romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Server Aktuálně.cz přináší „Svědectví zpoza zdí v táboře pro migranty v Bělé“

18.8.2015 10:51
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)

Aktuálně.cz přináší rozhovor s Pákistáncem, kterého po půlročním putování směr Německo zadržela česká cizinecká policie a transportovala do tábora v Bělé-Jezové.

„Nerozumím, proč nás tu Česká republika drží. Zůstat tu nechci. Nikdy jsem nespáchal žádný trestný čin. Za šest měsíců útěku z Pákistánu jsem projel mnoha zeměmi, ale jen v Česku jsem byl zavřen do vězení. Po propuštění chci jet do Německa... V České republice žádat o azyl nechci a navíc se bojím, že by tu se mnou nebylo dobře zacházeno, když už teď tu jsem ve vězení,“ říká v rozhovoru pákistánský uprchlík.

Na tábor v Bělé se soustředila pozornost médií na konci července kvůli protestům lidí, kteří jsou tady drženi. Většina médií o nich referovala jako o masovém pokusu o útěk. Odborníci v této souvislosti ovšem upozorňovali na to, že praxe České republiky ohledně zadržování cizinců je nestandardní a možná i nezákonná.

„Stanoviska mezinárodních organizací a judikatury Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvora Evropské unie se přitom shodují v tom, že detence má být využívána pouze v nejnutnějších případech, po pečlivém individuálním posouzení a na co nejkratší nutnou dobu,“ psala pro server Romea.cz odbornice na migraci Zuzana Pavelková. „V ČR jsou místo toho zachycení cizinci s odvoláním na zákonem neurčené „nebezpečí útěku“ do Bělé posíláni často téměř automaticky. A to včetně těhotných žen, nezletilých bez doprovodu a rodin s dětmi.“

To, že je takové jednání protiprávní potvrdil ostatně i Krajský soud v Ústí nad Labem.

„V Bělé nedělám nic, není tu žádná možnost cokoliv dělat,“ odpovídá pákistánský uprchlík na otázku serveru Aktuálně.cz, „jak se mu v táboře žije?“. „Jsem tu ve vězení. Je to velmi těžké, protože pořád musím myslet na to, co jsem prožil, a nemám možnost myšlenky nijak rozptýlit. Je tu velmi málo pracovníků a tolik lidí v celách, zařízení je zcela přeplněné.“

Celý rozhovor na serveru Aktuálně.cz najdete zde

Přečteno: 1754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Imigrace, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo