Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Úřad práce: Nemůžeme říkat obcím, podle čeho mají při udělování doplatku na bydlení rozhodovat

10. června 2015
Čtení na 4 minuty

Od letošního května platí novela zákona o hmotné nouzi, díky které rozhodují obce namísto úřadu práce o přidělování doplatku na bydlení. Své nové pravomoci začaly využívat obce po celé republice a počet zamítnutých žádostí o doplatek narůstá. Podle nedávného odhadu zatím pouze médii sledované obce zamítly 1028 žádostí – což má přímý dopad na téměř 2000 osob, které tak přišly o své dosavadní bydlení. Jak se k situaci staví Úřad práce a jak mají osoby, které o doplatek přišly, postupovat, se server Romea.cz zeptal Zdeňky Cibulkové, ředitelky Odboru pro sociální věci Generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

Pokud tedy osoba bydlící na ubytovně nedostane od obce souhlas k výplatě doplatku na bydlení, jaký je další konkrétní postup?

O závazné stanovisko nežádá obec klient, ale Úřad práce (ÚP) ČR. Obec zasílá závazné stanovisko obsahující souhlas nebo nesouhlas (dle § 33 odst. 6 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění zákona č. 252/2014 Sb.,) příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP ČR. Pokud obec vydá zamítavé stanovisko, nebo ho nevydá vůbec, musí zahájit s takovým člověkem bezodkladně sociální práci. ÚP ČR pak vydá rozhodnutí o odejmutí doplatku na bydlení. A toto rozhodnutí pak doručí klientovi. Lidé by se měli v případě dotazů o dalším možném postupu obrátit na obecní úřad i na ÚP ČR.

Úřad práce ČR nemá kompetence k tomu, aby říkal obcím, podle čeho mají rozhodovat, je ale připraven spolupracovat při nalezení optimálního řešení pro klienty. Například tím, že jim umožní zvýšení jejich šancí na trhu práce. Mám na mysli třeba možnost získání krátkodobých pracovních poměrů, například formou veřejně prospěšných prací nebo společensky účelných pracovních míst, a tím získání praxe, znovuzískání pracovních návyků a podobně. Další možností je zařazení do rekvalifikací nebo projektů zaměřených na podporu zaměstnanosti konkrétních cílových skupin, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost a tím pádem i sociální vyloučení.

Co může pro osoby, které nedostaly od obce souhlas s doplatkem konkrétně učinit ÚP? Jak vypadá pomoc pro tyto lidi v praxi?

Sociální pracovníci obecního úřadu poskytují v rámci sociální práce sociální poradenství a měli by pomoci při hledání bydlení těm občanům, kteří nejsou schopni najít si nové bydlení sami. Jak už bylo řečeno, ÚP ČR je připraven nabídnout klientům pomocnou ruku prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, ale i dávek mimořádné okamžité pomoci. V tomto ohledu s ÚP ČR i obcemi intenzívně spolupracují také poskytovatelé sociálních služeb a další neziskové nevládní organizace (zabývající se sociálně-právní ochranou dětí, lidskými právy, atd.). Společně nabízejí klientům své služby. To konečně rozhodnutí, zda je využijí či nikoli, je ale už na samotných klientech.

Jako příklad mohu uvést úzkou spolupráci mezi ÚP ČR a Agenturou pro sociální začleňování i s Platformou pro sociální bydlení, které koordinují pomoc nevládních organizací ve vybraných lokalitách.

Co bude osobě, která doplatek na bydlení na ubytovně nedostane, doporučeno za možnosti?

Výsledkem by měla být cílená sociální práce s klientem a následně nalezení standardního a důstojného bydlení pro žadatele o dávky hmotné nouze. A to především v případě rodin s dětmi. Pokud si klient najde standardní bydlení, může při splnění podmínek pobírat nejen doplatek na bydlení, ale také příspěvek na bydlení. ÚP ČR může obě tyto dávky poukazovat přímo na účet pronajímatele.

Osoba si tedy například zažádá o dávku mimořádné okamžité pomoci. Co bude dál?

Klient může z dávky mimořádné okamžité pomoci uhradit ubytování v ubytovacím zařízení, pro které mu obec neposkytla souhlas. Jde o jednorázovou dávku, kterou může ÚP ČR poskytnout až 3x po sobě. Tento příspěvek ale nemůže nahradit doplatek na bydlení. Tato dávka by měla člověku pomoci překlenout to nejsložitější období a umožnit mu, aby měl čas najít si jiné bydlení.

Dávka mimořádné okamžité pomoci může být vyplacena až 3x po sobě – a co potom, není-li osoba stále v situaci, kdy už má kde bydlet?

Pomoc v oblasti bydlení je agendou v kompetenci obcí nikoli Úřadu práce ČR. Jak už bylo řečeno, ÚP ČR může klientovi pomoci například prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a vhodně tak doplnit činnost obce.

Jak odhadujete situaci celkově – kolika lidem je ÚP ČR schopen pomoci?

Viz. předchozí odpověď – ÚP ČR nemůže postupovat nad rámec zákonů.

Nebojí se ÚP ČR toho, že mohou stovky lidí zůstat opravdu „na ulici“?

ÚP ČR se maximálně snaží předcházet vzniku takových situací. S předstihem informuje obec o nutnosti řešení této situace za využití dostupných sociálních služeb. ÚP ČR informoval v předstihu také samotné klienty, kteří na dlouhodobých ubytovnách žijí a snažil se je připravit na to, že může dojít k situaci, kdy nebude možné v ubytovacím zařízení nadále pobírat doplatek na bydlení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon