romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský večerník si za manipulativní článek sype popel na hlavu

3.8.2015 15:20
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)

Prostějovský večerník dnes ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“. Na neetické jednání autora reportáže Martina Zaorala, manipulaci s poskytnutými informacemi, nedovolené zveřejnění fotografií dětí a také na následnou hrubě rasistickou diskusi jsme upozornili na našem serveru Romea.cz zde a zde.

Večerník si v textu zprvu sice pochvaluje, že na polopravdách postavený článek o paní Soně Horvátkové, která má na základě předběžného opatření soudu v péči čtyři děti, přečetlo za týden možná až sto tisíc lidí, ale zároveň lituje toho, že to mnozí měli potřebu doprovázet rasistickými výroky, „jež nemají v podobných případech místo“, píší kajícně noviny.

Prostějovský večerník otiskl dokonce vyjádření Marie Paukejové, vedoucí poradenského centra Rovné šance pro všechny z Českých Budějovic.

„Dvacet let se zabývám občanským poradenstvím a šestnáct let naše nezisková organizace provozuje azylový dům pro matky s dětmi. Článek ve Večerníku o paní Horvátkové považuji za zavádějící. Podstatou je skutečnost, že romská žena pobírá od státu jedenapadesát tisíc korun na čtyři děti. Jak ale sami uvádíte, děti jsou jí svěřeny do pěstounské péče soudem a dávky pěstounů jsou pro všechny občany stejné, nezávisí a nemohou záviset na etniku, pracovní aktivitě a podobně. Vše je jasně napsáno v zákonech, proto doporučuji všem, aby si je prostudovali a nevyvolávali zbytečně napětí ve společnosti,“ uvádí paní Paukejová.

Zároveň vedoucí centra Rovné šance pro všechny podotýká, že pěstounská péče je pro stát stále finančně výhodnější než například pobyt dítěte v dětském domově. V případě, že by dětem byla soudem nařízena ústavní výchova v dětském domově, stát by podle paní Paukejové na každé dítě dával měsíčně 36 tisíc korun.

K zavádějícímu znění reportáže se v Prostějovském večerníku vyjádřil také vedoucí odboru sociální péče prostějovského magistrátu Jaroslav Svozil.

„Pokud soud někomu svěří do pěstounské péče dítě, děje se tak ve velmi přísném režimu. Tím také vzniká nárok na státní příspěvek. A věřte, že to není pouze v případě romských rodin. Jestliže byste zveřejnili stejný příběh o pěstounské rodině většinové komunity, nevzbudil by určitě žádné negativní reakce,“ cituje Prostějovský večerník Jaroslava Svozila.

S tím souhlasí také autor článku otištěného ve Večerníku Michal Kadlec.

Odkaz na tento nový text se zatím ale na webové stránce Prostějovského večerníku neobjevil. Naopak tam zůstává, stejně jako na jeho facebookovém profilu, otevřeně rasistická diskuze, kde nechybějí příspěvky o užitečnosti koncentračních táborů či výzvy k tomu, aby rodinu paní Horvátkové postavili ke zdi …

Přečteno: 3060x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, pěstounství, manipulace, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo