romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský večerník si za manipulativní článek sype popel na hlavu

3.8.2015 15:20
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)

Prostějovský večerník dnes ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“. Na neetické jednání autora reportáže Martina Zaorala, manipulaci s poskytnutými informacemi, nedovolené zveřejnění fotografií dětí a také na následnou hrubě rasistickou diskusi jsme upozornili na našem serveru Romea.cz zde a zde.

Večerník si v textu zprvu sice pochvaluje, že na polopravdách postavený článek o paní Soně Horvátkové, která má na základě předběžného opatření soudu v péči čtyři děti, přečetlo za týden možná až sto tisíc lidí, ale zároveň lituje toho, že to mnozí měli potřebu doprovázet rasistickými výroky, „jež nemají v podobných případech místo“, píší kajícně noviny.

Prostějovský večerník otiskl dokonce vyjádření Marie Paukejové, vedoucí poradenského centra Rovné šance pro všechny z Českých Budějovic.

„Dvacet let se zabývám občanským poradenstvím a šestnáct let naše nezisková organizace provozuje azylový dům pro matky s dětmi. Článek ve Večerníku o paní Horvátkové považuji za zavádějící. Podstatou je skutečnost, že romská žena pobírá od státu jedenapadesát tisíc korun na čtyři děti. Jak ale sami uvádíte, děti jsou jí svěřeny do pěstounské péče soudem a dávky pěstounů jsou pro všechny občany stejné, nezávisí a nemohou záviset na etniku, pracovní aktivitě a podobně. Vše je jasně napsáno v zákonech, proto doporučuji všem, aby si je prostudovali a nevyvolávali zbytečně napětí ve společnosti,“ uvádí paní Paukejová.

Zároveň vedoucí centra Rovné šance pro všechny podotýká, že pěstounská péče je pro stát stále finančně výhodnější než například pobyt dítěte v dětském domově. V případě, že by dětem byla soudem nařízena ústavní výchova v dětském domově, stát by podle paní Paukejové na každé dítě dával měsíčně 36 tisíc korun.

K zavádějícímu znění reportáže se v Prostějovském večerníku vyjádřil také vedoucí odboru sociální péče prostějovského magistrátu Jaroslav Svozil.

„Pokud soud někomu svěří do pěstounské péče dítě, děje se tak ve velmi přísném režimu. Tím také vzniká nárok na státní příspěvek. A věřte, že to není pouze v případě romských rodin. Jestliže byste zveřejnili stejný příběh o pěstounské rodině většinové komunity, nevzbudil by určitě žádné negativní reakce,“ cituje Prostějovský večerník Jaroslava Svozila.

S tím souhlasí také autor článku otištěného ve Večerníku Michal Kadlec.

Odkaz na tento nový text se zatím ale na webové stránce Prostějovského večerníku neobjevil. Naopak tam zůstává, stejně jako na jeho facebookovém profilu, otevřeně rasistická diskuze, kde nechybějí příspěvky o užitečnosti koncentračních táborů či výzvy k tomu, aby rodinu paní Horvátkové postavili ke zdi …

Přečteno: 3035x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, pěstounství, manipulace, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo