romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté v Duchcově řádili i po skončení pochodu. Policie vyšetřuje čtyři z nich kvůli výtržnostem a poškozování cizí věci

Duchcov, 27.8.2013 17:19, (ROMEA)
Jan Dufek po veřejné diskuzi v Duchcově uvedl, že protiromské pochody se svým kolegou Jindřichem Svobodou pořádají proto, aby konečně lidé povstali a vyvraždili všechny Romy.
Jan Dufek po veřejné diskuzi v Duchcově uvedl, že protiromské pochody se svým kolegou Jindřichem Svobodou pořádají proto, aby konečně lidé povstali a vyvraždili všechny Romy.

Policie vyšetřuje účastníky sobotního neonacistického pochodu v Duchcově kvůli výtržnictví a poškozování cizí věci, kterých se dopustili po skončení akce. Čtyři muži ve věku od 20 do 31 let cestou na nádraží rozbíjeli skla na domech a nejspíš i zapálili kontejner na odpadky. Neonacisté místnímu strážníkovi rozbili dveře a okno, házeli po Romech dělbuchy a nadávali jim. A obtěžovali znovu, již počtvrté, Štefana Horváta. Není zatím jasné, zda jde ve všech popsaných případech o stejnou skupinu násilníků.

Nadávky a dělbuchy

Neonacisté v čele s duchcovskými lídry Jindřichem "Pinďou" Svobodou a Janem Dufkem, kteří by rádi docílili vyvraždění Romů, opět řádili. Po víkendové demonstraci chodili po městě a napadali Romy. Napřed šli provokovat do hospody v místě, kde žijí Romové, poté napadli dva z nich na ulici.

"Skupina asi deseti příznivců DSSS, bylo mezi nimi osm chlapů a dvě ženy, pod vedením Dufka a Svobody, napřed přišla do hospody U Kozáka. Během chvíle se opodál sešlo asi dvacet Romů, protože se báli, že DSSS proti nim opět něco plánuje," řekl serveru Romea.cz Jan Oláh, kterého si Duchcovští Romové zvolili za jednoho ze svých tří mluvčích.

Jan Oláh vzápětí zavolal policejního styčného důstojníka, který měl ten den na starosti koordinaci akcí. Ten vyslal policejní hlídky. "Policisté se z hospody vrátili s tvrzením, že Dufek, Svoboda a spol. tam přišli jen na pivo a nic proti nám podnikat nebudou. Ti ale, když vyšli z hospody ven, nadávali jak mně, tak dalším Romům. Vzápětí vyšli zpoza rohu dva Romové, kterým extremisté hned začali pod nohy házet dělbuchy. Řekl jsem jednomu z policistů, aby zasáhl, a on mi začal oponovat, že já mu nemám co nařizovat. Jak jsem však slyšel, tak minimálně jednoho z těch extremistů nakonec zadrželi," dodal Oláh.

Podle informací serveru Romea.cz šli neonacisté vyřvávat i pod okna Štefana Horváta, kterého již několikrát verbálně i fyzicky napadli, ten však v tu chvíli nebyl doma.

Nedá se to stoprocentně prokázat, ale potom se pravděpodobně tato skupina rozdělila. Ti, kteří nebyli z Duchcova, se vydali na nádraží. A po cestě se dopouštěli dalších přečinů.

Rozbité starodávné dveře

Petr Störzer z duchcovské městské policie napsal na facebookovou stránku místní DSSS "poděkování" za rozbití dveří a okna účastníky protiromské demonstrace:

"Chtěl bych poděkovat příznivcům MO DSSS Duchcov, kteří přijeli podpořit snahu MO DSSS, za klidný a bezpečný Duchcov a za hezky strávený pracovní večer. Nevím tedy, co si pod pojmem klidný a bezpečný představují, ale určitě něco jiného než já. Když se totiž, jak se píše po bezproblémovém pochodu, který zřejmě následně dostatečně probrali v hospodě, večer vraceli na nádraží, byli rozhodně hodně slyšet. Nejen, že ze všech stran bouchaly dělobuchy, ale abychom nezapomněli, že v nich máme opravdu oporu, a že jsou skutečně dostatečně silní k zajištění klidu a bezpečí, tak mi cestou vyrazili nejen výplň, ale i celá vrata. 

Dřevěná vrata z roku 1896, která přežila dvě světové války, bohužel podlehla boji za klid a bezpečí. A jako bonus rozbili i okno. Takže po třinácti hodinách, kdy jsem naopak já zajišťoval jejich bezpečí a chtěl si odpočinout, musel jsem do půlnoci zabezpečovat svůj dům. Při opravě kolem procházel i spokojený předseda MO DSSS Svoboda. Na můj dotaz, jestli si takhle představuje klid a bezpečí ve městě, mi pouze řekl, že za to nemůže , že to se prostě stává. To už jsem někdy slyšel " Když se kácí les ..."

duchcov-dvere_12.jpg
Zničené dveře a rozbité okno. Neonacisté se bez násilí prostě neobejdou.  Foto: Petr Störzer, zdroj: Facebook.

Rozbitá okna, zapálený kontejner

Skupina neonacistů podle serveru iDnes.cz řádila i při svém odchodu na nádraží. "Jsou podezřelí, že pomočili vstupní dveře u domu, jehož obyvatelce vulgárně nadávali. Následně pokračovali k dalšímu domu, kde vykopli desku ze vstupních dveří a současně rozbili skleněnou výplň okna. U vlakového nádraží pravděpodobně zapálili plastový kontejner a rozbili dvě skleněné výplně u budovy. Poté odjeli autobusem, ve kterém je zadrželi policisté," řekl policejní mluvčí Daniel Vítek.

"Jedním z podezřelých je i muž, který byl v rámci sobotního bezpečnostního opatření v Duchcově předveden kvůli neuposlechnutí výzvy policisty během demonstrace," doplnil Vítek.

Škodu zatím policisté nevyčíslili. Případ vyšetřují jako výtržnictví a poškození cizí věci. Jednoho ze zadržených již obvinili.

Na sobotní pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově přišlo podle policie 250 až 300 lidí. Po pochodu a ukončení akce se asi stovka účastníků vydala do ulic obývaných Romy. Na dění v Duchcově dohlíželo pět stovek policistů. Při kontrolách aut, která do města přijížděla, zabavili kovovou tyč, dřevěný obušek a dvě dřevěné tyče.

Přečteno: 2344x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Násilí z nenávisti, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, DuchcovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo