romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Když státy nechtějí Romům pomáhat, ať nečerpají finance k tomu určené," říká europoslanec Peter Pollák

24.7.2020 14:45

V červnu schválil poslanecký klub Evropské lidové strany, což je nejsilnější politická frakce Evropského parlamentu, strategický dokument  týkající se evropského procesu inkluze Romů. Předložil jej slovenský europoslanec Peter Pollák st. (OĽANO). A právě ten je hostem Jarmily Balážové v pořadu ROMEA TV. Diskutovat budou o tom, proč Pollák materiál předložil, s jakým cílem a zda kritika i návrhy na efektivnější využívání finančních zdrojů, které v této oblasti Evropská unie poskytuje, mají šanci se promítnou do reálné změny postoje. Řeč bude i situaci v romských osadách v souvislosti s COVID 19, přestřelce s poslancem Milanem Mazurekem, který ve slovenském parlamentě zastupuje Kotlebovce.

Peter Pollák v dokumentu kromě jiného hojně zmiňuje situaci Romů v době COVIDU, znevýhodněné podmínky v přístupu k vodě, segregaci, přístup ke zdravotnické péči ve vyloučených lokalitách. Šlo o argumenty, na které europoslanci slyšeli nebo ne? A jaká je zkušenosti Petera Polláka ze Slovenska a jeho zpětné hodnocení? Nešlo z jeho strany vlastně o segregovaný přístup, nebo se naopak ukázalo, že preventivně šlo o správný krok?

Moderátorka i host se vrátí i k incidentu jednoho z policistů vůči dětem, k němuž v době testování Romů došlo v jedné z osad. Případ je v šetření, má už nějaké výsledky?

Dalším z témat, na něž se Jarmila Balážová ptá Petera Polláka je jeho spolupráce s dalšími europoslanci z řad Romů a dalšími, včetně českých, kteří toto téma vnímají, ačkoliv Romové nejsou.

A co zástupci extremistů v EP? Už si Pollák vysloužili jejich pozornost, jako na Slovensku například tu pana Mazureka, poslance Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, který jej veřejně osočuje a z obou stran padají trestní oznámení. 

Rozhovor ROMEA TV odvysílá v sobotu v 19.30 hodin.

Přečteno: 1156x
 

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Evropský parlament, Evropská unie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo