romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Kdo by se měl nechat očkovat? A komu se očkování naopak nedoporučuje? Pro ROMEA TV vysvětluje lékařka Marie Nejedlá

25.2.2021 8:25

Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, v nichž na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  

Ve čtvrtém videu vysvětluje, kdo by se měl nechat očkovat a komu se to naopak nedoporučuje. Při jakých typech nemocí byste si měli dávat pozor?

„Pokud má dotyčný nějaké diagnózy, měl by se určitě informovat u svého praktického lékaře nebo specialisty,“ doporučuje Nejedlá, která zároveň dodává, že očkování je dobrovolné.

Každá osoba před očkováním vyplňuje souhlas s podáním očkovací látky, ke kterému je připojen seznam onemocnění, která ovšem, pokud je dotyčný má, hned neznamenají, že nemůže dostat vakcínu. Měl by mít ale potvrzení od svého ošetřujícího lékaře, že může očkování absolvovat. 

Týká se to například i užívání léků na ředění krve, proti srážlivosti, nebo alergických reakcí. Očkovat se tak mohou třeba i diabetici, lidé s různými chronickými chorobami nebo lidé, kteří prodělávají onkologickou léčbu. 

Očkovat by se naopak ale neměli lidé, kteří už někdy prodělali po očkování těžký anafylaktický šok, kteří právě prodělávají nějaké akutní horečnaté onemocnění nebo těhotné a kojící ženy. 

ryz, sam, brf, LC, th
Přečteno: 1430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zdraví, Romové, Stát, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo