František Kostlán: Díky odporu k protiromským násilnickým akcím zvedá hlavu stát i občanská společnost
Praha, 17.7.2013 10:29, (ROMEA)

Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)
Zdá se, že občanská společnost i politická operetní scéna opatrně a pozvolna, leč přeci, začíná reagovat na protiromské výpady všeho druhu. Konečně, dalo by se říci. Začal to nový ministr vnitra Martin Pecina. Ten sice sdělil novinářům, že si Romové mohou za problémy v poslední době sami, ale takováto populistická vyjádření v poslední době patří ke koloritu místní politické (ne)kultury. Pecina není prvním ani posledním politikem, který hovoří o věcech, o nichž nic neví a kterým nerozumí.
Lidská práva extremistů
Podstatné je, že Pecina chce pokračovat v tažení proti extremistům. Ve Fischerově úřednickém kabinetu se mu tato činnost dařila více než dobře, a to hlavně proto, že tím pověřil Jiřího Komorouse, který věděl, jak na to, a uměl dohlédnout na ministerské úředníky. Ledva byl Komorous odejit, tito úředníci se okamžitě vrátili k názoru, že lidská práva extremistů jsou mnohem důležitější než lidská práva normálních lidí. V praxi se to projevilo tak, že ministerstvo vnitra začalo metodicky směřovat policii k napomáhání extremistům, na úkor Romů a lidí z občanské společnosti.Zmocněnkyně a Agentura
Ze státních institucí či organizací zmiňuji i vládní zmocněnkyni pro lidská práva Moniku Šimůnkovou a Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování, konkrétně jejich neúnavné a trpělivé vyvracení různých fám a vysvětlování , jak se věci skutečně mají. Bez jejich častých veřejných vyjádření by lidská práva byla vytlačována na periferii mnohem více než dosud - i proto, že demokratičtí politici z parlamentních stran (až na výjimky) k dění ve společnosti urputně mlčí (pokud rovnou nevystupují protiromsky) a namísto toho se zabývají sami sebou.Konexe
Zatímco mnozí rádi hovoří o tom, že by se konečně mělo něco udělat, lidé ze sdružení Konexe (a iniciativy Nenávist není řešení) již několik let na nic nečekají a konají. Nepokoji na severu Čech počínaje a Českými Budějovicemi, prozatím, konče. Závistivci a odpůrci o nich rádi hovoří pohrdlivě s tím, že se chtějí jen zviditelnit. Míra Brož, Jozef Miker či třeba Ivanka Mariposa Čonková však naštěstí na tyto prázdné řeči nedají a dělají pro druhé vše, co je v jejich silách. Pořádají především během násilnických podchodů městy kulturní akce s dětským programem na podporu Romů. Romové, především děti, díky tomu tolik neprožívají svůj strach, který je jindy zasahuje naplno. A také mají možnost zvednout hlavu a získat alespoň trochu sebevědomí, jelikož se zde i hovoří a diskutuje - druzí je berou vážně a jejich názorům naslouchají, což se jim bohužel běžně nestává.V této souvislosti nemohu nezmínit evangelického faráře Mikuláše Vymětala, který dlouhodobě pomáhá Romům nejen po duchovní stránce. Je to muž, který se společně se sdružením Konexe dlouhodobě pohybuje v první linii. Díky Konexi se uskutečnila i jedna z debat mezi romskými a neromskými sousedy, přímo na sídlišti Máj. „Shromáždění zahájíme společnou modlitbou za mír a usmíření. Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist. Následovat bude diskuse o situaci ve městě,“ zahájil Mikuláš Vymětal jednu z těchto akcí.
Občané sobě
Pokojné shromáždění proti násilí svolala na Piaristické náměstí skupina aktivních lidí z Českých Budějovic a okolí. Mezi nimi byli například pořadatelé kulturních akcí, zástupci občanských sdružení, lidé z akademické sféry či členové Strany zelených, která se dlouhodobě profiluje jako hlasitá zastánkyně lidských práv. Ke shromážděným promluvila například Věra Michalicová z Diecézní charity České Budějovice, rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, Antonín Hořčica z iniciativy ProAlt a mnoho dalších. Shromáždění podpořila i Pirátská strana.Ve svém prohlášení tito občané jasně vyjádřili, že nezanedbatelná část českobudějovických občanů s veškerými projevy extremismu a anticikanismu ostře nesouhlasí. Problémy není možné za žádných okolností řešit násilím. "Nechceme zastírat těžkosti soužití na Máji, vážnost situace si uvědomujeme. Všichni občané, kterým se děje bezpráví by se měli ozvat a diskutovat kultivovaně. Není možné podléhat davové psychóze a považovat sebemenší projevy násilí za možné řešení... Odmítněme násilí a projevy nenávisti. Svoje problémy, přes veškeré těžkosti, řešme konstruktivně.," píše se v jejich prohlášení (celý text je ZDE).
Sokol Brno je proti rasismu
K protiromským útokům se vyjádřil Sokol Brno I, jakožto největší jednota sdružená v České obci sokolské.Sokol Brno I veřejně odmítl „jakékoliv projevy xenofobie, rasové, národností a náboženské nesnášenlivosti v naší zemi. Naše prohlášení vychází v souvislosti s protiromskými útoky, které již třetí týden doprovázejí demonstrace v Českých Budějovicích. Po historických zkušenostech nelze přehlížet či banalizovat projevy zla a nenávisti, zaměřené na minoritní skupinu obyvatel, kterým většinová společnost dává svojí pasivitou nebo dokonce přímou účastí volný průběh.“
V duchu sokolských ideálů bratrství a humanismu se Sokol Brno I jednoznačně vymezil vůči nacionalismu a šovinismu. A odmítl „bezpráví a diskreditaci páchané na určité skupině obyvatel. Plně se tak hlásíme k heslu Tomáše Garrigua Masaryka: ,Silný si vždy pomůže sám, ochrana slabého, toť úkol nové doby.‛ Vyzýváme tímto ostatní sokolské jednoty a Českou obec sokolskou, aby naše prohlášení podpořily a systematicky pracovaly na nápravě nastalé situace. Zároveň projevujeme solidaritu se všemi Romy, kteří se stali a stávají terčem rasově motivovaných útoků.“
Osobnosti proti násilí
A před posledním společným tažením nácků a frustrátů (lidí frustrovaných ze zhoršující se sociální situace a ze zhoršení životní perspektivy) na Romy v Českých Budějovicích vydalo prohlášení několik osobností, které požívají ve společnosti respekt: Joel Ruml, synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví, profesor Martin C. Putna, vysokoškolský učitel Jiří Hoblík, Saša Uhlová, redaktorka Deníku referendum.cz (jsem moc rád, že měla potřebu vyjádřit se vedle svých vynikajících článků i takto), a evangelický farář Ondřej Wolf (dnes již ve výslužbě).Joel Ruml mimo jiné citujoval jednoho chorvatského teologa: „Chceme-li trvat na tom, že druzí k nám nepatří a my nepatříme k nim, že jejich pohled by se neměl s naším míchat, budeme mít svou spravedlnost a oni také svou. Obě spravedlnosti se budou spolu střetávat a k spravedlnosti mezi námi nedojde." Martin C. Putna na počátku klade akademickou otáku „Kdo je vlastenec?" A pak na ni odpovídá: " Ne ten, kdo křičí ,vlast‛ a ,národ‛, ale ten, kdo chce v naší vlasti doopravdy pokoj a smíření. Z této vlasti byli už příliš častokrát vyháněni ,ti druzí‛: jednou katolíci, podruhé protestanti. Jednou Židé, podruhé Němci. A vždycky na to doplatili nejenom ti vyhnaní, ale celá vlast. Už dost! Kvůli vlasti, kde všichni žijeme, zdravím a prosím."
Jiří Hoblík, vysokoškolský učitel z Ústí nad Labem, je přesvědčen, že dnešní Česká republika je zemí, která je plná frustrací, silně prožívaných pocitů neúspěchu, marnosti, vnímání samých špatných vlivů. Sašu Uhlovou situace v Českých Budějovicích tíží. „A tíží mne i vzrůstající rasistické nálady v České Republice. Rasismus a xenofobie tu byly vždy, ale jsou-li posíleny nenávistí, nabývají skutečně nebezpečné podoby. Nenávist je jako droga. Na chvíli pomůže člověku zapomenout na všechno ostatní a přinese mu jistý druh uspokojení. Ale po čase přestává fungovat, i když člověk nenávidí víc a víc.
Ondřej Wolf si váží ochoty lidí z obou stran pokojně si vyříkat, co komu na kom vadí. "Vážím si vaší ochoty, ve které přes vše, co rozděluje, přes vše, co komu na kom vadí, jste se zastavili, řekli si: ,Spory a konflikty sice odtud, ale taky jen až potud, to opravdové zlo je přece tam, kde si člověk začne myslet, že je víc člověk než jiný člověk.‛ Tam, kde si kdokoliv ospravedlní své sobectví, chuť panovat, ovládat, pošlapávat. Tam, kde přestává vadit zvrácenost nacismu, který se chce stát falešnou náplastí na zahořklosti, bolesti a pocity marnosti člověku, který už ani neví, odkud se vzaly."
Širší prohlášení těchto osobností najdete ZDE.
Poděkování
Chci všem zmíněným osobnostem, institucím a organizacím poděkovat. Někdo musí násilnickou atmosféru, protiromské výpady a lhostejné mlčení prorážet, přestože za to od frustrátů a lidí, kteří mají místo mozku knedlík, nic dobrého čekat nemůže.Přečteno: 3831x
Nepřehlédněte:
- František Kostlán: Vedení jihočeské policie naprosto selhalo. Umožnila mu to institucionalizace rasismu a společenská atmosféra
- František Kostlán: Výraz "bílý agresor" v článku některým lidem vadil. Nelíbilo se jim, co vidí v zrcadle
- František Kostlán: Japonští míšenci by měli usilovat o vlastní stát. Podpořme je v tom
- František Kostlán: Proti Romům v Duchcově demonstrovali antiradikálové a kamarádi Romů
- Represe, nebo prevence? O tom v Českém rozhlase hovořili poslankyně Ivana Řápková, Martin Šimáček z agentury a František Kostlán ze sdružení ROMEA
- František Kostlán: Jak se vyrábí nenávist aneb Romové během povodní ve Vaňově
- František Kostlán: Násilí v Duchově a Teplicích a povrchní média zhoršují soužití
- František Kostlán: Neúcta k romským obětem, vyjádřená prasečákem na pietním místě, se čím dál víc promítá do všedního života
- Radio Wave: Rom v médiích? Nepřizpůsobivý kriminálník
- František Kostlán: Devítiletý trest za vraždu tří Romů je cynický výsměch
- František Kostlán: Český anticiganismus aneb Zpráva o stavu země
- František Kostlán: Klaus, Zeman, média a schopnost pojmenovávat věci pravým jménem
- František Kostlán: Poznej jeden rozdíl mezi francouzskými a českými politiky ve vztahu k vlastním občanům
- Věra Roubalová Kostlánová: Ubytovny jsou ještě větší líhní problémů než bývaly uprchlické tábory
- František Kostlán: Situace chudých lidí je vážná a ponižující. Ukazují to i příklady z Ostravy
- František Kostlán: Jsem odpovědný ke své zemi, proto nebudu volit Zemana ani Schwarzenberga
- František Kostlán: Hujer jako stav duše
- František Kostlán: Dienstbierovci a Švejkzenbergovci vytáhli do boje s Fischerovou
- František Kostlán: Smích, pravda a láska musí zvítězit nad šklebem, lží a nenávistí
- AUDIO: Radiofórum o integraci Romů
Kam dál:
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: Jak se žije romským uprchlíkům z Ukrajiny v ČR. Reportáž ROMEA TV pro Deutsche Welle
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Vít Rakušan se zastal romských uprchlíků: Nejsou nebezpečím, jsou nejhůře postiženými této krize. Máme příležitost odčinit příkoří, kterých jsme se na Romech dopustili
- Open Society Foundations zakládá Evropskou romskou nadaci
- Policisté a zástupci romských neziskovek začali uprchlíky na Hlavním nádraží podrobně informovat o tom, na co mají nebo nemají v ČR nárok
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- PŘÍMÝ PŘENOS: Demonstrace na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Iniciativa Hlavák: Ukončení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny na Hlavním nádraží je nešťastné a nehumánní řešení
Štítky:
Demonstrace, České Budějovice, Konexe, o. s., Násilí, Neonacismus, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53