romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak v Čechách vzniká malá občanská válka. Konečně přesně víme, co spustilo protiromské demonstrace v Č. Budějovicích

4.12.2016 0:45
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)

Před třemi lety zažila Česká republika nevídaný jev – několik sobot za sebou vyšly v jediném městě tisíce občanů do pouličních bitek s policií. Nic podobného jihočeská metropole České Budějovice dosud nezažila. Jak se to mohlo stát? Před časem jsem zde zveřejnil první analýzu, po získání plného znění různých rozsudků si dnes můžete přečíst druhou, se zahrnutím příslušných poznatků.

Na českobudějovickém sídlišti Máj to už delší dobu vřelo. Během jeho výstavby v 80. a 90. letech 20. století se město rozhodlo s využitím panelových bloků dostavět i jeho jádro, které mělo podle původního projektu sloužit jako prostor k rekreaci. To mělo ovšem za následek zahuštění zástavby a zatížení jeho obyvatel, které trvá dodnes. Průvodním projevem je jak málo parkovacích ploch na počet obyvatel nebo zhoršení nočního hluku, jež je důsledkem absentujících prostor pro volnočasové aktivity zdejší mládeže. Těm poslední dobou slouží alespoň nově vystavené komunitní centrum přímo na sídlišti.

Spouštěčem nepokojů byl nicméně banální konflikt na dětském hřišti z 21. června 2013. Média jej tehdy bezprostředně po událostech líčila jako násilný rasově motivovaný střet rodičů, který vyústil v hromadnou rvačku. Tuto verzi ochotně převzala (respektive ji nedementovala) také místní policie, čímž vyvolala nebo posílila značné obavy místního obyvatelstva o vlastní bezpečnost. Dokonce ještě 18. července 2013 zveřejnil mluvčí českobudějovické policie Jiří Matzner zprávu o tom, že došlo k napadení mladé ženy u dětského hřiště.

Zpráva vyvolala značné rozrušení, a když policie následně oznámila, že nikdo z podezřelých nebyl vzat do vazby, pohár emocí přetekl a lidé vyšli do ulic proti „cikánskému násilí“ – hned několik sobot za sebou. Stovky policistů svezených z různých krajů bránilo rozčilenému davu ve vstupu na území sídliště, aby nedošlo ke střetům s romskými terči lidového hněvu. „Bílí“ demonstranti si to následně „rozdali“ s „bílými“ policejními těžkooděnci. V rámci toho byly zraněny desítky policistů, přinejmenším jeden z nich těžce.

V následujících měsících se místní policie snažila objasnit původní konflikt na hřišti, svou verzi však dodnes nezveřejnila. Agentura pro sociální začleňování nechala mezitím narychlo sepsat akademickou studii, která měla analyzovat situaci na sídlišti a sloužit jako základ pro řešení vyhrocené situace. Studie však nezkoumala pohled místních obyvatelů ani okolnosti vzniku konfliktu na dětském hřišti, a namísto toho prezentovala různé výsledky předchozích studií, které byly v té době k nalezení na internetu či ve spisovně městských orgánů.

Konkrétní zjištění soudu

Rok po nepokojích začal proces o případu z českobudějovického hřiště projednávat Okresní soud. Obžalováno bylo celkem osm osob, mezi nimi i zmíněná mladá žena. Jelikož v době konfliktu ještě nedosáhla 18 let, konal se soud za vyloučení veřejnosti a zástupců médií.

V době, kdy už viditelně opadl zájem veřejnosti o příčiny dávného konfliktu, se vyhlášení rozsudku mohli zúčastnit jen rodinní příslušníci. Média, která z vyhlášení rozsudku jen stručně citovala, dodnes nemají k dispozici celé znění rozsudku. Proto se nyní podívejme, jak soud ve svém rozsudku popsal příběh konfliktu z hřiště.

Níže uvádím soudní verzi, kterou jsem pro lepší srozumitelnost lehce upravil. U hlavních aktérů jsem doplnil etnický původ, aby se ujasnilo, která strana konflikt stupňovala a která ho chtěla ukončit svým odchodem, u hlavního aktéra konfliktu i celé jméno.

KONFLIKT NA DĚTSKÉM HŘIŠTI PODLE SOUDU

V podvečer dne 21. 6. 2013 na dětském hřišti mezi panelovými domy nejprve proběhl přesně nezjištěný konflikt mezi 5-letým synem (etnické Romky) K.L. a 3,5-letým bratrem (etnické Češky), mladistvé K.O. (Ta v té době byla v ranním a zvenčí sotva rozeznatelném stavu těhotenství.) Před zde přítomnými nejméně 8 osobami se pak slovně napadly. K.O. vyzvala I.B., aby k ní přistoupila, načež se napadly „fyzicky údery rukou“.

Následně se na hřiště dostavil (etnický Čech) Tomáš Doul, přítel K.O., a začal zjišťovat, kdo jeho přítelkyni způsobil „škrábance na krku“. Zcela bezdůvodně napadl fackou dosud nezúčastněnou (etnickou Romku) L.V. sedící na okraji pískoviště, která mu facku vrátila. Přitom utrpěla zhmoždění hrudníku vpravo, zhmoždění obličeje a úrazové protržení pravého ušního bubínku s obvyklou dobou léčení a pracovní neschopností kolem 3 týdnů. V tu ránu z pískoviště chtěly odejít a začaly odcházet (etnické Romky) L.V., I.B. i K.L., s čímž nesouhlasily (etnická Češka) K.O. a její matka P.O. Na jejichž výzvu Doul tělem bránil v odchodu (etnické Romce) K.L (etnický Čech) otec K.O. jménem J.H. šel za nimi a varoval Doula, aby se nenechal vyprovokovat.

Pak se Doul u prodejny tabáku s K.L. strkáním a fackou fyzicky napadali. V průběhu tohoto konfliktu přiběhly nejprve K.O., která křičela na K.L.„nebudeš mlátit mýho kluka“, pak ale i K.L. ml., která je dcera K.L. se stejným jménem spolu se svým druhem R.B, načež se i K.L. ml. a K.O. vzájemně napadly. K.L. úderem ruky do obličeje udeřila K.O. Když obě upadly na zem, nadále se napadaly, tahaly se za vlasy, až K.O. kousla K.L. do břicha. V důsledku toho K.O. utrpěla zlomeninu nosních kostí bez posunu, povrchové poranění hlavy, oděrky a modřiny v různých částech těla s obvyklou dobou léčení (v případě zlomeniny nosu) a pracovní neschopností kolem 10 dnů, a K.L. utrpěla povrchní poranění obličeje a zhmoždění břišní stěny.

Během konfliktu mezi K.O. a K.L. se mezi ně vložil Doul. K.L. ho za to bouchla koloběžkou do hlavy, načež ten jí ji vytrhl. Koloběžka se rozlomila, načež Doul ji odhodil stranou. Romku K.L. vzal do kravaty a strhl jí na zem, kde jí držel. Do konfliktu mezi ml. K.O. a K.L. se chtěl vložit i přítel K.L. jménem R.B., čemuž zabránil J.H. Když ho odtrhl a oba spadli na zem, R.B. se vymanil a odešel z místa konfliktu. Na místo pak přijely hlídky policie, a když policisté vystoupili z aut, ve fyzickém konfliktu již nikdo nebyl, pokračovalo jen slovní napadání mezi nezjištěnými osobami.


Popis soudu zde neuvádí, ale na jiném místě rozsudku se zmiňuje o tom, že tehdy 20-letý Tomáš Doul byl místní policii dobře znám. Jako recidivista byl v době činu už potřetí v podmínce. Ač očividně pokračoval v trestné činnosti, nebyl vzat do vazby a Okresní soud mu i tentokrát uložil další podmíněný trest. Což se ovšem nezdálo státnímu zastupitelství, které se proti tomu odvolalo. Krajský soud mu loni vyhověl a poslal Doula na rok do vězení. Dva týdny po konfliktu na dětském hřišti totiž opakovaně fyzicky napadl policisty zasahující proti násilným demonstrantům za práva bílých.

Ostatní obžalované Okresní soud buď potrestal podmíněnými tresty v pěti případech anebo je zprostil viny ve zbylých třech případech, protože se neprokázalo, že spáchali trestný čin. Jak K.O tak i K.L. ml. se proti rozsudku odvolaly. Obě ze zraněných žen trvaly na své nevině a požádaly („proti sobě“) finanční odškodnění za fyzickou újmu. Městský soud v odvolacím řízení ovšem loni prvoinstanční soud Okresního soudu potvrdil, čímž se stal rozsudek pravomocným. Ani K.O. ani K.L. ml. tedy na odškodnění nárok nemají.

Bílý agresor z dětského hřiště dostal jako jediný nepodmíněný trest

Místní policie mohla vypuknutí nepokojů zabránit. Kdyby hned po konfliktu na hřišti informovala veřejnost o tom, že jeho katalyzátorem byl „bílý“ recidivista a navrhla jeho vzetí do vazby, emoce by se jistě tak nevyhrotily. Na rozdíl od soudu ale nemám informaci o tom, zda Doul vůbec zůstal po konfliktu na místě, zda jej svědkové konfliktu dokázali identifikovat a poskytnout policii jeho jméno bezprostředně po činu. Svůj význam má koneckonců i to, zda kriminalisté uvěřili popisu konfliktu ze strany romských svědků anebo je odbyli obvyklým tvrzením, že Romům se stejně nedá věřit. Ani to ale bez znalostí spisu nemohu posoudit.

Každopádně je jisté, že místní policie značně posílila obavy místních ze svých romských sousedů, když nedementovala vzápětí a výslovně na internetu ihned po konfliktu zveřejněnou a široce rozšířenou verzi Doula o tom, že „cikáni“ na dětském hřišti napadli nevinnou těhotnou bílou ženu. Policie mohla tuto verzi už v době, kdy dosud neměla jasno o skutečném průběhu konfliktu minimálně zpochybnit. V té době totiž věděla minimálně o tom, že konflikt nebyl jednostranný. Jinak by jistě navrhla vzetí do vazby někoho ze zúčastněných.

Přečteno: 9145x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Demonstrace, Soud, nepokoje, České Budějovice, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo