romea - logo
18. prosince 2018 (úterý)
svátek má Miloslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie obvinila extremisty, kteří napadli v Písku Indy. Jde o fanoušky Ortelu

29.8.2018 14:02
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Policie obvinila tři muže ze skupiny extremistů, kteří koncem července napadli v Písku skupinu Indů. Obviněným hrozí vězení od jednoho roku do pěti let. Podle deníku Mladá fronta DNES jde o fanoušky xenofobní skupiny Ortel.

Obvinění mladíci ve věku 19, 20 let a 23 let patří k místní extremistické skupině, která se ve městě sešla jak v den útoku, tak i o několik týdnů později, aby navštívila koncert kapely Tomáše Ortela v bývalém píseckém pivovaru na Hradišti. Ten se konal v sobotu 18.8.2018 – přičemž symbolika čísel 1 a 8 v neonacistické symbolice značí písmena A a H, iniciály Adolfa Hitlera.

Podobný incident se po koncertu stejné kapely stal i v roce 2011 v Býchorech na Kolínsku, kde čtyři mladíci vhodili zapálenou pochodeň do domu romské rodiny. V Písku pak před 25 lety nahnala skupina neonacistů do řeky Roma Tibora Danihela, který se v ní tragicky utopil. Srazy extremistů ve městě nejsou výjimkou.

„Za předpokladu, že by organizátoři chtěli koncert uspořádat v městském majetku a žádali by o pronájem, můžeme akci vyhodnotit kupříkladu jako rizikovou, v tomto případě ale byl pořádán v soukromém objektu a město nemá páky, jak pořádání takových koncertů ovlivnit, co víc, už jednou v Písku koncert Ortelu byl a tehdy se vše obešlo bez incidentů,“ řekl deníku místostarosta Písku Josef Knot.

Frontman kapely Tomáš Ortel MF DNES řekl, že on sám se od pravicového extremismu distancuje, stejně jako od lidí, kteří napadají jiné. „Nemůžeme vyhazovat lidi podle jejich názoru a zamezit tomu, aby se na koncert tací dostali. Bylo tam 1 200 lidí a nedá se ovlivnit, kdo přijde. Je pravdou, že jeden čas na naše koncerty chodilo hodně extremistů, bohužel je to jen o čase, než lidé pochopí, že to, co kapela hraje a o čem zpívá, není rasismus,“ řekl MF DNES Tomáš Ortel.

Ten o datu své svatby, která se konala v den letošního výročí narození Adolfa Hitlera na zámku Zbiroh, kde za války sídlil vrchní štáb SS uvedl, že jindy na zámku nebylo volno.

Podle odborníka na pravicový extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně se v publiku Ortelu na koncertech objevují jak příznivci neonacismu, tak i běžní nespokojení lidé.

„Vedle příznivců starého neonacistického jádra přicházejí i lidé, kterým se písně líbí zejména proto, že jsou nespokojeni se současnou vládou. Ortel se snaží, aby nemohl být označován za pravicově extremistickou kapelu, nicméně lidi z tohoto spektra prostě láká,“ uvedl Mareš.

Policie obviněné mladíky z červencového napadení v Písku stíhá kvůli trestným činům výtržnictví, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a ublížení na zdraví. "Nejvyšší trestní sazba je u ublížení na zdraví odnětí svobody až na jeden rok až pět let," uvedla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Extremisté nejdřív cizince pronásledovali, ti se snažili utéct, agresoři je ale dohnali. Tři z cizinců utrpěli drobná zranění, čtvrtý byl hospitalizován.

Přečteno: 2969x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Ortel, PísekHLAVNÍ ZPRÁVY

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Patnáct evropských organizací vyzývá země EU, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020

11.12.2018 16:26
Minulý týden koalice patnácti romských organizací a organizací bojujících proti rasismu vyzvala Radu EU a vlády evropských zemí, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020. Evropská Komise předložila návrh k tomuto závazku evropskému parlamentu a Radě EU minulý týden.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

11.12.2018 11:10
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
 celý článek

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková v rozhovoru pro romeatv.

Zmocněnkyně pro lidská práva: Společnost nemá lidská práva za úplně důležitou věc, kritika neziskovek je špatná a problematická

9.12.2018 17:39
Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že už jsou prosazena a není potřeba je dál chránit. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková to řekla ČTK při příležitostí Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Za velký problém zmocněnkyně považuje výpady vůči neziskovým organizacím. Den lidských práv se připomíná na výročí, kdy valné shromáždění OSN přijalo v roce 1948 Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo