romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prostějovský večerník si za manipulativní článek sype popel na hlavu

3.8.2015 15:20
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)
Prostějovský večerník obrátil a 3. 8. 2015 ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“ (koláž: Romea.cz)

Prostějovský večerník dnes ve své tištěné verzi uveřejnil článek, v kterém si noviny sypou popel na hlavu za manipulativně sepsanou reportáž „Cikánka pobírá 51 tisíc korun. Teď chce i byt.“. Na neetické jednání autora reportáže Martina Zaorala, manipulaci s poskytnutými informacemi, nedovolené zveřejnění fotografií dětí a také na následnou hrubě rasistickou diskusi jsme upozornili na našem serveru Romea.cz zde a zde.

Večerník si v textu zprvu sice pochvaluje, že na polopravdách postavený článek o paní Soně Horvátkové, která má na základě předběžného opatření soudu v péči čtyři děti, přečetlo za týden možná až sto tisíc lidí, ale zároveň lituje toho, že to mnozí měli potřebu doprovázet rasistickými výroky, „jež nemají v podobných případech místo“, píší kajícně noviny.

Prostějovský večerník otiskl dokonce vyjádření Marie Paukejové, vedoucí poradenského centra Rovné šance pro všechny z Českých Budějovic.

„Dvacet let se zabývám občanským poradenstvím a šestnáct let naše nezisková organizace provozuje azylový dům pro matky s dětmi. Článek ve Večerníku o paní Horvátkové považuji za zavádějící. Podstatou je skutečnost, že romská žena pobírá od státu jedenapadesát tisíc korun na čtyři děti. Jak ale sami uvádíte, děti jsou jí svěřeny do pěstounské péče soudem a dávky pěstounů jsou pro všechny občany stejné, nezávisí a nemohou záviset na etniku, pracovní aktivitě a podobně. Vše je jasně napsáno v zákonech, proto doporučuji všem, aby si je prostudovali a nevyvolávali zbytečně napětí ve společnosti,“ uvádí paní Paukejová.

Zároveň vedoucí centra Rovné šance pro všechny podotýká, že pěstounská péče je pro stát stále finančně výhodnější než například pobyt dítěte v dětském domově. V případě, že by dětem byla soudem nařízena ústavní výchova v dětském domově, stát by podle paní Paukejové na každé dítě dával měsíčně 36 tisíc korun.

K zavádějícímu znění reportáže se v Prostějovském večerníku vyjádřil také vedoucí odboru sociální péče prostějovského magistrátu Jaroslav Svozil.

„Pokud soud někomu svěří do pěstounské péče dítě, děje se tak ve velmi přísném režimu. Tím také vzniká nárok na státní příspěvek. A věřte, že to není pouze v případě romských rodin. Jestliže byste zveřejnili stejný příběh o pěstounské rodině většinové komunity, nevzbudil by určitě žádné negativní reakce,“ cituje Prostějovský večerník Jaroslava Svozila.

S tím souhlasí také autor článku otištěného ve Večerníku Michal Kadlec.

Odkaz na tento nový text se zatím ale na webové stránce Prostějovského večerníku neobjevil. Naopak tam zůstává, stejně jako na jeho facebookovém profilu, otevřeně rasistická diskuze, kde nechybějí příspěvky o užitečnosti koncentračních táborů či výzvy k tomu, aby rodinu paní Horvátkové postavili ke zdi …

Přečteno: 3197x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, pěstounství, manipulace, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo