vše bylo v pořádku. Pan Křístek naopak postupoval tak, jak postupovat měl dle našich vnitřních předpisů i dle etických hledisek".

Přečteno: 1274x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HateFree Culture, diskuse, Kampaň, Úřad vlády, Radek Jiránek, Agentura pro sociální začleňování, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo