romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Když státy nechtějí Romům pomáhat, ať nečerpají finance k tomu určené," říká europoslanec Peter Pollák

24.7.2020 14:45

V červnu schválil poslanecký klub Evropské lidové strany, což je nejsilnější politická frakce Evropského parlamentu, strategický dokument  týkající se evropského procesu inkluze Romů. Předložil jej slovenský europoslanec Peter Pollák st. (OĽANO). A právě ten je hostem Jarmily Balážové v pořadu ROMEA TV. Diskutovat budou o tom, proč Pollák materiál předložil, s jakým cílem a zda kritika i návrhy na efektivnější využívání finančních zdrojů, které v této oblasti Evropská unie poskytuje, mají šanci se promítnou do reálné změny postoje. Řeč bude i situaci v romských osadách v souvislosti s COVID 19, přestřelce s poslancem Milanem Mazurekem, který ve slovenském parlamentě zastupuje Kotlebovce.

Peter Pollák v dokumentu kromě jiného hojně zmiňuje situaci Romů v době COVIDU, znevýhodněné podmínky v přístupu k vodě, segregaci, přístup ke zdravotnické péči ve vyloučených lokalitách. Šlo o argumenty, na které europoslanci slyšeli nebo ne? A jaká je zkušenosti Petera Polláka ze Slovenska a jeho zpětné hodnocení? Nešlo z jeho strany vlastně o segregovaný přístup, nebo se naopak ukázalo, že preventivně šlo o správný krok?

Moderátorka i host se vrátí i k incidentu jednoho z policistů vůči dětem, k němuž v době testování Romů došlo v jedné z osad. Případ je v šetření, má už nějaké výsledky?

Dalším z témat, na něž se Jarmila Balážová ptá Petera Polláka je jeho spolupráce s dalšími europoslanci z řad Romů a dalšími, včetně českých, kteří toto téma vnímají, ačkoliv Romové nejsou.

A co zástupci extremistů v EP? Už si Pollák vysloužili jejich pozornost, jako na Slovensku například tu pana Mazureka, poslance Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, který jej veřejně osočuje a z obou stran padají trestní oznámení. 

Rozhovor ROMEA TV odvysílá v sobotu v 19.30 hodin.

Přečteno: 1253x
 

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Evropský parlament, Evropská unie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo