romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský večerník si za manipulativní článek sype popel na hlavu

3.8.2015 15:20
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)

Prostějovský večerník dnes ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“. Na neetické jednání autora reportáže Martina Zaorala, manipulaci s poskytnutými informacemi, nedovolené zveřejnění fotografií dětí a také na následnou hrubě rasistickou diskusi jsme upozornili na našem serveru Romea.cz zde a zde.

Večerník si v textu zprvu sice pochvaluje, že na polopravdách postavený článek o paní Soně Horvátkové, která má na základě předběžného opatření soudu v péči čtyři děti, přečetlo za týden možná až sto tisíc lidí, ale zároveň lituje toho, že to mnozí měli potřebu doprovázet rasistickými výroky, „jež nemají v podobných případech místo“, píší kajícně noviny.

Prostějovský večerník otiskl dokonce vyjádření Marie Paukejové, vedoucí poradenského centra Rovné šance pro všechny z Českých Budějovic.

„Dvacet let se zabývám občanským poradenstvím a šestnáct let naše nezisková organizace provozuje azylový dům pro matky s dětmi. Článek ve Večerníku o paní Horvátkové považuji za zavádějící. Podstatou je skutečnost, že romská žena pobírá od státu jedenapadesát tisíc korun na čtyři děti. Jak ale sami uvádíte, děti jsou jí svěřeny do pěstounské péče soudem a dávky pěstounů jsou pro všechny občany stejné, nezávisí a nemohou záviset na etniku, pracovní aktivitě a podobně. Vše je jasně napsáno v zákonech, proto doporučuji všem, aby si je prostudovali a nevyvolávali zbytečně napětí ve společnosti,“ uvádí paní Paukejová.

Zároveň vedoucí centra Rovné šance pro všechny podotýká, že pěstounská péče je pro stát stále finančně výhodnější než například pobyt dítěte v dětském domově. V případě, že by dětem byla soudem nařízena ústavní výchova v dětském domově, stát by podle paní Paukejové na každé dítě dával měsíčně 36 tisíc korun.

K zavádějícímu znění reportáže se v Prostějovském večerníku vyjádřil také vedoucí odboru sociální péče prostějovského magistrátu Jaroslav Svozil.

„Pokud soud někomu svěří do pěstounské péče dítě, děje se tak ve velmi přísném režimu. Tím také vzniká nárok na státní příspěvek. A věřte, že to není pouze v případě romských rodin. Jestliže byste zveřejnili stejný příběh o pěstounské rodině většinové komunity, nevzbudil by určitě žádné negativní reakce,“ cituje Prostějovský večerník Jaroslava Svozila.

S tím souhlasí také autor článku otištěného ve Večerníku Michal Kadlec.

Odkaz na tento nový text se zatím ale na webové stránce Prostějovského večerníku neobjevil. Naopak tam zůstává, stejně jako na jeho facebookovém profilu, otevřeně rasistická diskuze, kde nechybějí příspěvky o užitečnosti koncentračních táborů či výzvy k tomu, aby rodinu paní Horvátkové postavili ke zdi …

Přečteno: 3092x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, pěstounství, manipulace, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo