romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útok na ubytovnu v Aši: Soud projednával pozadí neonacistických skupin Blood & Honour a Combat 18

25.5.2015 11:31
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

V polovině května pokračoval Krajský soud v Plzni v projednávání kauzy údajné organizované skupiny operující v letech 2011-2012 pod názvy Blood & Honour („Krev a čest“) a Combat 18 ("Boj 18", přičemž číslo 18 je synonym pro iniciály Adolfa Hitlera) na území ČR.

Devítičlenná skupina měla podle obžaloby propagovat neonacismus, někteří její členové podniknout žhářské útoky na obydlené i neobydlené objekty, podporovat rasovou nenávist, různé formy násilí s tendencemi k terorismu, popírání holocaustu, násilí vůči určitým skupinám osob i jednotlivcům. Zvali a tipovali si nové členy organizace a udržovali s nimi čilou komunikaci, vyráběli a distribuovali propagační předměty neonacistické organizace a hudebních skupin, jejichž texty obsahují neonacistické prvky, oblečení s neonacistickou a nacistickou symbolikou, aktivně plánovali takzvané „přímé akce“ proti odpůrcům, představitelům státu a demokratickému zřízení ČR. Na internetových stránkách organizace informovali o činnosti organizace, o ideologickém boji proti „systému“, proti demokratickému zřízení státu a jejím představitelům z řad členů vlády nebo policie. O případu jsme již informovali např. zde a zde či zde.

Nejdříve vypovídala podplukovnice z pražského Kriminalistického ústavu, autorka znaleckého posudku fyzikální chemie. Ta prozkoumala chemické stopy jak na místě činu, tak i na střepech zápalných láhví hozených do ašské ubytovny pro Romy koncem února 2012. Podle ní ohrozil životy obyvatel domu nejen oheň, ale i toxické zplodiny z kouře, které vznikají při hoření benzinu. Zmocněnec poškozených ji požádal o srovnání nebezpečnosti ašského žhářského útoku s vítkovským z dubna roku 2009. Opověděla, že vítkovský případ nezkoumala, ale že „je to vždy stejně nebezpečné, když hodíte zápalnou láhev do obytného objektu“. Neonacističtí pachatelé vítkovského útoku byli nakonec pravomocně odsouzeni k dvacetiletým trestům vězení.

Následně se několik hodin přehrávaly videozáznamy a odposlechy z jednání mezi hlavním obžalovaným Janem B., a policejním agentem i s Petrou L., přítelkyní obžalovaného, která s ním probírala prodej triček i články na webu organizace. Přitom Jan B. kritizoval ašský útok kvůli tomu, že nevznikly větší škody a jeho vykonavatelé na místě nenechali nápis organizace. „Pak by si mohl někdo myslet, že to někdo udělal z blbosti,“ řekl.

Soudní znalec: mohli to být i osaměli vlci

K soudu byl předvolán i soudní znalec Miroslav Mareš z Katedry politologie brněnské Masarykovy univerzity. Ten přišel s dvoučlennou policejní ochrannou. Ve svém posudku napsal, že „ideologie organizace Blood & Honour je založená na zášti vůči vybraným skupinám obyvatelstva (zejména Židé, muslimové, antifašisté, Asiati, komunisté, „negři“, homosexuálové (…)“ a na myšlence „rasové výlučnosti se zdůrazněním dominace bílé rasy a elitářského nadřazeného sebepojetí“ členů skupiny.

Před soudem znalec doplnil, že tato organizace se hlásí k nacismu a vyzývá i k teroristickým činům. Pojem „Krev a čest“ navazuje na heslo německého Hitlerjugendu „Blut und Ehre“. Hlavně zastánci jejího militantního křídla, organizace Combat 18, už v minulosti spáchali celou řadu násilných útoků v zahraničí. Podle znalce jsou žhářské útoky typické pro středoevropský prostor.

Zpravodajský server iDNES.cz citoval Mareše slovy: „V České republice se Blood & Honour přesně neprofiluje. Dělá propagandu, pod jejich hlavičkou se šíří různé materiály, v minulosti se konaly například i koncerty“ - ve druhé polovině 90. let minulého století ještě pod tímto názvem, pak už pod názvem „White power“ (Bíla síla). Znalec zároveň dodal, že Combat 18 může být jako značka používaná všemi, kdo bojují i teroristickými činy za cíle této skupiny. Nemusí přitom být jejími členy, mohou být takzvaní osamělí vlci. Na dotaz zmocněnce poškozených znalec řekl, že, pokud ví, nejsou po jejich rozprášení policií v březnu 2012 zmíněné organizace dnes už v Česku činné - až na jednou webovou stránku, která ale není aktivní.

Soud nezohlednil zdravotní potíže poškozených

Před soudem byli též vyslechnuti dva starší bývalí obyvatelé ubytovny v Aši, na kterou dva členové skupiny spáchali koncem února 2012 žhářský útok. Drahoslava G. řekla, že před požárem bydleli dva roky na této ubytovně, protože si nemohli najít jiné bydlení. Po žhářském útoku se vystěhovali do Chebu. Už tehdy měla srdeční potíže, kvůli kterým dodnes špatně chodí. Potvrdila, že hořelo u souseda a na chodbě za vchodem do domu, což podle svých slov sama viděla.

Přestože byl soud informován o vážném zdravotním stavu svědkyně, nezajistil jí na cestu na výslech zdravotnickou službou. K soudu se svým manželem přijela vlakem. Jeho výslech musel být předčasně ukončen, neboť se svědkyni udělalo zle a hrozilo, že zkolabuje.

Obžalovaný se snažil trest snížit

Na závěr třídenního soudního stání prohlásil obžalovaný Tomáš K., že by chtěl zaplatit 20 tisíc korun dětem poškozené Romany M. za psychické následky, které jim způsobil. A to i bez toho, že by se před soudem prokázaly. Znalec z oboru dětské psychiatrie je totiž bez jeho pověření soudem prozatím ani nemohl vyšetřit, neboť ředitelka dětského domova, ve kterém se poškozené dětí od doby útoku nachází, mu v tom brání. Totéž platí pro jednání zmocněnce s dětmi, který před soudem zastupuje. Žádost zmocněnce o pověření soudního znalce v tomto ohledu je prozatím soudem zamítnutá. Tomáši K. i Michalu P. hrozí vězení v délce 10 až 18 let anebo výjimečný trest mj. za 18-násobný pokus o rasovou vraždu. Všichni obžalování jsou od začátku stíháni na svobodě.

Podle Ministerstva vnitra byla česká odnož mezinárodní organizace „Krev a čest“ založena v roce 1995. Po represivních akcích ze strany policie se její jádro koncem devadesátých let minulého století přejmenovalo na „Národní odpor“. Před zhruba deseti lety ji oživovali někteří jednotlivci vytvořením nových webových stránek pod stejným názvem. Není však známo, zda tehdy podnikli násilné útoky. Teprve začátkem tohoto desetiletí se nová skupina stejného názvu aktivizovala a vyzvala k násilným útokům na vládní představitele, budovu ústředí komunistické strany a další objekty, především ale na Romy. Po zatčení podezřelých v březnu roku 2012, ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu) ve snaze o jejich vzetí do vazby tvrdil, že její „pražská sekce uskutečnila v blíže nezjištěné době zkoušku nástražného výbušného systému“ podobně jako to dnes tvrdí v souvislosti s obviněnými údajnými členy „Sítě revolučních buněk“. O žádném takovém systému se však obžaloba později podaná na skupinu „Krev a čest“ už nezmiňuje.

 

redakce
Přečteno: 1153x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

, Žhářský útok, Soud, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo